Content
Netgraf CMS
O AUTORZE
Filip Marciniak
Community Manager eSprzedaz.com
LICZBA ARTYKUŁÓW:74

Autor artykułów jest Community Managerem w firmie eSprzedaż, byłym Koordynatorem projektu eSprzedaż zrealizowanego w ramach dotacji UE z programu Innowacyjna Gospodarka. Specjalista e-commerce, autor kilku publikacji, które ukazały się między innymi w Gazecie Finansowej, a także współautor pomocy dla usług i narzędzi eSprzedaż. Jego autorskie prace ukazały się także na wielu blogach oraz stronach poświęconych tematyce sprzedaży internetowej.

 

Wszelkie uwagi do artykułów
prosimy wysyłać na mail: prezentacje@esprzedaz.com

Zmiany prowizji Allegro i alternatywne kanały sprzedaży

2017-05-22 15:19:00

Kolejne zmiany na Allegro

Polityka serwisu Allegro zmienia się dynamicznie w oczach klientów, a bardzo drastycznie w oczach sprzedawców. W zeszłym roku powstał cały plan zmian dotyczących miniaturek aukcji oraz samych aukcji, uruchomiono także Allegro.de. Poza samymi zmianami w serwisie aukcyjnym, zmienił się także zarząd. Allegro zostało sprzedane w październiku zeszłego roku i do teraz odczuwamy jednocześnie kontynuację planu stworzonego przez poprzednich właścicieli oraz aktualny plan i zmiany jakie wprowadza nowy zarząd. Z dnia na dzień Allegro.de zostało zamknięte i wystawianie aukcji jednocześnie dla klientów z Niemiec przestała być w ogóle możliwe. Powstał także nowy system komentarzy, który zamknął sprzedawcom możliwość oceniania kupujących. Podwyższono wymaganą średnią, na którą pracują sprzedawcy otrzymując od klientów gwiazdki - zdecydowanie trudniej będzie teraz uzyskać Standard Allegro, a na pewno wielu sprzedawców już go przez to straciło.

Allegro zapowiedziało także nowe szablony aukcji w których nie będzie można już używać kodu HTML. Indywidualny wygląd szablonu i projekt aukcji w takiej postaci jakiej chcemy będzie już niedostępny. Sprzedawcy stracą możliwość jakiejkolwiek personalizacji i wyróżniania swoich aukcji dzięki szablonom. Aukcje i zdjęcia tego samego przedmiotu będą się więc powielały u wielu sprzedawców, jedyną różnicą może być umiejscowienie zdjęcia na samej aukcji lecz w praktyce klient nie będzie mógł ocenić profesjonalizmy sprzedawcy i wybrać tego najbardziej wiarygodnego. Sprzedawcy będą więc konkurować jedynie ceną, a taka konkurencja przekłada się na niską jakość usług, proponowanie najtańszych form wysyłki, a czasami nawet na sprzedaż po kosztach.


Nowe prowizje od sprzedaży - ta sama stawka bez względu na cenę końcową

12 maja Allegro zmieniło regulamin wprowadzając chyba najbardziej bolesną dla sprzedawców zmianę. Tak jak przewidywaliśmy to w poprzednim artykule na temat zmian Allegro (czyt.: Krok w stronę Amazon, czyli o zmianach na Allegro). Drastycznie podniesiona została prowizja od sprzedaży. Co z tego że nie będziemy płacić za wystawianie skoro prowizja Allegro wzrosła w niektórych popularnych kategoriach do 10% od ceny sprzedaży. W poprzednim modelu prowizje zależne były od progu ceny końcowej, im wyższa cena tym niższa prowizja, zależnie od kategorii. Prowizje wahały się więc od 7% do 0,5% + stała opłata zależna od kategorii. Teraz, niezależnie od tego jaką cenę końcową uzyskał przedmiot - prowizja jest taka sama i wynosi nawet 15% ceny końcowej!
Dla przykładu:
Sprzedając produkt w kategorii Antyki i Sztuka za cenę 10000 zł,
wcześniej w tej kategorii płaciliśmy prowizję wynoszącą 94 zł + 0,5% + 2 zł za wystawienie aukcji = 146 zł.

Obecnie za wystawienie nie zapłacimy w ogóle, zapłacimy za to 10% od ceny końcowej, czyli w tym przykładzie aż 1000 zł zamiast 146 zł!

Jak widać, Allegro potrafi skutecznie odstraszyć nie tylko małych ale także i największych sprzedawców.

