Content
Netgraf CMS
O AUTORZE
Filip Marciniak
Community Manager eSprzedaz.com
LICZBA ARTYKUŁÓW:74

Autor artykułów jest Community Managerem w firmie eSprzedaż, byłym Koordynatorem projektu eSprzedaż zrealizowanego w ramach dotacji UE z programu Innowacyjna Gospodarka. Specjalista e-commerce, autor kilku publikacji, które ukazały się między innymi w Gazecie Finansowej, a także współautor pomocy dla usług i narzędzi eSprzedaż. Jego autorskie prace ukazały się także na wielu blogach oraz stronach poświęconych tematyce sprzedaży internetowej.

 

Wszelkie uwagi do artykułów
prosimy wysyłać na mail: prezentacje@esprzedaz.com

Jakie opcje dostawy wybierają klienci? Co powinni proponować sprzedawcy?

preferowane opcje dostawyNiezależnie od tego, czy sprzedając w Internecie posiadamy własny sklep internetowy, często wystawiamy swoje oferty na Allegro. Skuteczna sprzedaż na Allegro uzależniona jest od wielu różnych czynników wpływających na efektowność, atrakcyjność danej oferty. Jednym z nich jest właśnie oferowana możliwość wyboru odpowiedniej dostawy i oczywiście jej cena. Na pewno nie raz samemu robiąc zakupy na Allegro zwróciłeś uwagę właśnie na te czynniki. Tak samo zachowują się Twoi klienci. Spośród wielu ofert tych samych produktów, prócz sprawdzenia samych cen i komentarzy, patrzą także na rodzaj i koszty wysyłki. Choć nie tylko cena jest brana pod uwagę. Równie ważna jest sama opinia klienta o danym przewoźniku, odległość od paczkomatu, poczty, czy możliwość dokonania płatności za pobraniem. Czynników wyboru jest tak wiele i są one tak różne, że dla najwyższej skuteczności powinniśmy oferować optymalnie jak najwięcej różnych form dostawy zakupionych przedmiotów.

Sprzedawcy często oferują wybór jedynie dwóch lub trzech rodzajów dostawy, aby ułatwić sobie cały proces pozakupowy. W końcu łatwiej jest kontrolować przesyłki nadane we współpracy z tym samym przewoźnikiem, szczególnie jeżeli jest ich dużo. Tym bardziej jeżeli mamy podpisaną umowę i zadeklarowaliśmy się wcześniej do wysłania określonej liczby paczek w miesiącu. Jako sprzedawcy powinniśmy jednak myśleć nie o swojej wygodzie, a o wygodzie klienta. Nie o niskiej cenie paczki, bo finalnie i tak klient pokrywa jej koszty, a o różnych alternatywnych możliwościach wysyłki. Szczególnie, że bez deklaracji liczby przesyłek możesz nadawać przez brokerów kurierskich takich jak np. sendego.pl. To właśnie skupianie się na potrzebach klientów sprawia, że nasza sprzedaż się rozwija i zarabiamy na niej coraz więcej.

 


InPost, czy "Allegro InPost"?

Wszyscy na pewno wiemy o współpracy InPost z Allegro, który w ramach konta Allegro oferuje konkurencyjne warunki przesyłek kurierskich i paczkomatowych oraz, co jest największą zaletą, opcję darmowego zwrotu. Oczywiście ma to także pewne obostrzenia i nie zawsze okazuje się, że chronią one klienta, a tym bardziej sprzedawcę. Korzystając z opcji Allegro Kurier InPost sprzedawca nie może proponować na Allegro wyższej ceny za taką przesyłkę niż 9,90 zł netto, co w praktyce oznacza, że faktyczne koszta pakowania i obsługi paczki wliczyć on musi w cenę produktu, a nie wysyłki. Cena przesyłki paczkomatowej nie może być natomiast wyższa niż 6,99 zł netto, a tu często dochodzą jeszcze koszty dostarczenia takiej przesyłki do paczkomatu. Jednocześnie Allegro InPost deklaruje dostarczenie przesyłki w kolejnym dniu roboczym, a wiemy przecież jak długo w ostatnim czasie schodzi się InPostowi z dostawami przesyłek. Niedawno także Allegro podniosło ceny takich przesyłek zupełnie bez ostrzeżenia co skutkowało tym że więksi sprzedawcy mieli problem z zaktualizowaniem nowych cen w swoich aukcjach. Musieli oni po prostu ponieść większe koszty wysyłki niż zapłacił za nią klient.

