Content
Netgraf CMS
O AUTORZE
Filip Marciniak
Community Manager eSprzedaz.com
LICZBA ARTYKUŁÓW:74

Autor artykułów jest Community Managerem w firmie eSprzedaż, byłym Koordynatorem projektu eSprzedaż zrealizowanego w ramach dotacji UE z programu Innowacyjna Gospodarka. Specjalista e-commerce, autor kilku publikacji, które ukazały się między innymi w Gazecie Finansowej, a także współautor pomocy dla usług i narzędzi eSprzedaż. Jego autorskie prace ukazały się także na wielu blogach oraz stronach poświęconych tematyce sprzedaży internetowej.

 

Wszelkie uwagi do artykułów
prosimy wysyłać na mail: prezentacje@esprzedaz.com

O czym pamiętać w trakcie planowania kampanii reklamowych?

2017-01-20 11:00:00
 

 

Zanim wydasz pieniądze przeznaczone na reklamę, zastanów się nad kilkoma zagadnieniami, które pomogą Ci zainwestować je jak najlepiej.

Dla małych i średnich firm, prowadzenie działań marketingowych to część niezbędnej pracy, która pozwala rozwinąć skrzydła. Często zajmują się tym po prostu właściciele firm. Właśnie dla nich przygotowaliśmy kilka porad, na które warto zwrócić uwagę przy planowaniu dowolnej akcji reklamowej.

Reklama jest komunikacją między Twoją firmą, a klientem.

Wyobraźmy sobie, że Twoja reklama to wiadomość wysyłana do potencjalnego klienta. Wiadomość ta, ma na celu nakłonić go do odwiedzenia Twojej strony, bądź do zakupu konkretnego produktu.

Jak z każdą wiadomością, dobrze jest wiedzieć do kogo ją kierujemy. Inaczej komponuje się oficjalne pisma, a inaczej SMSy wysyłane do znajomych. To samo dzieje się z reklamą. Wiedza o tym kim są nasi potencjalni klienci jest niezwykle cenna. Możemy dowiedzieć się tego wykorzystując chociażby Google Analytics, które pokaże nam kto trafia i odwiedza naszą stronę. O ile chcemy pozyskać więcej wejść i reklama dotyczyć będzie naszej strony, będą to bardzo cenne informacje. Inaczej określimy jednak odbiorców reklamy, kiedy chcemy sprzedać konkretny produkt. Sprzedając produkt orientujemy się zwykle kto chciałby go kupić. Sprzedając zabawki trafiamy raczej do matek, a sprzedając zestawy survivalowe lub części samochodowe do mężczyzn. Na oko możemy także oszacować grupę wiekową między 20-50 lat. Warto to jednak jeszcze bardziej zawęzić, aby nasza reklama skierowana była do mniejszej ale trafniejszej grupy co pozwoli lepiej trafić z ofertą do naprawdę zainteresowanych osób.

Warto zapoznać się z raportami dostępnymi na stronie gemius.pl gdzie możemy dowiedzieć się np. jakie grupy wiekowe najchętniej dokonują zakupów w internecie i jeżeli nasza oferta skierowana jest np. do wędkarzy powyżej 50 roku życia to może warto zastanowić się raczej nad reklamą w branżowym czasopiśmie niż reklamować się w internecie.

Reklamy na Facebooku oraz reklamy displayowe Google pozwalają nam wybrać konkretną grupę demograficzną do której trafi nasza reklama. Oznacza to, że możemy skierować ją do wybranej grupy wiekowej, a nawet zawęzić ją o to czy trafi do np. zamężnych lub niezamężnych kobiet. Serwisy społecznościowe zbierają o nas wszelkie informacje właśnie po to, aby później łatwiej trafić w nasze zainteresowania. Zbierają informacje o wykształceniu, hobby, a nawet poglądach politycznych itd. - wszystkie te informacje zbierane są właśnie po to żeby reklamy sprzedawane w tych serwisach miały jak największą skuteczność.

