Content
Netgraf CMS
O AUTORZE
Filip Marciniak
Community Manager eSprzedaz.com
LICZBA ARTYKUŁÓW:74

Autor artykułów jest Community Managerem w firmie eSprzedaż, byłym Koordynatorem projektu eSprzedaż zrealizowanego w ramach dotacji UE z programu Innowacyjna Gospodarka. Specjalista e-commerce, autor kilku publikacji, które ukazały się między innymi w Gazecie Finansowej, a także współautor pomocy dla usług i narzędzi eSprzedaż. Jego autorskie prace ukazały się także na wielu blogach oraz stronach poświęconych tematyce sprzedaży internetowej.

 

Wszelkie uwagi do artykułów
prosimy wysyłać na mail: prezentacje@esprzedaz.com

Jak wystrzegać się oszustów w sklepach internetowych?

2017-11-27 13:51:00
Z uwagi na fakt, że kupujący często nie patrzą na to w jakim miejscu dokonują zakupów, a oszustów w Internecie nie brakuje. Zdecydowałem się napisać artykuł, który pozwoli przestrzec kupujących przed dokonywaniem impulsywnych zakupów w losowych miejscach Internetu. Artykuł ten jednak, nie tylko przeznaczony jest dla kupujących. Także sprzedawcy będą mogli dowiedzieć się i wyciągnąć wnioski jak postępować, aby uwiarygodnić swój sklep. Jak zadbać o to, żeby klient poczuł się bezpiecznie.

Sklep internetowy w 15 minut

eSprzedaż zajmuje się tworzeniem oprogramowania sklepów internetowych Sellingo.pl - na pewno niektórzy czytelnicy posiadają u nas sklep założony na stronie sellingo.pl. Aby go zarejestrować i rozpocząć sprzedaż należy podać pełne dane firmy oraz numer telefonu, na podstawie którego weryfikujemy rejestranta. Wszystkie numery telefonów komórkowych muszą być obecnie zarejestrowane pod imieniem i nazwiskiem u operatora. Policja na tej podstawie może więc namierzyć później właściciela numeru. Inni usługodawcy wymagają zwykle podania jedynie adresu e-mail rejestranta i nie weryfikują w żaden sposób właścicieli sklepów internetowych. Oczywiście każdy formularz rejestracyjny da się obejść. Można podać czyjeś dane firmowe, numer telefonu nieświadomej osoby, czy nawet użyć kradzionego telefonu. Warto o tym pomyśleć w trakcie zakupów.

W innym oprogramowaniu, aby założyć sklep internetowy nie musimy nawet podawać numeru telefonu, wystarczy adres e-mail i nasz sklep jest już założony. Oczywiście ułatwia to założenie sklepu ale ułatwia też zakładanie sklepów oszustom.

Nawet opinie o danym sklepie nie muszą być wiarygodne, szczególnie jeżeli nie są aktualne. Zdarzyć się może, że ktoś podszyje się pod firmę, która właśnie zakończyła swoją działalność pozostawiając po sobie jedynie nazwę, dane adresowe oraz opinie. Może nawet domenę. W takim przypadku niezwykle trudno jest zweryfikować taką firmę. Możemy oczywiście zadzwonić i sprawdzić, czy w ogóle ktoś odbiera telefon ale nawet rozmowa ze sprzedawcą nie daje nam pewności, że otrzymamy zamówiony towar. Jeżeli sklep w jakikolwiek sposób wzbudza Twoje podejrzenia, lepiej nie ryzykować i znaleźć inny. W tym sklepie jest może taniej ale czy na pewno aż tak tanio żeby ryzykować nie otrzymaniem tego towaru i zapłaconych pieniędzy już nigdy? Przyjrzyjmy się jak ustrzec się nieuczciwych sprzedawców.

 

 

 

 


Na co zwrócić uwagę, aby dokonać dobrego wyboru?


Regulamin i dane kontaktowe - Każdy sklep powinien posiadać swój oryginalnie brzmiący regulamin zawierający dane firmowe sklepu, nazwę firmy, NIP oraz dane adresowe. Treść regulaminu nie może być niespójna z prawem konsumenta, nie musimy więc specjalnie wczytywać się w jego treść. Każdy sprzedawca może mieć inne zapiski regulaminu ale żaden z nich nie może być niespójny z polskim prawem, które chroni konsumentów.

 

W pierwszej kolejności szukamy więc regulaminu. Jeżeli sklep go nie posiada, możemy już na tym etapie zrezygnować z zakupów w tym sklepie. W drugiej kolejności sprawdzamy NIP firmy, możemy sprawdzić, czy dane zgadzają się w CEIDG na stronie https://prod.ceidg.gov.pl/ceidg/ceidg.public.ui/Search.aspx

 

Pamiętajmy, że oszust mógł to także zrobić i właśnie z tej strony pozyskać i podszyć się pod te dane. Sprawdzamy więc dane firmy wpisując je po prostu w Google, jeżeli dane znajdują się na innej stronie niż sklep lub CEIDG, staramy się właśnie na tej stronie znaleźć kontakt do sprzedawcy. Dzięki temu sprawdzamy, czy podane w sklepie dane się różnią. Ewentualnie dzwonimy do sprzedawcy i prosimy żeby potwierdził nam, że to on faktycznie sprzedaje towary we wspomnianym sklepie.

Możemy też sprawdzić NIP sprzedawcy na stronie http://rating24.pl/


Szukamy i sprawdzamy opinie o sklepie

Najwięksi sprzedawcy starają się być widoczni w internecie, a jeżeli się o to starają to znaczy, że łatwo będzie znaleźć informacje na ich temat w Google i tam trafić na opinie innych klientów. Opinie znajdziemy miedzy innymi w porównywarkach takich jak Opineo, w innych znajdziemy raczej opinie o samych produktach, niż o sklepie.

