Content
Netgraf CMS
O AUTORZE
Filip Marciniak
Community Manager eSprzedaz.com
LICZBA ARTYKUŁÓW:74

Autor artykułów jest Community Managerem w firmie eSprzedaż, byłym Koordynatorem projektu eSprzedaż zrealizowanego w ramach dotacji UE z programu Innowacyjna Gospodarka. Specjalista e-commerce, autor kilku publikacji, które ukazały się między innymi w Gazecie Finansowej, a także współautor pomocy dla usług i narzędzi eSprzedaż. Jego autorskie prace ukazały się także na wielu blogach oraz stronach poświęconych tematyce sprzedaży internetowej.

 

Wszelkie uwagi do artykułów
prosimy wysyłać na mail: prezentacje@esprzedaz.com

Jak ulepszyć opisy produktów w sklepie internetowym?

Nie od dziś wiadomo, że wszyscy klienci sklepów internetowych kupują przede wszystkim oczami, oznacza to, że prezentacja produktu to rzecz o którą powinniśmy zadbać w pierwszej kolejności. Obrazki oraz filmy wideo znacznie pomagają w sprzedaży lecz prócz tego najważniejsze są treści zawarte na stronie, ich czcionka, kolor i czytelność. Kiedy klient przejrzy już obrazki, na pewno zajmie się także opisami. Nigdy nie zakładaj, że klient, który trafił na Twoją stronę nie będzie zapoznawał się jej z treścią. Przed zakupem prawdopodobnie przeczyta ją dwa razy żeby upewnić się co do podjęcia decyzji o zakupie. Odwiedzający po przeczytaniu powinni być przekonani do zakupu więc dobieraj treści tak, żeby zachęcały i przekonywały zakupu. Wielu klientów szuka w treści takiego ostatniego słowa, pozwalającego podjąć ostateczną decyzję o zakupie.


Staraj się przewidywać dlaczego właśnie ktoś chciałby kupić ten produkt i pisz wprost, że właśnie ten produkt jest kierowany dla niego. Wskaż problemy jakie można rozwiązać dzięki temu produktowi. Opisz wartości jakie przynosi używanie sprzedawanego produktu. Musisz wczuć się w rolę swoich klientów i postarać się zrozumieć swój target, aby odpowiednio dostosować do niego treści.


Poniżej kilka ważnych punktów o których warto pamiętać przy pisaniu opisów:

Pisz językiem przyjaznym dla klienta

Jeżeli sprzedajesz produkty niszowe i kierujesz swoją ofertę do specjalistów w konkretnej dziedzinie to warto posłużyć się żargonem znanym w branży ale z reguły taki klient-specjalista może mieć urodziny i dostać prezent od kogoś z rodziny, kogoś kto tego żargonu nie zna. Najlepiej więc starać się opisywać wszystko jak najbardziej łopatologicznie, tak aby każdy kto przeczyta opis od razu się zorientował czego dany opis dotyczy i do czego dany produkt służy. Używaj prostych, popularnych słów, zrozumiałych dla wszystkich klientów. Czasami dobór wyrazów bywa wyzwaniem, ponieważ należy znaleźć w nim rozsądny balans pomiędzy zrozumiałymi dla wszystkich terminami, a jednocześnie nie stwarzając wrażenia, że opis jest tłumaczeniem przeznaczonym dla kilkuletniego dziecka.


Pisz w sposób interesujący dla Twoich odbiorców

Bardzo zawiłe, kompleksowe treści można przedstawić w sposób interesujący i zrozumiały dla odbiorcy. Aby więc zainteresować, nie bój się użyć odrobiny humoru, niekiedy opatrzonego też w odpowiednią buźkę, choć nie polecam nadużywać tego typu znaczków. Odpowiednie słowa kluczowe także pozwolą szybko znaleźć wzrokiem treść, której klient właśnie szuka. Słowa kluczowe nie tylko pomagają w pozycjonowaniu ale i przyciągają wzrok, o ile są odpowiednio dobrane.


