Content
Netgraf CMS
O AUTORZE
Filip Marciniak
Community Manager eSprzedaz.com
LICZBA ARTYKUŁÓW:74

Autor artykułów jest Community Managerem w firmie eSprzedaż, byłym Koordynatorem projektu eSprzedaż zrealizowanego w ramach dotacji UE z programu Innowacyjna Gospodarka. Specjalista e-commerce, autor kilku publikacji, które ukazały się między innymi w Gazecie Finansowej, a także współautor pomocy dla usług i narzędzi eSprzedaż. Jego autorskie prace ukazały się także na wielu blogach oraz stronach poświęconych tematyce sprzedaży internetowej.

 

Wszelkie uwagi do artykułów
prosimy wysyłać na mail: prezentacje@esprzedaz.com

Jak przenieść sklep internetowy na platformę Sellingo.pl?

darmowy sklep internetowy

Prowadzisz już swój sklep internetowy lecz chciałbyś zmienić jego oprogramowanie do zarządzania asortymentem i zamówieniami? W obecnym sklepie brakuje funkcji, które posiada Sellingo.pl? Przenieś swój sklep wraz z całym asortymentem.


Migracja sklepu nie jest łatwą, ani szybką operacją. Jest to zależne od wielkości asortymentu oraz liczby zmian jakie należy wprowadzić podczas migracji, tego czy sklep wcześniej był pozycjonowany, czy ma aktywne reklamy Google AdWords, czy jest podpięty w Google Search Console oraz tego, jak duży ruch generuje. Tu ważne są linki i ich przekierowania, aby nasza strona nie spadła w rankingu wyników wyszukiwarki Google. Warto zaplanować cały proces i dokładnie go przemyśleć przed wdrożeniem.

Postaram się opisać jak przejść przez ten proces w najbardziej dogodny dla sprzedawcy sposób. Opiszę jak przygotować się do migracji oraz jakie działania wdrożyć, aby przy przeniesieniu nie stracić pozycji w wyszukiwarce Google, ani budżetu AdWords.

Jak zaplanować migrację? Jak się do niej przygotować?

darmowy sklep internetowyBez prostego planu przeniesienia możemy w trakcie całej operacji po prostu o czymś zapomnieć. Plan pozwoli nam uniknąć typowych komplikacji jakie mogą wystąpić podczas migracji sklepu. Nasz plan podzielimy na pewne etapy, na które składać się będzie samo przeniesienie jak i zachowanie ciągłości naszych narzędzi do analityki oraz reklam.

Samą migrację należy zaplanować na moment w którym sklep ma najmniejszy ruch. Zwykle takim momentem są wakacje, a dokładniej lipiec. Chociaż jest to oczywiście zależne od branży. Jeżeli sprzedajesz sprzęt do nurkowania to raczej dobrym okresem będzie zima. Niezbędny będzie co najmniej jeden dzień przerwy w działaniu witryny, aby można było w tym czasie skierować domenę na nowy serwer. W tym czasie należy oczywiście wyłączyć wyświetlane reklamy AdWords.

Na samym początku powinniśmy ustalić co i gdzie chcemy przenieść. Czy nasz sklep przenosimy z samym asortymentem? Z zamówieniami i bazą klientów? Czy sklep istnieje już dłuższy czas i warto zadbać o ciągłość jego indeksacji? Czy mamy aktywne reklamy w Google AdWords? Czy może przenosimy jedynie część z tych rzeczy? Zastanów się dobrze nad zakresem prac, których dotyczyć ma migracja.

Przekierowania i nowe adresy

Ustawienie przekierowań należy zaplanować jeszcze przed migracją całego sklepu. Tworzymy listę stron naszej witryny. Warto także przeskanować linki witryny przy pomocy odpowiedniego narzędzia np. Screaming Frog, ale sprawdzi się tu każde inne alternatywne narzędzie przeznaczone do analizy linków wychodzących z witryny. Nasze zebrane linki grupujemy, usuwamy duplikaty i przekierowujemy wybrane przekierowaniem stałym 301.