Ceny przesyłek w ramach Allegro InPost są niemal bezkonkurencyjne lecz koszty związane z pakowaniem i całym procesem nadawczym należy przenieść na cenę produktu co jest zwykle niemożliwe ze względu na to, iż podniesienie ceny towaru wystawianego na Allegro spowodowałoby znaczny spadek sprzedaży. W takim wypadku musimy się zastanowić, czy w ogóle proponować klientom właśnie taką formę dostawy i czy jesteśmy w stanie ponieść koszty z nią związane. Należy pamiętać, że klienci chętniej zapłacą więcej np. za dostawę o ile poinformujemy ich wcześniej na aukcji, że w tę cenę wliczone jest odpowiednie pakowanie, czas niezbędny do nadania itp.

 


Jak zoptymalizować liczbę opcji wysyłek?

Duża ilość opcji wysyłki to na pewno wygoda dla klienta. Lecz zbyt długa lista wyboru w koszyku może także działać na niekorzyść naszego procesu zakupowego. Klient będzie musiał wybierać z długiej listy, a w skrajnych przypadkach, nawet szukać swojej ulubionej opcji dostawy. Zbyt długa lista dostępnych opcji wysyłek to także utrudnienie dla sprzedawcy. Trudniej w takim przypadku jest się zajmować nadawaniem paczek i kontrolowaniem ich statusów u różnych spedytorów. O ile sklep nie jest zintegrowany z programami kurierskimi, będziemy musieli logować się w różnych panelach nadawczych co dodatkowo utrudni nam pracę.

Proponując wiele różnorodnych form wysyłki na pewno po pewnym czasie sam będziesz w stanie ocenić, które z nich są najczęściej wybierane przez Twoich klientów, a które nie są wybierane w ogóle. Po dłuższym czasie będziesz mógł zrezygnować z proponowania tych zbędnych form wysyłek i pozostać jedynie przy tych, które faktycznie wybierają klienci. Oczywiście może się zdarzyć, że klient, który mieszka w trudno dostępnym miejscu będzie wybierał jedną, mało popularną ale jednak pewną dla niego formę dostawy. Klienci do których dojazd jest utrudniony częściej zwracają uwagę na konkretne formy przesyłki i zwykle pod tym względem dokonują wyboru od kogo kupią dany produkt. Dlatego często spotykamy się z opinią, że jeżeli nie zaoferujemy dogodnej formy dostawy dla danego klienta to kupi on po prostu od kogoś innego. Klienci nie mają jakiś specjalnych wymagań lecz musimy zadbać o takie możliwości jak np. płatność za pobraniem, płatność przy odbiorze, czy dostawa Pocztą Polską.

 

 

Jakie formy dostawy oferować na początku?

Najpopularniejszymi formami dostawy są: Poczta Polska oraz Paczkomaty InPost, ale też dowolny szybki i sprawdzony kurier. W tym przypadku polecamy DHL lub UPS ale doskonale sprawdzi się także inny dowolny dostawca cieszący się dobrą opinią. Odbiór osobisty radzimy proponować tylko jeżeli masz jakiś reprezentatywny, fizyczny punkt w większym mieście. Jakie formy dostawy oferować?Poczta Polska to oczywiście świetnie znany i sprawdzony przez wszystkich dostawca. Właśnie dlatego budzi zaufanie u klientów. Dodatkowo bardzo tanio świadczy swoje usługi. Tu, prócz przesyłek listowych, możemy wysyłać także paczki.

Paczkomaty InPost są coraz częściej wybierane przez klientów z powodu rosnącej liczby paczkomatów. Są coraz łatwiej dostępne, nie musimy niczego podpisywać przy odbiorze, a o dostarczeniu jesteśmy informowani zarówno e-mailem jak i SMS'em. Paczkę odbierzemy nawet nocą lub przy okazji tankowania jeżeli paczkomat znajduje się na stacji benzynowej. Takie rozwiązanie ma wiele zalet. Jeżeli chodzi o wady to zauważyłem jedynie, że osoby starsze i niepełnosprawne mogą mieć problem z odbiorem przesyłki. Ekran znajduje się wysoko, dźwięk kliknięcia jest bardzo cichy, brak też poczucia klikania w szybkę chroniącą ekran przy wprowadzaniu numeru. To może być dla nich problemem.

