Google Shopping (wcześniej:
Google Product Search,
Google Products lub
Froogle) dostępny w ramach
Google Merchant Center to wyszukiwarka ofert pochodzących ze sklepów internetowych. Produkty udostępniane w Google Shopping wyświetlane są bezpośrednio w wynikach wyszukiwania Google, co służyć ma zareklamowaniu ich szukającym użytkownikom w celu maksymalnego przyśpieszeniu zakupów.
Taka forma reklamy w Google to przede wszystkim świetna możliwość trafienia z propozycją asortymentu do klientów, którzy szukają w Google właśnie tego co oferujesz. Dodatkowo - jest to reklama graficzna, a obrazkowa forma przedstawienia produktów wraz z ich ceną na samej górze wyników wyszukiwania Google naprawdę może przynieść wiele korzyści sprzedawcy. Jeżeli nasz potencjalny klient szuka w wyszukiwarce Google konkretnego produktu, który zamierza kupić, a my pokażemy mu go na samej górze wyników, wraz z ceną i ładnym zdjęciem - nasze szanse na sprzedaż drastycznie rosną.
Reklama z listą produktów
Google Shopping to inaczej Zakupy Google, a przez fachowców taka forma reklamy często określana jest skrótem PLA lub kampanią PLA - Product Listing Ads. W wynikach Google możemy więc wyświetlić całą listę proponowanych produktów.
Oprócz zdjęcia i ceny widoczna jest tu również nazwa produktu i jego określone atrybuty. Co ważne, lista produktów wyświetla się nie tylko nad wynikami organicznymi ale często również nad reklamami tekstowymi Google AdWords. Znacznie więc zwiększa to naszą przewagę nad konkurencją. Kliknięcie w nią przeniesie nas od razu do karty konkretnego produktu co maksymalnie skraca ścieżkę zakupową, nie musimy tworzyć specjalnych stron - landing page dla naszych reklam, ani wprowadzać zachęcających opisów w reklamach, to także ułatwia naszą pracę z tą formą reklamy. Najważniejsza staje się tu cena i oczywiście zdjęcie.
Aby uruchomić kampanię PLA, w pierwszej kolejności łączymy konto Google Merchant Center z kontem Google AdWords. Pozwala to na automatyczne aktualizacje produktów i ich cen. Konfigurujemy Google Merchant Center w naszym sklepie np. korzystając z instrukcji na stronie
Jak uruchomić integrację z Google Merchant Center?
Po zintegrowaniu GMC w naszym sklepie internetowym będziemy mogli wybrać konkretne kategorie produktów, które następnie będziemy reklamować w Google.
Google Shopping ma podobne zasady i możliwości ustawienia kampanii reklamowych jak Google AdWords i inne typy kampanii w nim dostępne tzn. musimy wybrać pewną strategię reklam, odpowiedni budżet oraz to jak w jaki sposób śledzić będziemy jej skuteczność licząc konwersje. Dzięki tym ustawieniom wybierzemy lokalizacje, słowa kluczowe i wybierzemy stawkę za kliknięcie. Płatność CPC jest najpopularniejszą formą rozliczenia i dzięki niej możemy zmierzyć również opłacalność, a także jakość naszej reklamy.
Podczas tworzenia reklamy należy pamiętać o tym, że:
- Dla reklamowanych produktów będziemy musieli przygotować odpowiednie grafiki spełniające zasady reklam Google. Obrazek danego produktu wg. zaleceń Google powinien być w wymiarze 800x800px (minimalnie 250x250 px).
- Przede wszystkim reklama musi zawierać cenę! Dla Google liczy się także dostępność produktów w magazynie i będzie to regularnie sprawdzane.
- Nazwa produktu musi zawierać informację o cechach charakterystycznych produktu, np. markę, fason lub kolor.
- W opisie produktu powinny znaleźć się takie informacje jak rozmiar, materiał, wielkość lub inne cechy czy dane techniczne.
- Możesz zwiększyć szanse wyświetlania reklam swoich produktów w wynikach Google przez użycie atrybutów dotyczących typu produktu oraz kategorii produktów Google.
Plik produktowy (feed zawierający bazę produktów) w integracji oprogramowania Sellingo z Google Shopping generowany jest automatycznie. Jeżeli posiadasz swój sklep w oprogramowaniu Sellingo.pl nie musisz martwić się o większość wymogów narzuconych przez Google.
Po stronie sprzedawcy pozostaje kwestia zadbania o poniższe:
- Aktywnie działający sklep internetowy,
- Sklep powinien posiadać zainstalowany Certyfikat SSL,
- W sklepie powinny znaleźć się strony opisujące procedury zwrotów i reklamacji,
- Jasne informacje o dostępnych metodach płatności i dostawy,
- Możliwość kontaktu ze sprzedawcą, najlepiej telefon oraz e-mail,
- Aktualny regulamin sklepu.
Pamiętajmy także o liście produktów zakazanych lub podlegających ograniczeniom w reklamach produktowych Google Shopping:
– Alkohol i inne używki (także dowolne produkty z konopii),
– Broń i produkty niebezpieczne,
- Podróbki produktów,
- Znaki towarowe,
- Produkty umożliwiające nieuczciwe zachowanie,
– Treści związane z hazardem,
- Treści polityczne,
– Produkty finansowe,
– Pojazdy,
– Usługi,
– Leki i opieka zdrowotna.
Więcej szczegółów na stronie
Zasady dotyczące reklam produktowych
Moduł integracji z Google Merchant Center w Sellingo posiada następujące możliwości:
- Mapowanie kategorii, dzięki temu wybierzesz dokładnie te kategorie, których produkty chcesz reklamować,
- Mapowanie atrybutów np. rozmiar/kolor - eksport atrybutów produktu jako osobne produkty lub z wariantami jako pojedynczy,
- Obsługa wielu wersji językowych umożliwiająca tworzenie reklam zagranicznych.
Plik produktowy może zawierać następujące dane:
- Nazwę produktu,
- Długi lub krótki opis produktu,
- Kategorie Google Shopping,
- Link do produktu,
- Zdjęcie główne,
- Zdjęcia dodatkowe,
- Kod GTIN/EAN,
- Kod MPN/numer katalogowy,
- Dostępność produktów,
- Ceny produktów,
- Nazwę producenta,
- Status wg. utworzonych atrybutów np. "produkt dla dorosłych".
Komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz