Content
Netgraf CMS
O AUTORZE
Filip Marciniak
Community Manager eSprzedaz.com
LICZBA ARTYKUŁÓW:74

Autor artykułów jest Community Managerem w firmie eSprzedaż, byłym Koordynatorem projektu eSprzedaż zrealizowanego w ramach dotacji UE z programu Innowacyjna Gospodarka. Specjalista e-commerce, autor kilku publikacji, które ukazały się między innymi w Gazecie Finansowej, a także współautor pomocy dla usług i narzędzi eSprzedaż. Jego autorskie prace ukazały się także na wielu blogach oraz stronach poświęconych tematyce sprzedaży internetowej.

 

Wszelkie uwagi do artykułów
prosimy wysyłać na mail: prezentacje@esprzedaz.com

Internetowa sprzedaż zagraniczna - od czego zacząć?

2017-02-02 13:22:00
 

 

Mało popularna w Polsce internetowa sprzedaż zagraniczna jest rozwijana głównie przez większe marki. Małe sklepy internetowe często o niej zapominają, a to właśnie sprzedaż zagraniczna może spowodować ich szybki rozwój. Wystarczy do tego jedynie komunikatywna znajomość języka obcego, a i to często nie jest niezbędne. Przyda się kiedy w razie potrzeby wyjaśnimy niejasności w pojawiających się pytaniach od klientów. Zawsze możemy przygotować sobie przecież szablony z gotowymi odpowiedziami na najczęściej występujące pytania lub odsyłać klientów do wcześniej przetłumaczonych stron w naszym sklepie.

 

Czy sprzedaż transgraniczna ma przyszłość?

Obywatele Unii Europejskiej coraz częściej wybierają zakupy elektroniczne, robiąc zakupy nie tylko w granicach własnego kraju. Tak jak Polacy coraz chętniej kupują produkty z Chin, tak inni Europejczycy coraz chętniej kupują z Polski. Szacuje się, że wartość handlu transgranicznego w ciągu najbliższych 10 lat może przekroczyć bilion dolarów, a liczba kupujących online sięgnie ponad miliard osób. Handel transgraniczny rozwija się więc niezwykle szybko. Dzięki temu, miejsca dla nowych sprzedawców jest jeszcze bardzo dużo i w najbliższej przyszłości raczej go nie zabraknie. Jak więc zorganizować sprzedaż zagraniczną i skłonić potencjalnych klientów do zakupów właśnie w naszym sklepie internetowym?

Wielka Brytania to nie tylko świetny rynek dla naszych produktów ze względu na liczna Polonię tam mieszkającą ale także ze względu na to, że Brytyjczycy najczęściej z pośród innych Europejczyków zaglądają do internetu, aby zrobić zakupy. Także nasi zachodni sąsiedzi bardzo chętnie robią zakupy przez internet, choć nie są zbyt skorzy do zamawiania akurat produktów z Polski. Przez co często wejście na rynek niemiecki wiąże się z ukrywaniem informacji o adresie i wysyłce z Polski. Tłumaczenie sklepu i domena w adresie z .de jest w takim przypadku obowiązkowe.

Nasze rodzime Allegro udostępniło właśnie możliwość dodatkowego wystawiania tych samych aukcji na Allegro.de - niemieckojęzycznym bliźniaku portalu Allegro.pl. Dzięki temu możesz od raz wystawić swoje aktualne aukcje bezpośrednio na niemieckim portalu aukcyjnym, bez potrzeby tłumaczenia - aukcje zostaną przetłumaczone automatycznie.
Swoje aukcje możesz udostępnić wybierając aktualne oferty w swoim Sellasist, a następnie wybierając masową akcję "Udostępnij na Allegro.de".

Czytaj też:
Czym jest Allegro.de
Jak rozpocząć sprzedaż na Allegro.de?

 

Popularne kierunki sprzedaży

Polskie sklepy internetowe celują najczęściej w rynek niemiecki, brytyjski i francuski. Starają się dotrzeć głównie do mniejszości polskiej, która liczna jest w tych krajach. Warto jednak postarać się o klienta obcojęzycznego i proponować ofertę w pełni przetłumaczonym sklepie. Niezbędnym będzie także wprowadzenie możliwości płatności w walucie klienta oraz dostawy międzynarodowej. Przy czym z dostawą może być największy problem i często klienci zagraniczni mogą rezygnować z zakupów na tym etapie z uwagi na ceny przesyłek międzynarodowych. Warto zawrzeć więc choć część przesyłki w cenach produktów i proponować ją taniej lub nawet za darmo po osiągnięciu określonej sumy cen produktów w koszyku.

 

Największe przeszkody w prowadzeniu sprzedaży zagranicznej

Właśnie wysokie koszty wysyłki międzynarodowej są wskazywane przez sprzedawców internetowych jako największy problem dla sprzedaży zagranicznej. Czas dostawy oferowany przez przewoźników z roku na rok jest coraz krótszy więc zagraniczny klient musiałby zaczekać na paczkę tylko dzień lub dwa dłużej. Poza tym, przedsiębiorcy obawiają się regulacji prawnych jakie należałoby wdrożyć do procesu gwarancji, zwrotów, a także samych kosztów związanych z ich rozpatrzeniem oraz wystawianiem dokument sprzedaży. Tu problemem są różnice w wysokości podatków w różnych krajach. Udokumentowana sprzedaż zagraniczna do krajów UE i koszty wysyłki podlegają natomiast odliczeniu podatku VAT. Warto więc szczegółowo poznać proces sprzedaży w wybranym kraju.


Marketing w internetowej sprzedaży zagranicznej?

Popyt na zakupy z zagranicznych sklepów internetowych cały czas rośnie, nieproporcjonalnie do podaży. Warto więc otworzyć się na taką możliwość i spróbować swoich sił mierząc się z konkurencją zagraniczną. Pozycjonowanie sklepu na zagraniczne frazy oraz uruchomienie kampanii AdWords, czy AdSense może znacznie wpłynąć na wzrost liczby zamówień i warto jest w nie inwestować. Tylko w ten sposób możemy dotrzeć do potencjalnie zainteresowanych klientów, zachęcić ich do odwiedzenia naszego sklepu, a następnie do dokonania zakupu. Warunkiem jest solidne tłumaczenie wszystkich treści na stronie sklepu oraz jego przystosowanie do różnych urządzeń.

 

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Liczba komentarzy: 0
Dołącz do Newslettera

Bądź na bieżąco

zapisz sie do newslettera

Zdobywaj informacje o nowościach i bądź na bieżąco z naszymi promocjami! Nasz newsletter jest zupełnie bezpłatny i informujemy w nim jedynie o najważniejszych sprawach dot. sprzedaży internetowej.

Kontakt
  • telefon: 799 355 450
facebook youtube status webinar