Content
Netgraf CMS
O AUTORZE
Filip Marciniak
Community Manager eSprzedaz.com
LICZBA ARTYKUŁÓW:74

Autor artykułów jest Community Managerem w firmie eSprzedaż, byłym Koordynatorem projektu eSprzedaż zrealizowanego w ramach dotacji UE z programu Innowacyjna Gospodarka. Specjalista e-commerce, autor kilku publikacji, które ukazały się między innymi w Gazecie Finansowej, a także współautor pomocy dla usług i narzędzi eSprzedaż. Jego autorskie prace ukazały się także na wielu blogach oraz stronach poświęconych tematyce sprzedaży internetowej.

 

Wszelkie uwagi do artykułów
prosimy wysyłać na mail: prezentacje@esprzedaz.com

Automatyzacja sprzedaży i procesu pozakupowego w sprzedaży wielokanałowej

2017-03-10 14:01:00
Automatyzacja to zastępowanie naszych stałych, regularnych akcji systemem, który wykona zadania samodzielnie i automatycznie. Sami zwykle działamy właśnie w ten sposób. Jeżeli coś się wydarzy to podejmujemy odpowiednią akcję zależną od zdarzenia. Jeżeli akcje są powtarzalne i zawsze wywołują je te same wydarzenia, możemy je zautomatyzować.

Sprzedaż wielokanałowa to sprzedaż prowadzona w różnych miejscach jednocześnie. Możesz prowadzić kilka sklepów internetowych, kilka kont na Allegro, eBay i jednocześnie posiadać sklep stacjonarny. Taką sprzedaż nazywamy sprzedażą wielokanałową, ponieważ zamówienia pochodzą z różnych źródeł, kanałów, w których widnieje nasza oferta.

W sprzedaży wielokanałowej mamy do czynienia z niezwykle dużą liczbą paneli do zarządzania i obsługi oraz jeszcze większą liczbą ustawień, kliknięć oraz operacji jakie w nich podejmujemy. Optymalizacja liczby kliknięć, a nawet ograniczenie ich do zera na pewno będzie więc odpowiednim krokiem w stronę upragnionej przez sprzedawców automatyzacji. Pełna automatyzacja obsługi sprzedaży zdaje się być jednak utopijną wizją, ale czy na pewno nie da się tak wszystkiego ustawić żeby system sprzedaży wykonał za nas całą pracę? Jak więc w prosty sposób ułatwić sobie życie i zaoszczędzić czas w sytuacji kiedy prowadzimy wielokanałową sprzedaż internetową?

Zarządzanie sprzedażą internetową w wielu kanałach sprzedaży jest niezwykle żmudnym procesem. Musimy nie tylko logować się w sklepie, ale i na Allegro, eBay, na stronie kuriera, sprawdzać płatności na stronie banku, sprawdzać szybkie płatności na stronie operatora, logować się do poczty i w wiele innych miejsc. Już sam proces logowania się w na tylu licznych stronach do zarządzania zabiera sprzedawcą mnóstwo cennego czasu, a często musimy także przepisywać informacje z jednej strony do drugiej.

 

 

Pierwszym krokiem do automatyzacji sprzedaży internetowej i działań z nią związanych będzie więc sprowadzenie wszystkich naszych kanałów sprzedaży i zarządzania do jednego panelu administracyjnego. Panelu, w którym sprawdzimy i obsłużymy wszystko. Właśnie do tego celu powstało oprogramowanie Sellasist, asystent sprzedaży wielokanałowej. Wychodząc na przeciw potrzebom sprzedawców internetowych stworzyliśmy wirtualnego asystenta sprzedaży. Sellasist znacznie ułatwi Twoją pracę w przyjmowaniu, obsłudze i realizacji zamówień ale nie tylko. Dzięki funkcji Automatyzacji, w Sellasist ustawisz kolejkę wykonywanych automatycznie czynności. Funkcja ta opiera się na ustalanych przez Ciebie warunkach, które najpierw muszą zostać spełnione, aby Sellasist zareagował i wykonał wybraną akcję, efekt spełnionego warunku.

 


Integracja z Allegro

Integracja z Allegro to najczęstszy problem z jakim borykają się sprzedawcy internetowi. Sellasist to program do obsługi Allegro i wystawiania aukcji. Dostępna jest pełna, dwustronna integracja z API Allegro, która obsługuje między innymi możliwość przesyłania zamówień z Allegro do Sellasist oraz łączenia ich w jedno o ile oba zamówienia złożył ten sam klient (system wiąże je po tym samym adresie e-mail i danych adresowych), a ich status to Nowe. Sellasist automatycznie odnotowuje także informację o tym, czy klient opłacił zamówienie. Integracja z Allegro jest dwustronna, swoje aukcje wystawisz więc korzystając z Sellasist. Zautomatyzujesz ponowne wystawianie aukcji po jej zakończeniu lub po uzupełnieniu stanu magazynowego w produkcie. Sellasist udostępnia także możliwość masowego wystawiania aukcji, wystarczy więc, że przygotujesz swój szablon, zaznaczysz produkty do wystawienia, a następnie klikniesz "Wystaw na Allegro".

