Content
Netgraf CMS
O AUTORZE
Piotr Zagórski
Specjalista SEO/SEM
LICZBA ARTYKUŁÓW:3
Autor jest specjalistą w dziedzinie SEO/SEM

Samodzielne Pozycjonowanie cz. 2 - Indeksacja

Indeksacja – czyli jak być widocznym w wyszukiwarce.

Z poprzedniego naszego artykułu edukacyjno-poradnikowego, mogli Państwo dowiedzieć się czym jest proces pozycjonowania, co to jest optymalizacja i na czym polega, wyjaśniliśmy różnicę między linkami wewnętrznymi i zewnętrznymi, przedstawialiśmy zagadnienie metatagów oraz pokazaliśmy w jaki sposób dzięki dostarczonemu przez nas oprogramowaniu, w prosty, łatwy i szybki sposób, można wprowadzić zmienne metatagi w naszym sklepie internetowym.

W poprzednim artykule poruszyliśmy jednocześnie zagadnienie indeksacji i chyba czas najwyższy aby wyjaśnić czym jest owe pojęcie. Indeksacja to proces w którym dany link, dana strona, bądź jej podstrona zostaje wprowadzona do zasobów wyszukiwarki Google poprzez boty Google. Wyjaśnijmy to w trochę prostszy sposób. Wyszukiwarka Google to jedno wielkie pudełko, pudełko w którym znajdują się różne dane, które ludzie wprowadzają do Internetu. Aby określone informacje/dane pojawiły się w wyszukiwarce Google, najpierw musi odbyć się coś na wzór procesu weryfikacyjnego, czyli boty Google (a wiemy czym są z poprzedniego artykułu), odwiedzają po linkach różne strony i podstrony, przeczesując bezkres Internetu. Jeżeli trafią na nową podstronę przez nas stworzoną, wówczas indeksują ją do zasobów wyszukiwarki, wprowadzają ją do bazy danych i dają możliwość jej znalezienia. Indeksacja zatem jest wprowadzeniem nowych, dostarczonych przez nas danych do wyszukiwarki Google.

Nie trzeba chyba mówić, iż indeksacja jest bardzo istotną kwestią. W momencie kiedy dodamy nową stronę, czy też podstronę do naszego sklepu, to dopóki przez ową kartę produktu nie przejdzie bot Google, nie będzie ona widoczna w wyszukiwarce, a jeżeli czegoś nie ma w Google, to nikt tego nie znajdzie.

 

 

Istnieje kilka sposób na indeksację nowych podstron na naszej witrynie:
  1. Jeżeli nasza strona jest całkowicie nowa, i chcemy jak najszybciej ją zaindeksować, powinniśmy najpierw skorzystać z udostępnionych przez Google do tego celu narzędzi. Otóż mamy tutaj na myśli: http://www.google.pl/addurl, gdzie po kliknięciu w podany link, podajemy adres naszej nowej strony, przepisujemy poniżej kod weryfikacyjny i podążamy zgodnie ze wskazówkami odczytywanymi na następnych podstronach. Takie ręczne dodanie nie gwarantuje nam sprawne dodanie naszej strony do wyszukiwarki Google – ale niekoniecznie musi być to szybkie działanie. Może potrwać od kilku do nawet kilkunastu dni.
  2. Kolejnym sposobem jest sprowadzenie ruchu na nasza nową stronę, a tym samym sprowadzenie botów Google, które przejdą przez nasz Serwis, przeanalizują go, zweryfikują i dodadzą do zbioru Google. Najprostszym sposobem będzie zdobycie kilku linków z mocnych stron/forum – które są często odwiedzane i które mogą nam dostarczyć boty Google. W jaki sposób zdobywać linki – jest to dość obszerny temat i nie chcielibyśmy go potraktować po macoszemu, zatem zostanie szczegółowo opisany w jednym z kolejnych artykułów.
  3. Pingowanie - część osób się z nami zgodzi, część zapewne nie, na ile skuteczna jest ta forma indeksacji. Z naszego doświadczenia wynika jednakże, że pingowanie wspomaga proces indeksowania nowych danych na stronie.
    Czym jest pingowanie?
    Nie jest to nic innego jak wysłanie informacji dla robotów Google o pojawieniu się nowej strony w Internecie, którą warto sprawdzić i przeanalizować. I tak też zazwyczaj się dzieje, zgłaszamy nasz serwis na odpowiedniej stronie internetowej, wysyłamy impuls / ping. Serwer zbiera takie sygnały a następnie sprawdza podane witryny. Stron internetowych, na których możemy pingować nasza witrynę jest wiele, profesjonalne firmy SEO posiadają także do tego własne specjalistyczne narzędzie (swoją drogą dużo bezpieczniejsze od tych używanych powszechnie). Jedna z najpopularniejszych strony służących do pingowania to: https://pingler.com/. Nie jest to działanie trudne, Wystarczy podać wyrażenie kluczowe zgodne z daną stroną/podstroną, fingowany link, wybrać kategorię, listę gdzie pingi zostaną wysłane mamy już wklejoną, poniżej przepisujemy kod weryfikacyjny i klikamy Ping! Należy jedynie pamiętać, aby nie przesadzić z pingowaniem, jeżeli dodaliśmy naszą witrynę do pingowania na jednym serwisie, odczekajmy minimum tydzień, może nawet dwa tygodnie, zanim znów będziemy próbowali pingować. Wyszukiwarki nie lubią natarczywości. Czas indeksacji to od kilku do kilkunastu dni (czasami trochę dłużej).
  4. Istotnym elementem indeksacji jest prawidłowo zbudowana mapa strony – sitemap, czyli plik (najczęściej w .xml – ale nie jest to koniecznością), który ukazuje coś na wzór spisu naszych kategorii, storn, podstron i wszystkich innych elementów na stronie. Sitemapa jest udostępniana Google i dzięki niej prościej jest dotrzeć robotom Google do każdego zakamarka naszej strony – oczywiście pod warunkiem, że owa mapa jest przejrzysta i czytelna – bo co podróżnikowi po błędnej mapie?
  5. Zadbajmy o właściwą komunikację między poszczególnymi podstronami na naszej stronie. Prawidłowe i przejrzyste linkowanie wewnętrzne na jest szczególnie ważne, nie tylko dla prawidłowej i szybkiej indeksacji nowo wprowadzonych danych, ale także dla prawidłowej optymalizacji naszego sklepu bądź witryny internetowej.
  6. Na myśl nasuwa nam się jeszcze jeden sposób indeksowania stron. Google udostępniło ciekawe narzędzie dla Webmasterów: Google Webmaster Tools, czyli Narzędzia dla Webmastera, zwane także potocznie skrótem GWT. Dokładnym opisaniem tego narzędzia zajmiemy się w kolejnych publikacjach. Jest to narzędzie, w którym mamy możliwość podpięcia określonej strony do swojego konta w Narzędziach dla Webmastera, a tym samym mamy możliwość zarządzania określoną witryną w rozszerzony sposób. Możemy sprawdzić czy sitemapa prawidłowo się wyświetla, czy nie mamy żadnych problemów z indeksowaniem podstron, czy nasza witryna jest przejrzysta i widoczna dla botów Google oraz -> mamy możliwość indeksowania i wyindeksowania podstron naszego serwisu. Aby dodać stronę do naszych narzędzi dla Webmastera, najpierw musimy ją zweryfikować, zatem nie ma możliwości aby ktoś inny przywłaszczył sobie naszą witrynę i zarządzał nią z poziomu GWT – chyba że danej określonej osobie udostępnimy taką możliwość. Sposób indeksacji poprzez dodanie do Narzędzi dla Webmastera  jest stosunkowo skuteczny i szybki, mamy tutaj szanse na indeksacje naszej strony / podstrony w przeciągu kilku dni.

 

 

Powyżej zostały przedstawione najpopularniejsze i najbardziej skuteczne sposoby indeksowania nowych danych na naszej stronie internetowej bądź sklepie internetowym.

Powyżej zastosowaliśmy także termin: wyindeksowanie, co nie jest niczym innym jak procesem odwrotnym do indeksowania, czyli umyślnym działaniem na rzecz usunięcia danej podstrony, danych informacji z zasobów Google. Ktoś może zapytać, po co w ogóle windeksowywać podstrony z wyszukiwarki? Tutaj przechodzimy do kwestii, gdzie musimy określić, jakie dane chcemy udostępnić botom Google i chcemy aby były widoczne w wyszukiwarce, a jakie wolelibyśmy ukryć. Poniżej kilka przykładów.

Często może zdarzyć się tak, że posiadając sklep internetowy, usuwamy z jego zasobów jakiś produkt, którego nie będziemy mieli już w sprzedaży. Jest taka możliwość, że w automatycznym wyindeksowaniu przez roboty Google coś się nie powiedzie, i będziemy mieli brzydką pustą podstronę, która będzie nam szpeciła nasze wyniki wyszukiwania, sitemape i całe zaplecze naszego sklepu. Takie podstrony oczywiście należy windeksować, o ile nie jest to automatycznie możliwe, wówczas podejmujemy działania ręczne.