Jeżeli Twoja strona nie jest podpięta do Google Search Console to zgłoś swoją domenę, jeżeli masz już swoją domenę - zapoznaj się ze stroną Przeniesienie witryny, jeżeli natomiast zmieniasz swoją domenę, a stara jest już wpisana w GSC, posłuż się instrukcją ze strony Narzędzie zmiany adresu.

Instrukcje poprowadzą Cię krok po kroku jak należy postępować zależnie od wybranej opcji. W Google Search Console możesz także wyeksportować najważniejsze podstrony swojego sklepu oraz zapisać sitemap, strukturę swojej strony wraz z ustawieniami meta oraz title dla podstron.

Import asortymentu i uruchomienie nowego sklepu

Pamiętaj o tym, że aby przeniesienie asortymentu mogło odbyć się bezboleśnie, plik eksportu z produktami powinien zawierać pełne informacje o produktach tzn. ich stan magazynowy, ceny, atrybuty, warianty, powiązania produktów oraz linki do zdjęć wraz z ich opisem alternatywnym. Im więcej informacji uda się wyeksportować w pliku xml z poprzedniego oprogramowania sklepu, tym pełniejszy będzie import asortymentu do nowego.

Wyeksportowany plik xml należy przesłać do Biura Obsługi Klienta, a nasz dział techniczny wykona jego import w ustalonym czasie.

Na czas migracji pamiętaj o wyświetlaniu strony 503 z wyjaśnieniem przyczyny przerwy w dostępie do strony wraz z adresem email, który będzie działał w trakcie migracji.

Zgłoś swoją nową mapę strony w Google Search Console i upewnij się, że te nieaktualne są już usunięte. Przy pomocy specjalistycznych narzędzi jak MajesticSEO, możemy sprawdzić linki kierujące na naszą stronę oraz to, czy nie kierują one po przeniesieniu na stronę 404, a w takim przypadku należałoby ustawić odpowiednie dla nich przekierowania.
darmowe oprogramowanie sklepu internetowego
Na nowej stronie należałoby zadbać o ponowny audyt SEO i wprowadzenie poprawek jeszcze przed uruchomieniem witryny.

Po przeniesieniu pamiętaj także o utworzeniu nowych skrzynek mailowych, ciągłość korespondencji z klientem jest bardzo ważna.

Zaraz po migracji powinieneś także przewidzieć kilka dni na testy i poprawki, które mogą pojawić się przy tak skomplikowanej procedurze. Czasami wystarczy zapomnieć o najmniejszym szczególe, a może on doprowadzić do uniemożliwienia transakcji tworzonych w sklepie. Należy więc sprawdzić cały proces zakupowy z różnymi rodzajami dostaw i płatności. Zwróć uwagę na to, że tego typu testy powinny odbywać się już w środowisku produkcyjnym, dzięki temu unikniesz błędów powstających często na etapie przenoszenia sklepu ze środowiska testowego.

Pamiętaj o kodach konwersji, kodach Google Analytics oraz innych skryptach używanych w poprzednim sklepie. Jeżeli korzystasz z porównywarek, w ich ustawieniach będziesz musiał zmienić linki do wskazania nowych adresów plików XML asortymentu.

Tuż przed uruchomieniem sklepu dobrze byłoby sprawdzić jeszcze jego wydajność. Pozwoli nam to oszacować obciążenie sklepu i ewentualnie zoptymalizować go pod tym kątem.

Chciałbyś przenieść swój sklep na Sellingo?

Nic prostszego, zgłoś się do nas, a nasi specjaliści zadbają o płynne przejście na nowe oprogramowanie. Dzięki zdobytemu doświadczeniu zaplanujemy oraz zadbamy o prawidłowe przeniesienie Twojego sklepu do nowego, lepszego oprogramowania, jakim jest Sellingo.pl

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Liczba komentarzy: 0
Dołącz do Newslettera

Bądź na bieżąco

zapisz sie do newslettera

Zdobywaj informacje o nowościach i bądź na bieżąco z naszymi promocjami! Nasz newsletter jest zupełnie bezpłatny i informujemy w nim jedynie o najważniejszych sprawach dot. sprzedaży internetowej.

Kontakt
  • telefon: 799 355 450
facebook youtube status webinar