Content
Netgraf CMS
O AUTORZE
Filip Marciniak
Community Manager eSprzedaz.com
LICZBA ARTYKUŁÓW:74

Autor artykułów jest Community Managerem w firmie eSprzedaż, byłym Koordynatorem projektu eSprzedaż zrealizowanego w ramach dotacji UE z programu Innowacyjna Gospodarka. Specjalista e-commerce, autor kilku publikacji, które ukazały się między innymi w Gazecie Finansowej, a także współautor pomocy dla usług i narzędzi eSprzedaż. Jego autorskie prace ukazały się także na wielu blogach oraz stronach poświęconych tematyce sprzedaży internetowej.

 

Wszelkie uwagi do artykułów
prosimy wysyłać na mail: prezentacje@esprzedaz.com

Używanie odpowiednich grafik, czcionek i kolorów w reklamach graficznych

Używanie odpowiednich grafik, czcionek i kolorów w reklamach graficznych 

Na pewno wiesz, że bannery reklamowe i inne grafiki w Twoim sklepie to podstawa. Internet poza zwykłym tekstem to przede wszystkim obrazki. Są one wszechobecne i przynoszą wiele korzyści o ile są estetyczne oraz cieszą oko. Najlepsze grafiki to takie, które nie tylko przyciągną wzrok klienta ale także takie, które on sam chętnie udostępnia i przekazuje dalej, głównie dlatego żeby podzielić się ich przekazem.


Postaram się tu zawrzeć najważniejsze punkty, które na pewno pomogą Ci w projektowaniu swojej pierwszej grafiki.

Niedawno ruszyła nasza najnowsza usługa Grafido.pl pozwalająca na projektowanie grafik w pełni online, możesz więc to zrobić samodzielnie, bez instalowania drogiego oprogramowania, a także bez angażowania grafika do tej pracy. Stworzenie estetycznej, zachęcającej grafiki wcale nie musi być ani drogie, ani czasochłonne, wystarczy że skorzystasz z gotowego szablonu i to właśnie na nim zaczniesz pracę.

 

Wypróbuj Grafido.pl już teraz i czytając ten poradnik stwórz własną grafikę reklamową samodzielnie!


Zacznijmy od kolorów - jakich kolorów użyć, jak i dlaczego?

Według ogólnodostępnej psychologii kolorów i ich zastosowania w sprzedaży, kolory aż w 85% wpływają na wybór konkretnych produktów. Są więc one pewnym kluczem do sprzedaży. Wystarczy przejrzeć strony dużych sklepów internetowych, aby zauważyć tam pewien schemat kolorów np. na allegro.pl; oleole.pl; agito.pl:

 


Jak doskonale widać na przykładach, dominującymi kolorami które przyciągają wzrok są czerwony i pomarańczowy, niebieski i zielony to raczej kolory informacyjne, a odcienie szarości użyte są tu tylko jako kontrastowe tło.

Psychologia kolorów oczywiście różni się w zależności od kraju, kultury czy religii. W swoim tekście wezmę pod uwagę jedynie Polskę i dotyczące naszej kultury przekazy jakie niosą ze sobą barwy. Jeżeli będziesz chciał kierować swoją ofertę np. na rynek Azji, należałoby wziąć pod uwagę inny dobór zestawu kolorów.

Dwa najważniejsze kolory w sprzedaży to pomarańczowy i czerwony, to właśnie te dwa kolory zwracają swoją uwagę i zachęcają do zakupu. Są to kolory impulsywne. Warto używać także dwóch kolorów, które jak dowodzą badania, znacznie wpływają na udostępnianie grafik w internecie tzn. fioletowy oraz różowy. Należy przy tym unikać przesady, kolory te powinny podkreślać jedynie najistotniejsze dla odbiorcy informacje. Nie warto przesadzać, ponieważ wtedy co prawda cała reklama rzuci się w oczy ale jej treść i przekaz już nie koniecznie.

