Z hasłami dostępu mamy do czynienia codziennie. Czasami zostają one zapamiętane w urządzeniach, a czasami wpisujemy je przy każdym logowaniu sami je pamiętając. Przy każdym połączeniu są one używane. Kiedy sprawdzamy pocztę e-mail, kiedy robimy przelew, zakupy przez Internet, a także na każdej stronie wymagającej logowania. Może być to forum, Facebook, inna strona społecznościowa, blog lub inna dowolna strona. Staramy się pamiętać te wszystkie hasła, często robimy to używając jednego, takiego samego, łatwego do zapamiętania hasła, którego używamy zawsze. Oczywiście ułatwia nam to logowanie ale jednocześnie sprawia, że narażamy się na niebezpieczeństwo włamania przez niepowołane osoby.
Przed takim włamaniem chroni nas przede wszystkim nasze hasło. Im jest ono silniejsze tym lepiej nas chroni. Poza hasłami spotykamy także logowania w procesie dwuetapowym, gdzie dodatkowo potwierdzamy nasze logowanie kodem przepisanym z telefonu bądź tokena. Jednak to hasło jest tą pierwszą, podstawową barierą i o nie powinniśmy zadbać jak najlepiej.
Poniżej dowiesz się jakich haseł nie używać oraz jak stworzyć silne i jednocześnie łatwe do zapamiętania hasło.
Najpopularniejsze hasła to najmniej bezpieczne hasła
Do najpopularniejszych i najmniej bezpiecznych haseł używanych na całym świecie przez internautów zaliczają się poniższe:
123456
qwerty
zaq12wsx
111111
aaaaaa
123123
qwerty1
qweqwe
i wiele więcej podobnych.
Popularne hasła w Polsce:
Hasło
Polska
Polska1
Legia
Marcin
KochamTomka
i wiele więcej podobnych.
Są to najpopularniejsze hasła i jednocześnie przykłady najgorszych haseł jakie możemy sobie wyobrazić.
Należy więc unikać wszelkich układów klawiszy na klawiaturze, ciągów tych samych znaków, a przede wszystkim powtarzania haseł i schematów innych użytkowników internetu. Niebezpieczne hasła tworzone są często także z naszych imion, imion naszych dzieci, zwierzaków i bliskich. Nazw, które mamy akurat przed oczami jak np. marki monitorów, sprzętu komputerowego, nazw rzeczy, które mamy akurat na biurku.
Nie należy również używać haseł, które powielają się z loginem lub innymi danymi konta np. nazwisko, data urodzenia, miejscowość, kraj itp.
Wszystkich powyższych możliwości powinniśmy zdecydowanie unikać i jeżeli takiego hasła używamy natychmiast zmienić je na zdecydowanie bardziej skomplikowane. Pisząc "skomplikowane" mam tu na myśli trudne do odszyfrowania, a nie trudne do zapamiętania hasła.
Co sprawia, że hasło jest trudne do złamania?
Dobre hasło nie powinno być krótsze niż 8 znaków. Najlepiej gdy ma przynajmniej 16 ale 8 jest zupełnym minimum. Im dłuższe hasło tym lepiej. Każdy dodatkowy znak zwiększa liczbę niezbędnych kombinacji do odszyfrowania hasła. Nie należy jednak przesadzać, bo im dłuższe hasło tym trudniej też jest je zapamiętać.
Hasło powinno zawierać:
- Symbole
- Cyfry
- Małe znaki
- Duże znaki
- Znaki specjalne
Najlepiej jeżeli jest kombinacją każdej z powyższych np. M*7n=g3+ lub H#ffa2y9
Takie hasło jest praktycznie niemożliwe do złamania. Użycie różnych wielkości znaków, symboli i znaków specjalnych sprawia, że znacznie trudniej jest takie hasło złamać.
Jak stworzyć trudne do złamania hasło?