Brak zwrotów prowizji w przypadku rezygnacji z zakupów

Regulamin Allegro zmieni się jeszcze bardziej od 30 maja. Allegro zapowiada, że nowy regulamin pozwoli na ograniczanie użytkownikom dostępu do niektórych usług Allegro. Ma pozwalać na czasowe lub permanentne nakładanie ograniczeń na konta użytkowników, którzy w jakiś sposób naruszają regulamin Allegro. Allegro ma obecnie możliwość blokowania kont oraz ich zawieszania, ciężko więc stwierdzić co nowego w tym temacie wprowadzą nowe zapiski regulaminu. Zdaje się, że konta które nie uregulują opłaty za prowizję w terminie, będą blokowane natychmiastowo. Prowizje w końcu wzrosły, a nie każdy to na pewno odnotował. Trzeba więc wprowadzić skuteczniejszy system ściągalności tych kwot. Dodatkowo jak możemy się domyślać ze zmian opisanych na stronie https://pomoc.allegro.pl/article/134097 - Allegro nie będzie już zwracało prowizji sprzedawcom, którzy zgłoszą że klient się rozmyślił, w zamian będzie przyznawać "rabaty transakcyjne", jak możemy się domyślać, będzie to rabat na kolejne transakcje w Allegro. Czyli kolejny cios wymierzony w sprzedawców, który ma na celu jeszcze mocniejsze przywiązanie ich do Allegro poprzez zwracanie prowizji w postaci rabatu.

Allegro działa odwrotnie niż eBay

W momencie kiedy Allegro zabiera sprzedawcom praktycznie wszelkie przywileje, możliwości identyfikacji firmy i podnosi prowizje. Wyklucza indywidualne szablony aukcji i ich dostosowany przez sprzedawców wygląd. eBay pozwala nie tylko na wyświetlanie lopotypu firmy ale także na wprowadzanie oryginalnego wyglądu aukcji oraz sklepu eBay. Przykład: http://stores.ebay.pl/Enter-Leszno

Nie trudno więc domyślić się, który z tych portali aukcyjnych swoją strategią uderza w działalność sprzedawców, a który faktycznie stara się poprawić ich sprzedaż, promując ofertę i samego sprzedawcę.

W internecie głośno jest także o tym jak Allegro stara się manipulować wynikami wyszukiwania, winę zrzucając na błędy w nowym skrypcie trafności wyszukiwarki. Sprzedawcy twierdzą, że ich aukcje sprzedają się tylko w wybranych dniach tygodnia, w tych samych regionach polski o konkretnym czasie i zauważają pewien schemat, który sprawia że ich sprzedaż spada. Prawdopodobnie spowodowane jest to przez wyszukiwarkę aukcji znajdującą się na stronie Allegro - dzieje się tak z powodu licznych błędów bądź manipulacji wynikami. Nie wiadomo ile jest w tym prawdy. Obie możliwości sprawiają, że sprzedawcy od dłuższego czasu odnotowują straty.


Sprzedawcy zamiast jednak rozpisywać się na ten temat na forach w internecie, powinni zadbać raczej o alternatywne źródła zamówień. Najtańszą możliwością jest otwarcie własnego, niezależnego od Allegro, nowoczesnego sklepu internetowego oraz rozwinięcie sprzedaży na eBay. Działając wielokanałowo, łatwo możemy obliczyć koszta i zyski tak, aby po dłuższym czasie zdecydować się na sprzedaż tam gdzie najbardziej jest to opłacalne.

Otworzenie sklepu internetowego nie musi być drogie, praktycznie bez kosztów i od ręki otworzysz swój sklep w oprogramowaniu Sellingo.pl, a po integracji z Sellasist.pl obsłużysz w nim także swoją sprzedaż na aukcjach eBay.

 

Sprawdź wysokość prowizji w kalkulatorze prowizji na stronie: Kalkulator Opłat Allegro

Sprawdź Cennik prowizji na stronie Allegro: https://faq.allegro.pl/artykul/25229/cennik-ile-kosztuje-korzystanie-z-allegro

 

Poniżej Cennik prowizji Allegro z dnia 22.05.2017:Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Liczba komentarzy: 0
Dołącz do Newslettera

Bądź na bieżąco

zapisz sie do newslettera

Zdobywaj informacje o nowościach i bądź na bieżąco z naszymi promocjami! Nasz newsletter jest zupełnie bezpłatny i informujemy w nim jedynie o najważniejszych sprawach dot. sprzedaży internetowej.

Kontakt
  • telefon: 799 355 450
facebook youtube status webinar