Efektem do którego należy dążyć, jest przekazanie konkretnych informacji takich jak cena, hasło "wyprzedaż", czy inna treść, którą chcemy przekazać w taki sposób by została zapamiętana i utrwalona w pamięci odbiorcy. Oczywiście możesz stosować te kolory zarówno na tekście jak i w jego tle, pamiętaj przy tym, aby zachować odpowiedni kontrast obu elementów. Inaczej przekaz zostanie rozmyty.


 

Wybierz odpowiednią czcionkę! Jaka czcionka i dlaczego?

Wybór odpowiedniej czcionki podczas projektowania grafiki jest jedną z trudniejszych rzeczy. Musisz przy tym kierować się własnym gustem i intuicją.

Jest też kilka zasad o których warto pamiętać.

- Nigdy nie używaj więcej niż 2 różnych czcionek na tej samej grafice.
- Zachowuj wyraźny kontrast kolorów.
- Czcionka musi być czytelna. Najładniejsza czcionka to nie zawsze czcionka czytelna, wystrzegaj się więc tego kryterium i na pierwszym miejscu zadbaj o to, aby Twój przekaz był jasny i dotarł do odbiorcy.

Prócz aspektów wizualnych, czcionka musi nieść także treść, staraj się więc motywować odbiorców, używać "call to action", nakłaniając ich do podjęcia decyzji zakupu bądź innego działania na którym Ci zależy. Staraj się, aby treść była oparta na emocjach, żeby była kierowana personalnie, spontanicznie, otwarcie i szczerze. Pamiętaj, że inny ton wypowiedzi uzyskasz używając wersalików w czcionce maszynowej, a inny wybierając czcionkę zbliżoną do odręcznie pisanej.

 


 

Jeżeli sprzedajesz na Allegro, zadbaj o to, aby Twoja aukcja rzucała się w oczy!


Miniaturka aukcji jest jej najważniejszym elementem. To właśnie miniaturka oferty Allegro przyciąga uwagę potencjalnych klientów przeglądających Twoje aukcje. Dopiero później spoglądają oni na tytuły. Dlatego warto skupić się na oryginalności miniaturki, jej kolorystyce, elementach kluczowych. 

Przygotowanie miniaturki przy pomocy odpowiedniego narzędzia trwa tylko kilka minut. Można ją stworzyć w zaawansowanym programie graficznym takim jak Photoshop lub GIMP lecz wtedy należy dysponować odpowiednią wiedzą i materiałami. Można to zrobić także w naszym programie Grafido, który uprościliśmy tak, jak tylko było to możliwe. Dodatkowo, do swojej dyspozycji masz całą bibliotekę gotowych materiałów graficznych zupełnie za darmo!

Możesz stworzyć swoją ramkę miniaturki, która podkreśli i wyróżni zdjęcia przedmiotów sprzedawanych przez Ciebie, zapisać ją jako szablon i wykorzystywać przy tworzeniu kolejnych miniaturek. Jeżeli wystawiasz aukcje przy pomocy Sellingo.pl lub Sellasist.pl to skorzystaj z "elementu do podmiany" zamiast zdjęcia produktu, aby w momencie wystawienia zmieniał się on na zdjęcie wystawianego przez Ciebie produktu.

Wystarczy że w Grafido wybierzesz katalog miniaturek Allegro, a następnie stworzysz własną na dostosowanym już wymiarowo płótnie lub wybierzesz gotowy szablon i edytujesz go wg. swoich potrzeb.

 

 

Na ładny, estetyczny obrazek składa się wiele czynników. Główne z nich wymieniłem powyżej. Twoje pierwsze, samodzielnie zaprojektowane bannery pozwolą Ci nabrać doświadczenia niezbędnego do dalszej pracy z reklamą graficzną swojej oferty.

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Liczba komentarzy: 0
Dołącz do Newslettera

Bądź na bieżąco

zapisz sie do newslettera

Zdobywaj informacje o nowościach i bądź na bieżąco z naszymi promocjami! Nasz newsletter jest zupełnie bezpłatny i informujemy w nim jedynie o najważniejszych sprawach dot. sprzedaży internetowej.

Kontakt
  • telefon: 799 355 450
facebook youtube status webinar