Content
Netgraf CMS
O AUTORZE
Filip Marciniak
Community Manager eSprzedaz.com
LICZBA ARTYKUŁÓW:74

Autor artykułów jest Community Managerem w firmie eSprzedaż, byłym Koordynatorem projektu eSprzedaż zrealizowanego w ramach dotacji UE z programu Innowacyjna Gospodarka. Specjalista e-commerce, autor kilku publikacji, które ukazały się między innymi w Gazecie Finansowej, a także współautor pomocy dla usług i narzędzi eSprzedaż. Jego autorskie prace ukazały się także na wielu blogach oraz stronach poświęconych tematyce sprzedaży internetowej.

 

Wszelkie uwagi do artykułów
prosimy wysyłać na mail: prezentacje@esprzedaz.com

Sprzedaż w internecie - jak zacząć?

2014-01-22 11:00:00

Każdego dnia wiele osób zastanawia się nad własnym e-biznesem, który pozwoliłby im na prowadzenie własnej działalności. Oczywiście nie ma się czemu dziwić, w końcu sprzedaż w Internecie nie wiąże się z dużymi inwestycjami. Jest o wiele łatwiej otworzyć sklep internetowy niż stacjonarny. Wszystko rozbija się o koszta, a ich porównanie w tych dwóch przypadkach raczej będzie zbędne.

Większość z nowych sprzedawców, prócz ogólnego planu na start nie ma dostatecznej wiedzy w temacie rozpoczynania biznesu internetowego. Nic nie wie na temat reklamy w Internecie, a przecież nie wystarczy samo stworzenie sklepu i wystawienie w nim oferty. Najwięcej wątpliwości na początku dotyczy tego, czy zacząć od Allegro, a może od własnego sklepu? Co sprzedawać? Do kogo kierować ofertę? Jak duża jest konkurencja?

 

 

 Sprzedaż w internecie

 

Postaram się odpowiedzieć na powyższe pytania i rozwiać wątpliwości co do poniektórych, a także doradzić uwzględniając najważniejsze aspekty, na które należy zwrócić uwagę rozpoczynając sprzedaż w sieci.

Po pierwsze - szukaj rynku, niszy, a dopiero później produktu, który masz zamiar sprzedawać. Nie ma sensu konkurować na przepełnionym rynku, gdzie konkurencja jest nie do przebicia. Jak to się mówi - lepiej być grubą rybą w małym stawie, niż małą rybką w wielkim. Zaoszczędzi Ci to kosztów reklamy. Staraj się przy wybieraniu niszy - być z nią już w jakiś sposób związany. Mieć jakieś doświadczenie w tej dziedzinie, znać potrzeby klientów i wymogi danego rynku. Jeżeli jesteś wędkarzem, to może czas pomyśleć o sprzedaży jakiegoś produktu z tej branży? A jeśli interesujesz się np. bieganiem, może to będzie Twoją niszą? Zawsze bierz pod uwagę taką branżę o której masz już jakieś pojęcie, branżę z tematyki, która Cię interesuje.

Gdy już wpadniemy na pomysł co sprzedawać, allegro posłuży nam do analizy, gdzie jest miejsce dla naszego pomysłu i jak bardzo jest on trafny. Wystarczy przejść do interesującej nas kategorii w allegro i posortować produkty wg popularności - otrzymamy proste dane które posłużą nam do analizy. Na podstawie aukcji z największą liczbą ofert (najbardziej popularnych) ocenić możemy jak duży jest popyt na dane produkty, jak duża jest konkurencja i jej podaż, jakie są ceny i w jakiej cenie najchętniej kupują klienci. Możemy się także zastanowić, czego nie ma na allegro i co jeszcze moglibyśmy zaproponować klientom, którzy dokonali już zakupu na tych aukcjach.

Identyczną analizę zrobić możemy wyszukując konkurencyjnych sklepów z tej samej branży w Google. Oczywiście nie zapoznamy się z wielkością popularności, czy zainteresowania danym sklepem i jego ofertą ale zawsze możemy porównać ofertę, ceny konkurencji z naszą ofertą.

 czytaj też: Jak założyć swój własny darmowy sklep internetowy?

 

 

 

Gdy już wiesz w jaki rynek celujesz i wiesz co sprzedawać, możemy zastanowić się nad tym - jak zarobić pieniądze przez Internet?

W pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się nad sprzedawaniem naszych produktów na Allegro. Nawet jeżeli konkurencja jest już tam widoczna, Allegro to świetna reklama, która pozwoli klientom skojarzyć nasze konto Allegro z naszym sklepem. Warto więc nie ograniczać się do samego sklepu lub samej sprzedaży aukcyjnej - jak wiadomo, mniejsze koszta poniesiemy przy sprzedaży produktu w naszym sklepie, niż na Allegro ale często nasi klienci, którzy wcześniej kupili coś na naszych aukcjach trafiają później do sklepu. Oczywiście klienci nie wrócą do nas jeżeli ceny w naszym sklepie będą wyższe niż na aukcjach. Traktujmy więc sprzedaż aukcyjną jako dopełnienie pozwalające odpowiednio zareklamować naszą ofertę w miejscu, w którym szukają jej klienci. Do głowy przychodzi także wyszukiwarka Google, lecz na początku kiedy nasz sklep będzie raczej słabo lub w ogóle niewidoczny - nie mamy co myśleć o przejściach do naszego sklepu z wyników wyszukiwania. Należałoby więc na początku zastanowić się nad inwestycją w reklamę AdWords pozwalającą na odnalezienie naszego sklepu już na samym starcie. Szczególnie, że dla nowych firm Google zazwyczaj oferuje dodatkowe środki na kampanię reklamową AdWords.

Zastanów się nad rozpoczęciem sprzedaży przez Internet i wspieraj się usługami dostępnymi na esprzedaz.com - w ofercie znajdziesz darmowy sklep internetowy, darmowy szablon allegro, a także taniego kuriera bez umowy, którego zamówisz do siebie po odbiór zamówień dla klientów. Swój biznes rozpocząć więc możesz już teraz, bez żadnych kosztów i zobowiązań.

Regularnie zaglądaj na stronę esprzedaz.com, gdzie dowiesz się więcej o e-commerce, a Twój pomysł na biznes zmieni się w sukces i zaczniesz zarabianie przez Internet!

 

jak założyć sklep internetowy

 

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Liczba komentarzy: 0
Dołącz do Newslettera

Bądź na bieżąco

zapisz sie do newslettera

Zdobywaj informacje o nowościach i bądź na bieżąco z naszymi promocjami! Nasz newsletter jest zupełnie bezpłatny i informujemy w nim jedynie o najważniejszych sprawach dot. sprzedaży internetowej.

Kontakt
  • telefon: 799 355 450
facebook youtube status webinar