Pozytywne opinie, o ile będą aktualne, na pewno przekonają nas do decyzji o zakupie. Jeżeli nie, należy poszukać innego sklepu.


Certyfikat SSL

Zabezpieczenie w postaci szyfrowanego połączenia to obecnie standard, na który stać nawet tych sprzedawców, którzy dopiero zaczynają swoją sprzedaż. O taki certyfikat nie zadba natomiast ktoś, komu nie zależy na faktycznym zwiększeniu sprzedaży.



Inne Certyfikaty

Inne certyfikaty również wpływają pozytywnie na odbiór sklepu. Często nie jest ważne to jaki sklep posiada certyfikat, a w ogóle to że certyfikat posiada. Sam fakt, że sprzedawca o nim pomyślał i wstawił go na swoją stronę sprawia że przychylniej patrzymy na taki sklep. Takie certyfikaty jakości lub zaufania często niestety niewiele znaczą. Niektóre wystarczy po prostu kupić i już możemy się nimi posługiwać. Oczywiście zwykły oszust amator raczej nie zainwestuje ani czasu, ani pieniędzy w taki certyfikat. Warto jednak zwrócić uwagę na certyfikat i jeżeli jest to sprawdzić jego numer.


Kontaktujemy się ze sprzedawcą

Zadzwoń lub napisz do sklepu i poproś o poradę dotyczącą produktu lub zakupów. Jeżeli jest to profesjonalny sklep, odpowiedź otrzymasz w ciągu 24 godzin wraz ze szczegółami. Zwróć uwagę na wygląd maila, czy znajduje się w nim logo sklepu? Czy jest w nim ładnie wyglądająca stopka wraz z danymi firmy i podpisem osoby zajmującej się Twoją sprawą? Są to elementy o które prawdziwy sprzedawca zawsze zadba. Fikcyjny sklep może mieć z tym problem - przygotowanie szablonu e-mail lub stopki wymaga pracy. Sama treść odpowiedzi także powinna być sensowna i logiczna. Niezależnie od Twojego pytania, odpowiedź powinna wyczerpywać temat i jasno tłumaczyć problem z jakim się zgłosiłeś.


Nieliczne formy płatności

W fikcyjnym sklepie znajdziemy zwykle tylko jedną lub dwie formy płatności. Oszuści nie kłopoczą się z umożliwieniem większej liczby płatności, nie podpisują też umów z szybkimi płatnościami. Oszuści oferują zwykle płatność przelewem tradycyjnym lub np. międzynarodowe formy płatności jak Paypal, czy płatność Bitcoin. Podczas zakupów warto również zwrócić uwagę na proponowane formy płatności, jeżeli podany jest numer konta, wyszukajmy go w Google być może natkniemy się na coś ciekawego.


Wysyłka za pobraniem

Jeżeli dalej nie możesz się przekonać do sklepu, a koniecznie chcesz kupić akurat ten produkt w tej cenie - sprawdź, czy sklep oferuje wysyłkę za pobraniem. Za przesyłkę za pobraniem zapłacisz trochę drożej ale w ten sposób zminimalizujesz ryzyko. Zwykle sklepy, które starają się oszukać swoich klientów, nie oferują w ogóle przesyłki za pobraniem. Generalnie, fikcyjne sklepy nie mają zamiaru w ogóle nic wysyłać, ponieważ po adresie nadawcy łatwo można namierzyć takiego oszusta. Istnieje ryzyko, że za pobraniem otrzymasz też pustą paczkę więc ryzyko dalej istnieje ale tak jak wspomniałem wcześnie, oszust raczej nie nada żadnej paczki.


Gdyby wszelkie środki ostrożności zawiodły - jak odzyskać pieniądze?

Oczywiście najpierw staramy się skontaktować ze sprzedawcą ale jeżeli to nie pomaga nie zostaje nam nic innego jak tylko udać się na policję w celu złożenia zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa. Powinniśmy się do tego odpowiednio przygotować zbierając niezbędne dowody tj. screeny korespondencji ze sprzedawcą, wszelkie dane, także screeny najważniejszych stron znajdujących się w sklepie lub screen aukcji. Numery telefonów, adresy e-mail oraz fizyczne adresy z jakimi mieliśmy styczność podczas zakupów to także cenne dla policji informacje. Najprawdopodobniej sprzedawca podał fałszywe dane ale jest to już pewien punkt zaczepienia do wykorzystania w postępowaniu, który może doprowadzić do szybszego ujęcia sprawcy. Wszystkie informacje wydrukujmy i zanieśmy na policję.

Pamiętaj, że kwota którą straciłeś nie ma znaczenia. Być może podobnych wyłudzeń było dużo więcej i uda się założyć sprawę zbiorowo. Niezależnie od tego ile straciłeś pieniędzy, warto jest zgłosić każdy taki przypadek.

W sprawach dotyczących zakupów z innego kraju Unii Europejskiej masz takie same prawa ja w ojczyźnie. Kontaktuj się z Europejskim Centrum Konsumenckim i poproś o poradę. ECK udziela porad bezpłatnie i pomaga w dochodzeniu roszczeń.

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Liczba komentarzy: 0
Dołącz do Newslettera

Bądź na bieżąco

zapisz sie do newslettera

Zdobywaj informacje o nowościach i bądź na bieżąco z naszymi promocjami! Nasz newsletter jest zupełnie bezpłatny i informujemy w nim jedynie o najważniejszych sprawach dot. sprzedaży internetowej.

Kontakt
  • telefon: 799 355 450
facebook youtube status webinar