 


Automatyzacja w integracji z hurtowniami

Dzięki integracji z wybraną hurtownią Sellasist automatycznie zaktualizuje ceny oraz nałoży na nie Twoją marżę procentową lub kwotową. Automatycznie zaktualizuje stany magazynowe Twoich produktów kiedy sprzeda się coś w jednym z kanałów sprzedaży lub zmieni się stan magazynowy w hurtowni. Sellasist posiada integracje z najpopularniejszymi hurtowniami lecz istnieje także możliwość zintegrowania go z inną, wybraną przez Ciebie hurtownią. W integracjach dostępne są także nasze autorskie usługi wspierające efektywną sprzedaż wielokanałową. Aktywacja wybranej integracji jest niezwykle prosta i możesz to zrobić samodzielnie w dowolnym momencie. Wystarczy kliknąć przycisk Aktywuj przy wybranej hurtowni lub uzupełnić dane w ustawieniach integracji z płatnościami oraz kurierami. Usługi dostępne w ramach eSprzedaz.com są już domyślnie skonfigurowane w Sellasist. Jedną z nich jest tani kurier krajowy Sendego.pl, który pozwoli Ci wysyłać znacznie tańsze przesyłki kurierskie DHL, InPost i Paczkomatowe bez podpisywania umowy lub zadeklarowania minimalnej liczby przesyłek w miesiącu. Usługa działa na zasadzie od drzwi do drzwi więc kurier po otrzymaniu zlecenia przyjedzie po Twoje przesyłki, a następnie dostarczy je do odbiorcy. Swoje przesyłki nadasz bezpośrednio z karty zamówienia w panelu Sellasist lub Sellasist zrobi to za Ciebie, wystarczy stworzyć odpowiednie szablony wysyłki i skonfigurować takie działanie w module Automatyzacji dostępnym w Sellasist.

 

 Automatyzacja dzięki "Automatyzacji"

Sellasist posiada moduł nazwany Automatyzacją, która dodatkowo pozwala samodzielnie skonstruować ścieżkę poleceń jakie wykona Twój Asystent sprzedaży za Ciebie. Funkcja ta dostępna jest w panelu administracyjnym Sellasist w karcie Administracja -> Automatyzacja. Ustawisz tam warunki jakie muszą zostać spełnione, aby Sellasist wykonał wybrany przez Ciebie efekt. W praktyce oznacza to, że samodzielnie wybierzesz na przykład w jakim momencie Sellasist automatycznie zmieni status zamówienia, kiedy zamówi odbiór kuriera lub wystawi faktury.

Automatyzacja dotyczy zarówno produktów jak i zamówień. Dla wykonania konkretnej akcji możesz ustawić kilka różnych warunków, które muszą zostać spełnione, aby system wykonał wybrany efekt. Dzięki przemyślanemu ustawieniu warunków i wykonywanych przez system akcji ograniczysz swoją pracę oraz czas spędzony na samodzielnym wykonywaniu tych samych zadań do minimum. Twój asystent sprzedaży Sellasist wykona całą pracę za Ciebie. Moduł Automatyzacji posiada także historię wykonanych akcji, co pozwoli Ci szybko zweryfikować jego prawidłowe działanie i zoptymalizowanie wykonywanych akcji.

Stworzenie swojego własnego systemu warunków i akcji zabierze Ci nieco więcej czasu na samym początku, kiedy będziesz musiał wszystko ustawić i sprawdzić, czy poszczególne akcje się nie powielają lub działają w sprzeczności. Warto to jednak zrobić ponieważ dzięki temu zaoszczędzisz swój czas w przyszłości. Twoja praca będzie mogła się ograniczyć jedynie do pakowania produktów i przekazywania przesyłek kurierowi. Całą resztą zajmie się Twój asystent sprzedaży - Sellasist.pl

 

 

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Liczba komentarzy: 0
Dołącz do Newslettera

Bądź na bieżąco

zapisz sie do newslettera

Zdobywaj informacje o nowościach i bądź na bieżąco z naszymi promocjami! Nasz newsletter jest zupełnie bezpłatny i informujemy w nim jedynie o najważniejszych sprawach dot. sprzedaży internetowej.

Kontakt
  • telefon: 799 355 450
facebook youtube status webinar