Content
Netgraf CMS
O AUTORZE
Filip Marciniak
Community Manager eSprzedaz.com
LICZBA ARTYKUŁÓW:74

Autor artykułów jest Community Managerem w firmie eSprzedaż, byłym Koordynatorem projektu eSprzedaż zrealizowanego w ramach dotacji UE z programu Innowacyjna Gospodarka. Specjalista e-commerce, autor kilku publikacji, które ukazały się między innymi w Gazecie Finansowej, a także współautor pomocy dla usług i narzędzi eSprzedaż. Jego autorskie prace ukazały się także na wielu blogach oraz stronach poświęconych tematyce sprzedaży internetowej.

 

Wszelkie uwagi do artykułów
prosimy wysyłać na mail: prezentacje@esprzedaz.com

Porównywarki - czy warto dać się porównać?

2017-11-08 15:02:00

Najpopularniejszymi porównywarkami na rynku są: Ceneo.pl, Skąpiec.pl, Nokaut.pl oraz Okazje.info. Ceneo jest najbardziej rozpoznawalną porównywarką, została rozpowszechniona równolegle z Allegro i jest produktem Grupy Allegro, dzięki temu porównuje także oferty wystawione w serwisie Allegro.pl. Pozostałe porównywarki są mniej więcej tak samo popularne wśród klientów i różnią się często jedynie formą rozliczenia bądź większym lub mniejszym nastawieniem na opinie.


Wykorzystanie porównywarki do celów marketingowych

Porównywarki cen umożliwiają stosunkowo tanią reklamę oferty. Potencjalni klienci przeglądający stronę porównywarki będą mogli trafić do naszego sklepu. Zwiększy to na pewno ruch w sklepie, co pozytywnie wpłynie na pozycjonowanie naszej strony. Najprawdopodobniej zwiększy się także sprzedaż. To oczywiście nie jest gwarantowane ale samo pokazanie naszej oferty w dodatkowym miejscu widocznym dla potencjalnie zainteresowanych na pewno zwiększy nasze szanse.


Porównywarki płacą także za reklamę ofert i promują produkty w nich dostępnych na różnych stronach, najczęściej przez AdWords dopasowując asortyment do potencjalnie zainteresowanych odbiorców. Istnieje więc szansa, że właśnie z tego źródła, pośrednio przez porównywarkę trafią do Ciebie nowi klienci.


Potwierdzenie wyboru i wiarygodność to dwa bardzo ważne czynniki, które dodatkowo pomogą w naszej sprzedaży. Klient trafiający do naszego sklepu, a następnie czytający o nim odnalezione opinie w porównywarce. Znajdzie tam potwierdzenie swojego wyboru. Sklep zostanie w ten sposób uwiarygodniony, godny zaufania. Potencjalny klient łatwiej zaryzykuje zakupem towaru właśnie w takim sklepie, który jest widoczny w porównywarce już od dłuższego czasu. Niezbędne będą tu także pozytywne opinie. Negatywne będą dawały odwrotny rezultat.Jak ocenić opłacalność?

Porównywarki udostępniają narzędzia do analizy skuteczności. Wskażą one przede wszystkim informację ile przekierowań/kliknięć było z porównywarki do naszego sklepu. Dzięki czemu sami ocenimy jak bardzo opłacalnym źródłem pozyskiwania nowych klientów jest dla nas dana porównywarka.


Korzystając z porównywarki, zależnie od wybranej przez nas, płacimy zwykle za efekt. Jest to bardzo ważne, szczególnie na początku, kiedy dopiero rozkręcamy sprzedaż. Staraj się więc najpierw podjąć współpracę właśnie z tymi porównywarkami, które pobierają opłaty za efekt. W ten sposób ograniczysz swoje koszta. Tu efektem może być kliknięcie, w takim wypadku warto obliczyć ile faktycznie zysków przyniosły nam te kliknięcia. Ile z kliknięć doprowadziło do zakupu. Jaki odsetek kliknięć spowodował złożenie zamówienia, na jaką kwotę i ile z tego zysku mamy finalnie, tak, aby porównać to następnie z opłatami za kliknięcia. Ocenimy w ten sposób zwrot z inwestycji.


Warto zauważyć, że jeżeli kliknięć jest dużo, a zakupów natomiast niewiele. Oznaczać to może dobrą cena produktu w ocenie potencjalnego klienta. Natomiast w połączeniu ze znikomą sprzedażą sugeruje nam, że jednak coś klientowi nie pasowało i mimo tego że trafił do naszego produktu. Z jakiegoś powodu zrezygnował z zakupu. Być może cena przesyłki, rodzaj płatności lub sam wygląd naszego sklepu nie wzbudził w nim wystarczającego zaufania. Tego typu analiza pozwoli nam zoptymalizować zakupy w sklepie i wprowadzać nowe rozwiązania, które następnie przełożą się na zwiększenie sprzedaży.


Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Liczba komentarzy: 0
Dołącz do Newslettera

Bądź na bieżąco

zapisz sie do newslettera

Zdobywaj informacje o nowościach i bądź na bieżąco z naszymi promocjami! Nasz newsletter jest zupełnie bezpłatny i informujemy w nim jedynie o najważniejszych sprawach dot. sprzedaży internetowej.

Kontakt
  • telefon: 799 355 450
facebook youtube status webinar