 

 

  

Wysokość budżetu i sukces reklamy

Jeżeli wiemy już do kogo kierować nasze reklamy, pozostaje nam ustalić jeszcze kilka innych kwestii. Między innymi to, ile chcemy zainwestować oraz jakie są cele naszych reklam. W poprzednim akapicie wspomniałem o dwóch przykładowych celach. Może być ich natomiast dużo więcej i znacznie różnych. Nasza reklama inaczej będzie przygotowana kiedy celem będzie sprzedaż konkretnego produktu, a inaczej kiedy naszym celem będzie budowanie wizerunku firmy. Warto określić przeliczalny cel, który wskaże nam na końcu, czy odnieśliśmy sukces czy nasza reklama okazała się fiaskiem. Wymierny cel możemy określić np. przez ustalenie ile reklamowanych produktów chcemy sprzedać dzięki reklamie, czy np. ile osób odwiedzi naszą stronę www. Jasno ustalony cel pozwoli nam oszacować wyniki reklamy po zakończeniu kampanii. Jeżeli osiągniemy zakładane wskaźniki to możemy wtedy przyjąć, że kampania okazała się sukcesem.

Określmy jak długo ma trwać reklama oraz jaki budżet jesteśmy w stanie przeznaczyć. Oba te elementy łączą się - jeżeli mamy niski budżet to nie warto rozciągać reklamy na dwa lata. Przeliczmy, więc ile dziennie chcemy przeznaczyć na reklamę, a następnie na tej podstawie wyliczmy przez jaki czas chcemy się reklamować.
Google Adwords proponuje korzystać z poniższego wzoru lecz sprawdza się on w wyliczaniu budżetu na dowolną inną kampanię reklamową, nie tylko w AdWords: budżet dzienny x 30,4 (średnia liczba dni w miesiącu) = budżet miesięczny.
Ustalenie budżetu ułatwi nam także wyliczenie zwrotu z inwestycji, w końcu reklama jest inwestycją. Określając poziom aktualnej sprzedaży możemy porównać go z poziomem sprzedaży podczas kampanii reklamowej.


Gdzie się reklamować?

Zacznij myśleć jak swoi klienci. Na pewno Twoja praca jest też po części Twoją pasją, a oznacza to tyle, że znasz się na sprzedawanym przez siebie towarze. Asortyment, który proponujesz jest na pewno poszukiwany przez jakąś konkretną grupę klientów. Kluczem jest określenie tej grupy. Jeżeli sprzedajesz ubranka dla dzieci, chcesz trafiać z reklamą do matek tych dzieci. Jeżeli sprzedajesz klasery dla filatelistów, na pewno chcesz się reklamować tam gdzie zobaczą Twoją reklamę kolekcjonerzy znaczków pocztowych. Mogą to być fora tematyczne, grupy na Facebooku, czy konkretne strony internetowe lub czasopisma. Oczywiście weź pod uwagę swój budżet przeznaczony na reklamę. Jeżeli określisz że najwięcej Twoich odbiorców ogląda telewizję, a budżet nie starczy na emisję nawet jednej reklamy to lepiej przeznaczyć go na tańszą możliwość.

Możliwości wyboru miejsc reklamowania się jest bardzo dużo, trudno je więc wszystkie przytoczyć. Zacznij od określenia grupy docelowej oraz tego co chcesz reklamować, a na pewno dostrzeżesz trafne możliwości. Obserwuj konkurencję i staraj się być tam gdzie jej nie ma lub konkuruj na tym samym polu.

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Liczba komentarzy: 0
Dołącz do Newslettera

Bądź na bieżąco

zapisz sie do newslettera

Zdobywaj informacje o nowościach i bądź na bieżąco z naszymi promocjami! Nasz newsletter jest zupełnie bezpłatny i informujemy w nim jedynie o najważniejszych sprawach dot. sprzedaży internetowej.

Kontakt
  • telefon: 799 355 450
facebook youtube status webinar