Content
Netgraf CMS
O AUTORZE
Filip Marciniak
Community Manager eSprzedaz.com
LICZBA ARTYKUŁÓW:74

Autor artykułów jest Community Managerem w firmie eSprzedaż, byłym Koordynatorem projektu eSprzedaż zrealizowanego w ramach dotacji UE z programu Innowacyjna Gospodarka. Specjalista e-commerce, autor kilku publikacji, które ukazały się między innymi w Gazecie Finansowej, a także współautor pomocy dla usług i narzędzi eSprzedaż. Jego autorskie prace ukazały się także na wielu blogach oraz stronach poświęconych tematyce sprzedaży internetowej.

 

Wszelkie uwagi do artykułów
prosimy wysyłać na mail: prezentacje@esprzedaz.com

Najczęściej popełniane błędy początkujących sprzedawców

 
 
W sprzedaży internetowej często złudne okazują się pewne przekonania o łatwości podjęcia takiego przedsięwzięcia, o super prostych możliwościach reklamy i całej obsługi posprzedażowej, która sprowadzać ma się często tylko do pakowania przesyłek i liczenia zysków.

Wielu początkujących sprzedawców wierzy w media społecznościowe i ich rolę w komunikacji z klientem, a także w skuteczność reklam wyświetlanych w kanałach społecznościowych. Nic bardziej mylnego. Sami przecież nie lubimy reklam w serwisach społecznościowych, a skuteczność takiego kanału przeznaczonego do kontaktu z klientami zależna jest przede wszystkim od naszego targetu klientów w jaki celujemy. Oczywistym jest, że sprzedając produkty przeznaczone dla osób starszych, już na emeryturze, nie osiągniemy sukcesu reklamując się na Facebooku. Jeżeli natomiast naszym targetem są młode kobiety, taka droga będzie jak najbardziej skuteczna. Mężczyźni niechętnie klikają w reklamy, zwykle też nie dzielą się treściami na które trafią w serwisach społecznościowych więc także i oferty do nich kierowane niezbyt dobrze sprzedają się po zareklamowaniu ich np. na Facebooku. Oczywiście tu także należy wziąć pod uwagę branżę i produkty jakie sprzedajemy. Jeżeli sprzedajemy sprzęt wędkarski to lepiej będzie nam włożyć trochę wysiłku i pieniędzy w reklamę na łamach jakiegoś czasopisma dla wędkarzy, niż w reklamę opublikowaną w serwisie społecznościowym.

 

Marketing to nie wszystko

Reklama sama nie sprzedaje, jest świetnym wabikiem dla potencjalnych klientów o ile jest odpowiednio zaprojektowana ale nie sprzedaje produktu samego w sobie. Może być nośnikiem marki, reklamować Twój sklep jako jedną z możliwości. Dobra reklama zapada w pamięć, w małym tylko procencie odpowiada za konwersję sprzedaży. Jest to oczywiście istotny element marketingu ale musi współgrać z działaniami promocyjnymi w sklepie. Musi być kierowana do odpowiedniego targetu, aby jej skuteczność była odpowiednia. Działania marketingowe to nie tylko zadania przeznaczone dla specjalistów. Obserwując konkurencję będziesz w stanie podpatrzeć pewne rozwiązania i samemu uczyć się śledząc wyniki swoich reklam. Pamiętaj, że reklama to nie tylko działania, które prowadzą jedynie duże firmy, to dzięki nim właśnie Twoja firma może urosnąć do rangi dużej i zaufanej marki.
 

Produkty same się nie sprzedają

Częsty błędem jest także myślenie, że wystarczy otworzyć konto na Allegro, czy sklep internetowy i już nasza sprzedaż będzie w stanie zapewnić nam pracę na pełen etat i przynosić zyski. Sama oferta w internecie niestety nie wystarcza, trzeba w jakiś sposób zaskarbić sobie zaufanie potencjalnych klientów i zainteresować ich swoją ofertą. Kontent na stronie jest podstawą. Powinien być zachęcający i na poziomie. Reklama powiększy zasięg odbiorców naszej oferty.

Przesycenie kontentu błędami ortograficznymi, interpunkcyjnymi bądź potocznymi określeniami zwykle przynosi negatywne efekty ale to także można wykorzystać w zależności od tego do jakiego targetu chcemy trafić.

Obok kontentu ważne są także inne treści - np. treści graficzne, kolorystyka, ogólnie to jak nasz sklep internetowy wygląda. Sam design i kolorystyka już bardzo dużo mówi nam o sklepie, o tym czego możemy się spodziewać. Czcionka także jest kwestią podstawową. Jeżeli nasza strona jest kolorowa i pstrokata, to raczej w ofercie spodziewać się będzie można zabawek dla dzieci, strojów karnawałowych albo akcesoriów biurowych. W sklepie czarno-białym znajdziemy eleganckie obuwie, odzież, zegarki, czy chociażby urny. Nigdy nie należy robić na odwrót i "poważnej", eleganckiej oferty oprawiać w tęczowy wystrój. 
 Nie wszyscy klienci to stali klienci

Nowi sprzedawcy często traktują swoich nowych klientów tak jakby mieli oni do nich wracać średnio raz w tygodniu. Niestety powracający klienci to rzadkość - zależy to oczywiście od branży i jakości świadczonych przez nas usług. Każdy powinien natomiast dbać o nowych klientów i przypominać się im. Walka o nowych klientów powinna natomiast toczyć się na osobnym polu i posiadać priorytet.

Rozpoczynając swoją przygodę ze sprzedażą internetową weź pod uwagę powyższe zagadnienia i staraj się lepiej wybadać rynek. Przygotuj swoją kampanię marketingową, w którą regularnie będziesz w stanie inwestować. Czasami nawet mimo braku zysków. To właśnie ona może przynieść Ci zyski w kolejnych miesiącach, a jeżeli nie, spróbuj czegoś innego. Nie poddawaj się i ciągle analizuj swoje działania oraz działania konkurencji.

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Liczba komentarzy: 0
Dołącz do Newslettera

Bądź na bieżąco

zapisz sie do newslettera

Zdobywaj informacje o nowościach i bądź na bieżąco z naszymi promocjami! Nasz newsletter jest zupełnie bezpłatny i informujemy w nim jedynie o najważniejszych sprawach dot. sprzedaży internetowej.

Kontakt
  • telefon: 799 355 450
facebook youtube status webinar