
Jak reklamować zniszczenie lub zgubienie przesyłki DHL?
-
Jak reklamować zniszczenie lub zgubienie przesyłki DHL?
Reklamację dotyczącą zniszczenia lub zagubienia przesyłki można wysłać do DHL samodzielnie.
Zgodnie z regulaminem DHL i prawem przewozowym reklamację roszczeniową może złożyć tylko właściciel towaru.
Jak ustalić kto jest właścicielem?
Jeśli przesyłka została odebrana przez odbiorcę, właścicielem towaru zgodnie z umową przewozu jest odbiorca. Jeśli natomiast odbiorca odmówił przyjęcia przesyłki i została ona zwrócona do nadawcy, właścicielem towaru jest nadawca. Jeśli natomiast przesyłka została zagubiona w trakcie transportu, właścicielem towaru jest nadawca.
Właściciel towaru powinien więc złożyć reklamację bezpośrednio do DHL.
Uszkodzenie jawne:Widoczne przy odbiorze przesyłki, należy odnotować je przy podpisywaniu potwierdzenia odbioru przesyłki; nie należy przyjmować przesyłki bez zastrzeżeń; kurier na miejscu powinien spisać protokół szkody.
Uszkodzenie niejawne:Niewidoczne przy odbiorze przesyłki, należy zgłosić do przewoźnika, w celu spisania protokołu szkody, w nieprzekraczalnym terminie 7 dni od daty odebrania przesyłki. Do czasu przyjazdu kuriera odbiorca powinien pozostawić przesyłkę wraz z opakowaniem do inspekcji kuriera.
Zagubienie/brak aktualnych skanów w transporcieZaginięcie przesyłki należy zgłosić podając opis przesyłki (waga, wymiary, rodzaj opakowania, znaki szczególne), opis zawartości (rodzaj towaru, ilość, wygląd) oraz wartość towaru.
Reklamację można złożyć na- pismo reklamacyjne z uwzględnieniem kwoty roszczenia, numeru rachunku bankowego oraz sposobu zapakowania przesyłki (karton, wypełnienie wewnętrzne) Do pobrania
TUTAJ - protokół szkody (tylko przy uszkodzeniu)
- list przewozowy
- fakturę dokumentującą wartość towaru
- dokument potwierdzający zrzeczenie praw do reklamowania przesyłki przez płatnika.
WAŻNE!Nadawca, właściciel towaru, może bezpośrednio zgłosić roszczenie dotyczące tylko wartości zawartości przesyłki. Nie jej kosztów nadania i dostawy.
Jeśli reklamacja zostanie uznana należy zgłosić się do BOK Sendego z decyzją o pozytywnym jej rozpatrzeniu (najlepiej przesłać skan decyzji na adres przesylki@sendego.pl) z prośbą o anulowanie kosztów transportu przesyłki.
Dokumenty niezbędne do rozpatrzenia reklamacji przesyłek krajowych:
- oryginał listu przewozowego (egzemplarz pozostawiony przez kuriera)
- kserokopia dokumentu (potwierdzona za zgodność z oryginałem) potwierdzającego wartość szkody w zależności od jej rodzaju (umowa kupna/sprzedaży; rachunek/faktura VAT/paragon fiskalny /kwit kasowy; oryginał kalkulacji kosztów wytworzenia produktu, sporządzony przez producenta lub rachunek za naprawę/kalkulację kosztów naprawy/fakturę za naprawę)
- oryginał protokołu szkodowego (egzemplarz należący do poszkodowanego)
Czas rozpatrzenia reklamacji przesyłek krajowych
- 10 dni roboczych licząc od dnia wniesienia reklamacji skutecznej, tj. zawierającej komplet wymaganych dokumentów.
- w przypadku reklamacji przesyłek ubezpieczonych termin może ulec wydłużeniu (reklamacje rozpatrywane są przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe)
Zagubienie przesyłki
Zgodnie z Prawem Przewozowym przesyłkę uznaje się za utraconą po 30 dniach od planowanej próby doręczenia. Wymagane jest złożenie przez klienta interwencji wraz z dokładnym opisem przesyłki do działu obsługi klienta.Jeśli przesyłki nie uda się odnaleźć klient otrzymuje informację o standardowej procedurze reklamacyjnej.
Reklamacje są rozpatrywane na warunkach i w terminach wynikających z przepisów wykonawczych wydanych do ustawy prawo przewozowe i ustawy prawo pocztowe.
Więcej informacji o reklamacjach znajdziesz na stronie internetowej: https://www.logistics.dhl/pl-pl/home.htm
Pełnomocnictwo (jeśli będzie potrzebne, zwróć się z prośba pod adres przesylki@sendego.pl)
- pismo reklamacyjne z uwzględnieniem kwoty roszczenia, numeru rachunku bankowego oraz sposobu zapakowania przesyłki (karton, wypełnienie wewnętrzne) Do pobrania