 

 

Usługi kurierskie Pocztex

Pocztex to usługa kurierska realizowane przez Pocztę Polską skierowana do firm. Najpopularniejszą usługą jest tu Pocztex Kurier48, który dostarcza przesyłki w ciągu 2 dni roboczych, a w praktyce zwykle na następny dzień roboczy. Odbiorca standardowo informowany jest SMSem o przesyłce, a w przypadku nie zastania odbiorcy taki kurier kontaktuje się telefonicznie. Jest to więc usługa na miarę aktualnych standardów, których nie spełniają często inni dostawcy. Jest to bardzo dobre dopełnienie usług Poczty Polskiej ale pod nazwą Pocztex nie jest z nią przez większość kojarzone.

 

 

Tanie przesyłki kurierskie Sendego

Sendego to przede wszystkim tanie przesyłki kurierskie i to właśnie one mogą być świetnym dopełnieniem Twojej oferty wyboru opcji dostawy. Wystarczy zarejestrować swoje konto i nadawać przesyłki bez umowy, bez deklaracji liczby paczek, w bardzo niskich cenach na zasadzie przedpłaty - prepaid. Dodatkowo dzięki integracji ze sklepami w oprogramowaniu Sellingo oraz menedżerem sprzedaży Sellasist, nadamy swoje paczki kurierskie DHL, InPost lub paczkomatowe z odbiorem kuriera spod domu.

O ile nie sprzedajemy produktów, które nie są produktami bardzo tanimi tzn. nie sprzedajemy znaczków pocztowych albo zapałek to nie ma sensu proponować przesyłki zwykłym listem pocztowym. Po wysłaniu takiej przesyłki nie mamy żadnego dowodu nadania. Przy niskiej wartości produktów, możemy zaryzykować wysyłkę nierejestrowaną lecz zawsze lepiej mieć dowód nadania. Najtańszą formą dostawy jaką powinniśmy proponować jest więc list polecony. Co do wyboru przesyłki ekonomicznej lub priorytetowej - powinniśmy oferować obie możliwości, aby klient sam podjął decyzję, czy chce zapłacić więcej za szybszą dostawę.

 

 

Czy oferować pobrania?

Pobrania są bardzo często wybierane i są najbardziej wiarygodną opcją dostawy. Szczególnie w przypadku kiedy dany klient dokonuje zakupu po raz pierwszy. Nie ryzykuje wtedy przelewem, którego już nie odzyska. Spokojnie czeka na paczkę i opłaca ją w momencie odbioru. Oczywiście przesyłki pobraniowe są odpowiednio droższe. Jest to obowiązkowa pozycja na liście wyboru rodzaju przesyłki. Płatność za pobraniem można oferować zarówno dla paczek pocztowych, kurierskich, jak i paczkomatowych.

 

 

Co z wysyłką za granicę?

O ile swoje produkty możesz wysyłać za granicę i nic nie stoi na przeszkodzie, oferuj dostawę do jak największej liczby krajów. Nawet jeżeli Twoja oferta przedstawiona jest jedynie w języku polskim, istnieje pewna szansa, że to właśnie nasz rodak mieszkający za granicą dokona zakupów. Kosz wysyłki zawsze jest po stronie klienta, więc dla sprzedawcy nie ma zwykle żadnej różnicy, czy nada on swoją paczkę do jakiejś miejscowości w Polsce, czy zagranicą.

 

 

Wysyłka za granicę, a pobrania

W wysyłkach zagranicznych zwykle nie daje się możliwości płatności za pobraniem. Częste zmiany kursów walut oraz długi czas oczekiwania na zwrot środków mogą być zbyt obciążające. Sama przesyłka może zostać dostarczona czasami po ponad miesiącu oczekiwania, zależnie od docelowego kraju odbiorcy, a drugie tyle możemy czekać na zwrot pieniędzy od spedytora. Do tego dochodzą skoki walut, które w trakcie dostawy mogą zmieniać się na tyle, że ryzyko straty będzie dla nas zbyt duże. Tym bardziej, jeżeli klient się rozmyśli i nie odbierze takiej przesyłki. Zapłacimy więc za wysyłkę, a następnie za jej zwrot.

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Liczba komentarzy: 0
Dołącz do Newslettera

Bądź na bieżąco

zapisz sie do newslettera

Zdobywaj informacje o nowościach i bądź na bieżąco z naszymi promocjami! Nasz newsletter jest zupełnie bezpłatny i informujemy w nim jedynie o najważniejszych sprawach dot. sprzedaży internetowej.

Kontakt
  • telefon: 799 355 450
facebook youtube status webinar