Przytocz przykłady - w jaki sposób właśnie ten produkt pomoże klientom

To czym produkt jest albo co robi zdaje się zwykle logiczne, oczywiście warto o tym wspomnieć kiedy nie jest to oczywiste ale to o czym tak naprawdę chcą przeczytać Twoi klienci to informacje o tym w jaki sposób akurat ten produkt im pomoże. W jaki sposób ulepszy i poprawi ich życie. Warto przytoczyć także przykłady. Właśnie dlatego specyfikacja produktu powinna być rozdzielona od opisu, aby opis nie ginął pod stertą technicznych punktów.Skup się na opisach dla klientów, nie dla produktu, czy usługi

Tak jak widzimy wyżej "Dzięki temu kable nie plączą się pod nogami" - jest to wskazanie korzyści, jest to coś co może powiedzieć nam sprzedawca w sklepie korzystając z własnych doświadczeń.
Jednym z największych błędów jaki popełniają sprzedawcy jest właśnie skupianie się na produkcie lub usłudze, zamiast na kliencie.

Dla przykładu dwa zdania:
- Rower Kross jest bardzo szybki i posiada wytrzymałą ramę.
- Na rowerze Kross możesz poczuć prędkość i cieszyć się stabilnością, którą zapewnia wytrzymała rama.

Oba te zdania mają niemal identyczny sens jednak drugie zdanie - kierowane zdecydowanie bardziej do klienta, pozwoli mu jeszcze przed zakupem wyobrazić sobie siebie na tym rowerze. A od tego już tylko krok dzieli nas od sprzedaży. Taka forma opisu znacznie bardziej przekonuje klienta do zakupu.

 


Pisz jasno, precyzyjnie i szczegółowo

Skupiaj się na słowach, które z sensem logicznie opisują produkt oraz takich, które dodadzą opisowi elokwencji i wypełnią przestrzeń. Nie używaj nielogicznych wypowiedzi, czy pustych zdań mówiących o niczym. Klient wtedy zatrzyma się i zastanowi nad tym co przed chwilą przeczytał. Ta sekunda sprawia zwykle, że dana strona zostaje opuszczona, a sama transakcja nie dochodzi do skutku.

Jeżeli masz możliwość - po prostu wypunktuj najważniejsze cechy danego produktu. Dzięki czemu odwiedzający bardzo szybko dowiedzą się jakie korzyści przyniesie im zakup właśnie tego produktu.


Pokazuj realne przykłady z życia

Wiele stron produktów może być ulepszonych właśnie przez wypunktowanie listy przykładów użycia. Staraj się przytaczać takie przykłady, które skierowane będą do jak największej liczby klientów. W końcu nie wszyscy kliencie chętni do zakupu sprzętu sportowego planują jego zakup żeby schudnąć. Mogą ćwiczyć w ramach rehabilitacji, czy po prostu poprawy kondycji. Nie skupiaj się więc na jednej potrzebie, jednym przeznaczeniu produktu. Opisuj jak najwięcej możliwości jego wykorzystania.


Jeżeli nie jesteś pewien jakie informacje umieścić w opisie - przysłuchuj się temu co mówią i o co pytają Twoi klienci - to do niech kierujesz opisy więc staraj się właśnie w opisie produktu umieścić odpowiedź, aby wyprzedzić ich pytania. Zapoznaj się także z dostępnymi w sieci recenzjami produktu, tam na pewno także znajdziesz interesujące klientów atuty swojej oferty.


Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Liczba komentarzy: 0
Dołącz do Newslettera

Bądź na bieżąco

zapisz sie do newslettera

Zdobywaj informacje o nowościach i bądź na bieżąco z naszymi promocjami! Nasz newsletter jest zupełnie bezpłatny i informujemy w nim jedynie o najważniejszych sprawach dot. sprzedaży internetowej.

Kontakt
  • telefon: 799 355 450
facebook youtube status webinar