Podobne hasło jak w powyższym przykładzie wygenerować możemy m.in. na stronach:
https://passwordsgenerator.net/
https://identitysafe.norton.com/password-generator/
https://lastpass.com/generatepassword.php
Takie hasło natomiast trudno jest zapamiętać. Możemy je trochę uprościć używając do tego celu całych słów, najlepiej wybranych ze słownika losowo, tak więc np. dla hasła H#ffa2y9 tworzymy ciąg wyrazów do zapamiętania np.: Honduras # firany farba ambrozja 2 yeti 9 - w ten sposób łatwiej jest nam zapamiętać takie hasło, ale możemy również po prostu użyć takiego ciągu jako nasze hasło, wtedy nasze hasło wyglądałoby tak: HONDURAS#firanyfarbaambrozja2yeti9 - co jest już bardzo długim i całkiem prostym do zapamiętania hasłem. Możemy więc użyć jednego z dwóch haseł, przy czym drugie jest znacznie silniejsze ponieważ jest po prostu dłuższe od pierwszego ale również zawiera nie związane ze sobą frazy, symbole, małe i duże znaki, a także znaki specjalne.
Siłę swojego hasła możesz sprawdzić na stronie
http://www.passwordmeter.com/
Hasło
H#ffa2y9 uzyskało
wynik 76%
Hasło
HONDURAS#firanyfarbaambrozja2yeti9 uzyskało
wynik 100%
Jeżeli mamy zamiar używać tego dłuższego hasła, pierwsze możemy nawet zapisać sobie na kartce jako pewnego rodzaju przypomnienie. Nikt oprócz nas nie wpadnie nawet na pomysł, że poszczególne litery oznaczają tak losowe słowa jak firany, czy Honduras. Nie mające ze sobą nic wspólnego.
Inne ważne informacje dot. haseł
Jeżeli jednak zapamiętanie wszystkich haseł sprawia Ci duża trudność, warto jest używać specjalnego oprogramowania przeznaczonego do zapamiętywania haseł. Dzięki niemu wystarczy, że zapamiętamy jedynie jedno hasło, hasło do logowania w tej aplikacji.
Manager haseł:
https://www.lastpass.com/
Ważne!
Pamiętaj, że używając takiego oprogramowania należy się z niego wylogować za każdym razem kiedy odchodzimy od komputera, inaczej osoba uzyskująca do niego dostęp otrzyma także dostęp do wszystkich haseł w nim zapamiętanych.
Ważne!
Pamiętaj także, że zapamiętywanie haseł w przeglądarce jest bardzo niebezpieczne - każdy kto ma dostęp do tego samego komputera może w dowolnym momencie wyświetlić sobie zapamiętane w przeglądarce hasła. Zwykle wystarczy wejść do ustawień zaawansowanych przeglądarki i tam znajdziemy wszystkie zapamiętane w niej hasła.
Haseł nie przechowuj zapisanych na komputerze, szczególnie jeżeli używasz laptopa. Jeżeli naprawdę boisz się, że zapomnisz swojego hasła. Zapisz je na kartce i a następnie schowaj ją gdzieś w domu. Najlepiej będzie jeżeli zapiszesz samą podpowiedź do hasła np. tak jak podałem w przykładzie powyżej, wystarczy zapisać skrót hasła lub właśnie wersję rozszerzoną z frazami, które przypomną nam nasze hasło.
Metod tworzenia haseł jest bardzo dużo. Może być ono skomponowane z pierwszych liter ulubionego cytatu, odpowiednio uzupełnionych o cyfry i symbole. Może to być także hasło zupełnie losowe wygenerowane z jednego z powyższych generatorów haseł. Pamiętaj jednak, że hasło nie powinno być w żaden sposób kojarzone z Twoimi danymi lub bliskimi osobami. Nigdy nie wiadomo kto postara się o jego złamanie. Jedno, zupełnie losowe ale w miarę łatwe do zapamiętania. Takie hasło może nam posłużyć przez całe życie.
Komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz