Content
Netgraf CMS
O AUTORZE
Filip Marciniak
Community Manager eSprzedaz.com
LICZBA ARTYKUŁÓW:74

Autor artykułów jest Community Managerem w firmie eSprzedaż, byłym Koordynatorem projektu eSprzedaż zrealizowanego w ramach dotacji UE z programu Innowacyjna Gospodarka. Specjalista e-commerce, autor kilku publikacji, które ukazały się między innymi w Gazecie Finansowej, a także współautor pomocy dla usług i narzędzi eSprzedaż. Jego autorskie prace ukazały się także na wielu blogach oraz stronach poświęconych tematyce sprzedaży internetowej.

 

Wszelkie uwagi do artykułów
prosimy wysyłać na mail: prezentacje@esprzedaz.com

Metody samodzielnego pozycjonowania strony internetowej - czyli jak samodzielnie pozycjonować sklep internetowy cz.2

Przed zapoznaniem się z materiałem tego artykułu polecamy zapoznać się z pierwszą częścią - Pozycjonowanie sklepu internetowego


Głównymi czynnikami pozwalającymi efektywnie pomóc nam w osiągnięciu jak najwyższej pozycji w wynikach wyszukiwania Google są optymalizacja i kontent. O kontencie pisałem dużo w poprzednim artykule, zapoznaj się z nim aby lepiej poznać ten temat. W tym tekście skupię się bardziej na drugim zagadnieniu. Postaram się wskazać najważniejsze aspekty optymalizacji oraz doradzić jak samodzielnie możesz na nie wpływać bez większego wysiłku.

Przypomnę tylko czym jest kontent
Kontent to zawartość witryny, to właśnie ten element, który najbardziej wpływa na pozycjonowanie. To nasze treści są indeksowane przez Google, a następnie są w nim wyświetlane w zależności od zawartych w nich słów kluczowych. To właśnie naszych treści szukają użytkownicy i pełnią one kluczową rolę w pozycjonowaniu. Jeżeli jakość naszych treści zatrzyma odbiorców na dłużej, tym lepiej będziemy oceniani przez Google.


Przejdźmy do optymalizacji

Czym jest optymalizacja?

Optymalizacja to ciągłe działania na rzecz użyteczności i poprawy strony sklepu. Jej modernizacja i wprowadzanie ciągłych poprawek wpływających na poprawę jej działania, którą ocenia narzędzie Google - https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/ .

Przy optymalizacji należy pamiętać cały czas o naszych potencjalnych użytkownikach. Podobnie jak z kontentem, optymalizację robimy pod kątem potencjalnych odbiorców. Ułatwiamy im w tym wypadku nawigację linkując do odpowiednich stron. Staramy się także w widocznym miejscu wyświetlać najważniejsze treści.

Warto zauważyć, że dokonane już na samym początku wybory mają bardzo duże znaczenie. Dotyczy to np. wyboru adresu domeny.


Domena

Przy wyborze domeny powinniśmy zastanowić się nad jej zasięgiem. Czy naszą ofertę będziemy kierować na rynek międzynarodowy, czy ograniczymy się raczej do krajowych lub regionalnych odbiorców. Przy wyborze zasięgu międzynarodowego warto postarać się o domenę z rozszerzeniem .com - jest to najpopularniejsze obecnie rozszerzenie adresu domeny. Przy kierowaniu oferty na rynek europejski, oczywistym wydaje się wybór rozszerzenia .eu choć jak zastanowić się na tym lepiej, to jednak powinniśmy posiadać domeny w adresach krajów do których kierujemy ofertę. Powinniśmy więc zdecydować się na kilka domen krajowych z rozszerzeniem zgodnym dla krajów w jakich prowadzimy sprzedaż np. .pl, .uk, .de, .ua itp. Dzięki temu możemy skierować każdą z nich na odpowiednie wersje językowe naszej strony oraz pozycjonować je na frazy w konkretnych językach. Domena .eu może się nam przydać jeżeli oferta skierowana jest do wszystkich krajów Unii Europejskiej.

Google ocenia także wiek domeny, jak długo adres już istnieje, a także to na jak długi czas jest przedłużona. Dobra historia wybranej domeny lub posiadanie jej od dłuższego czasu sprawi że Twoja strona będzie lepiej oceniana.

Certyfikat SSL

Certyfikat SSL stał się w ciągu ostatniego roku koniecznym standardem, który dobra strona spełniać powinna. Certyfikat SSL nie tylko pozytywnie wpływa na pozycję strony w Google ale i na użytkowników, którzy czują się dzięki niemu bezpieczniej. Jeżeli posiadasz sklep w oprogramowaniu Sellingo.pl to swój certyfikat SSL dla domeny możesz otrzymać za darmo - https://sellingo.pl/pomoc?artykul/498/darmowy-certyfikat-ssl

Funkcjonalność strony

Optymalizacja powinna poprawiać także aspekty doświadczeń użytkowników strony. Sprawiać, że jej użytkowanie będzie łatwe i przyjemne. Google lepiej ocenia czytelne strony z jasnym rozkładem treści. Wysoko oceniane jest także wyświetlanie ważnych stron na stronie głównej tj. kontakt, regulamin, polityka prywatności itp. - Google sprawdza, czy na naszej stronie znajdują się takie informacje i na ich postawie określa jakość naszej strony, która jest później brana pod uwagę w klasyfikacji naszej strony w rankingu Google.

 

RWD

Responsive Web Design jest obecnie standardem. Użytkownicy z roku na rok coraz chętniej używają urządzeń mobilnych do przeglądania internetu. Sklepy założone w Sellingo.pl, korzystające z darmowej skórki zawsze posiadają wersję sklepu przystosowaną do urządzeń mobilnych. W przypadku indywidualnych projektów sklepu sprzedawcy nie zawsze decydują się na RWD, polecam jednak dobrze to przemyśleć. Nie chcemy przecież utrudniać dostępu do naszej strony osobom, które trafią na nią korzystając z telefonu komórkowego lub tabletu.


Linkowanie

Linkowanie wewnętrzne opiera się zwykle na naszym menu, belce górnej menu lub bocznej. W sklepach zauważamy także ścieżki okruszków, które nie tylko ułatwiają poruszanie się po sklepie ale też pozytywnie wpływają na pozycjonowanie. Warto także linkować z opisów zawartych na stronie głównej, w kategoriach oraz stronach informacyjnych.

 

Aktualizacje

Dbaj o treści zawarte na Twoich stronach. Tak, aby zawsze były aktualne. Wprowadzanie zmian do stron już zaindeksowanych przez Google sprawia, że Google dostaje informację o tym iż dbamy o stronę i regularnie wprowadzamy zmiany. Nasi klienci także szukają aktualnych informacji nt. warunków dostawy i płatności. Możesz także aktualizować wpisy w aktualnościach lub opisy kategorii.

Regularna optymalizacja i wprowadzanie zmian na stronę sprawią, że Twój adres po jakimś czasie trafi do czołówki w wynikach wyświetlania wyszukiwarki Google.

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Liczba komentarzy: 0
Dołącz do Newslettera

Bądź na bieżąco

zapisz sie do newslettera

Zdobywaj informacje o nowościach i bądź na bieżąco z naszymi promocjami! Nasz newsletter jest zupełnie bezpłatny i informujemy w nim jedynie o najważniejszych sprawach dot. sprzedaży internetowej.

Kontakt
  • telefon: 799 355 450
facebook youtube status webinar