Content
Netgraf CMS
O AUTORZE
Filip Marciniak
Community Manager eSprzedaz.com
LICZBA ARTYKUŁÓW:74

Autor artykułów jest Community Managerem w firmie eSprzedaż, byłym Koordynatorem projektu eSprzedaż zrealizowanego w ramach dotacji UE z programu Innowacyjna Gospodarka. Specjalista e-commerce, autor kilku publikacji, które ukazały się między innymi w Gazecie Finansowej, a także współautor pomocy dla usług i narzędzi eSprzedaż. Jego autorskie prace ukazały się także na wielu blogach oraz stronach poświęconych tematyce sprzedaży internetowej.

 

Wszelkie uwagi do artykułów
prosimy wysyłać na mail: prezentacje@esprzedaz.com

Jak wybrać i zarejestrować odpowiednią domenę internetową?

2017-04-07 11:30:00

Wybór domeny, czyli adresu naszej strony internetowej, najczęściej zaczyna się od stworzenia nazwy firmy. Nie jest to zwykle stricte pełna nazwa firmy, a jedynie jej część lub nazwa samej marki, którą tworzymy. Jeżeli jeszcze nie posiadasz odpowiedniej nazwy dobrze byłoby zacząć właśnie od nameingu, stworzenia własnej nazwy. Można się w tej sprawie zwrócić do agencji marketingowej, która jednocześnie dobierze i zarejestruje naszą domenę. Spróbujmy jednak zrobić to sami. Poniżej kilka porad o tym, jak wybrać odpowiednią domenę i czego się wystrzegać przy rejestracji.


Czym jest domena?

Do założenia strony lub sklepu internetowego niezbędny jest nam adres strony, tym właśnie jest domena. Wybór adresu strony jest bardzo ważnym wyborem. To właśnie adres mają zapamiętać nasi klienci i to od tego często zależeć będzie, czy ponownie wrócą na naszą stronę. Nawet jeżeli zapamiętają jedynie charakterystyczny asortyment to zapamiętanie domeny pozwoli im wrócić do naszego sklepu. Bez tego mogą mieć większe lub mniejsze szanse na znalezienie nas w Google.

Jeżeli nie masz jeszcze nazwy swojej marki, najlepiej będzie przy okazji myślenia nad nią, sprawdzać, czy przypadkiem domena o tej samej nazwie nie jest już zajęta. Możemy to zrobić na whois.net lub dowolnej stronie oferującej rejestrację domen. Możesz to sprawdzić także w swoim Panelu eSprzedaż na stronie panel.esprzedaz.com, gdzie po zalogowaniu przejdziesz do karty Aktywuj nowe usługi i tam wybierzesz usługę Domena.


Domena jest już zajęta, co zrobić?

Jeżeli natomiast mamy już nazwę firmy, a wszelkie z nią związane domeny są zajęte, możemy zarejestrować domenę zawierającą jakąś kombinację jednego lub dwóch słów kluczowych, tak by stworzyć nazwę strony np. dywanykrakow.pl, czy projektowanieogrodow.pl - podobne słowa kluczowe w domenie mogą wzmocnić pozycję naszej strony w Google lecz dużo lepiej jest jednak posiadać nazwę firmy w adresie domeny. Sprawia to bardziej profesjonalne wrażenie. Przy rejestracji zalecamy unikać wszelkich znaków specjalnych oraz cyfr w adresie.W wyjątkowych przypadkach, jeżeli zdecydujesz się na konkretną nazwę domeny, która jest już zajęta. Istnieje możliwość odkupienia jej od właściciela. Tego także możesz dowiedzieć się na stronie whois.net. O ile właściciel nie zastrzegł danych, otrzymasz informację o danych odbiorcy lub do kontaktu technicznego, najczęściej operatora domeny.Jak i gdzie zarejestrować domenę?

Kiedy nazwa jest już wybrana i wiemy, że domena jest wolna. Pozostaje nam jedynie jej rejestracja u wybranego operatora/rejestratora domen. Tu najczęściej, ale nie zawsze, u różnych operatorów ceny są takie same. Ceny zależne są też od tego jaką domenę wybierzemy, czy będzie to domena .pl, .com, czy może jakaś inna. Rejestracja na pierwszy rok jest zwykle dużo tańsza niż przedłużenie, a czasami nawet darmowa. Szczególnie jeżeli chodzi o domeny .pl - często możemy spotkać się z promocją i możliwością darmowej rejestracji takiego adresu.

czytaj też: Jak zarejestrować nową domenę?


O czym musisz wiedzieć?

Domenę wykupuje się zwykle na rok, a następnie co roku płaci się za jej odnowienie. Warto odnowić domenę jeszcze przed jej wygaśnięciem. Możesz także opłacić ją na dwa lub więcej lat. Nie musimy wtedy co roku pamiętać o jej przedłużeniu ale jednocześnie ryzyko zapomnienia o tym po dwóch, czy trzech latach jest większe.


Koniecznie musisz wiedzieć o tym, że niezależnie od tego jakiego operatora domeny wybierzesz, wykupiona domena jest Twoją własnością i możesz ją przenieść do dowolnego innego operatora kiedy tylko zechcesz. Wystarczy do tego kod Authinfo, który podać powinien Ci obecny operator.


Istnieje możliwość zarejestrowania domeny z polskimi znakami w adresie. Jest to rzadko spotykany i zdecydowanie niepopularny zabieg lecz czasami warto także zarejestrować taką domenę dodatkowo, aby następnie skierować ją na naszą główną domenę bez polskich znaków.


Certyfikat SSL wykupuje się i instaluje dla wybranej domeny, dobrze więc zrobić to od razu. Obecnie jest to standard bez którego nie możemy obyć się prowadząc sprzedaż internetową. Dla sklepów Sellingo.pl oferujemy darmowe Certyfikaty SSL.

czytaj też: Darmowy certyfikat SSL


Posiadając już własną domenę możemy ją następnie skierować na wybrany serwer lub inny adres, domenę, na zasadzie przekierowania.

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Liczba komentarzy: 0
Dołącz do Newslettera

Bądź na bieżąco

zapisz sie do newslettera

Zdobywaj informacje o nowościach i bądź na bieżąco z naszymi promocjami! Nasz newsletter jest zupełnie bezpłatny i informujemy w nim jedynie o najważniejszych sprawach dot. sprzedaży internetowej.

Kontakt
  • telefon: 799 355 450
facebook youtube status webinar