W sklepach internetowych, należałoby także wyindeksować takie podstrony jak regulamin, polityka prywatności itp. Nie jest to potrzebne w żadnym wypadku by było widoczne w zasobach Google, jest to jedynie dla informacji naszych potencjalnych Klientów, którzy po wejściu na nasz sklep i tak będą mogli się z owymi dokumentami zapoznać. A ponadto, wyindeksowanie owych dokumentów, może nas wspomóc przed problemami z firmami wyłudzającymi pieniądze pod pretekstem niedozwolonych klauzul (ale to tym szerzej przy kolejnej okazji). Jeżeli nasz regulamin nie będzie widoczny z wyników wyszukiwań, jest większe prawdopodobieństwo iż nasz sklep nie trafi pod lupę owych wyłudzaczy.

Wiemy już zatem dlaczego warto wyindeksowywać pewne dane z wyszukiwarki, teraz przejdźmy do praktycznych rozwiązań, jak to zrobić:

 

  1. Jedną z prostszych metod jest oczywiście posłużeniem się narzędziami dla Webmastera. Mamy tutaj odpowiednią opcje do windeksowywania podstron, wystarczy wpisać właściwy link, zatwierdzić i to wszystko w tym temacie. Po kilku-kilkunastu dniach podstrona zostaje windeksowana.
  2. Użycie pliku robots.txt. jeżeli nie mamy takiego pliku utworzonego, należy go oczywiście stworzyć tak aby był dostępny pod głównym adresem domeny np: sellingo.pl/robots.txt. Następnie w treści pliku umieszczamy formułę:
    User-agent: *
    Disallow: /

    Co oznacza, iż cała zawartość witryny będzie blokowana dla wyszukiwarki i robotów Google. Możemy tutaj oczywiście określić tylko konkretne podstrony, które mają być blokowane dla robotów, a tym samym, z czasem zostaną one wyindeksowane z wyszukiwarki. Jest to skuteczny sposób wyindeksowania, jednakże nie zalecamy go osobom, które nie maja większego doświadczenia w kodowaniu bądź programowaniu storn internetowych – można tutaj przez przypadek narobić sobie więcej kłopotu w sytuacji jeżeli wpiszemy formuły, o których nie mamy pojęcia, bądź których działań nie do końca znamy.
  3. Metatagi – pisaliśmy już o nich w poprzednim artykule poradnikowym. Metatagi mogą nam także pomóc wyindeksować daną podstronę z zasobów Google. Istotny jest tylko fakt, czy mamy zmienne metatagi dla każdej z podstron oddzielnie, czy jedne dla całej witryny (co oczywiście byłoby niezalecane głównie ze względu na proces optymalizacji). Jeżeli mamy możliwość zdefiniowania oddzielnych metatagów dla każdej z podstron z osobna, stwarza nam to możliwość określenia, która dokładnie podstrona ma zostać wyindeksowana. W takim celu w klamrach nagłówku strony należy umieścić poniższy wpis:

    Oznacza on nic innego, jak informacje dla robotów, aby dana podstrona nie była indeksowana (a gdy już jest zaindeksowana to aby została windeksowana) oraz aby dany robot nie wychodził z niej nigdzie dalej, na żadną inną podstronę. W momencie gdy  określony robot Google trafi na tę podstronę, jego droga na naszej witrynie się kończy, a sama podstrona zostanie windeksowana.

 

 

Z powyższego artykułu, mogli Państwo dowiedzieć się czym jest indeksacja, jak i wyindeksowywanie stron/podstron. Zdają sobie Państwo także sprawę, na ile istotna jest przejrzystość kodu, właściwa optymalizacja, prawidłowe linkowanie i odpowiednie budowanie Mapy Strony - Sitemapy. Wiedzą Państwo również dlaczego warto indeksować poszczególne dane, a dlaczego również niektóre warto usunąć z zasobów wyszukiwarki oraz w jaki sposób można tego dokonać. W kolejnych artykułach poruszymy zagadnienia budowania profilu linków do strony (zdobywanie linków) jak i odpowiednia wartość contentu (treści) na stronie. Już teraz zapraszamy do lektury. Zapraszamy jednocześnie do komentowania jak i podsyłania swoich propozycji zagadnień, które chcieliby państwo, abyśmy na łamach naszego serwisu opracowali, wyjaśnili i przedstawili w najbardziej przejrzysty jak to możliwe sposób.

 

Słowniczek pojęć:

Indeksacja – ręczny bądź automatyczny proces w którym dany link, dana strona, bądź jej podstrona zostaje wprowadzona do zasobów wyszukiwarki Google poprzez boty Google, które przeprowadzają weryfikację okresowej strony po uprzedniej jej analizie.

Wyindeksowanie – ręczny bądź automatyczny mający na celu usunięcie danej strony/podstrony/linku z zasobów wyszukiwarki Google. Proces odwrotny do indeksacji/indeksowania.

Sitemap – inaczej Mapa Strony, czyli usystematyzowany i zhierarchizowany układ oraz zależność/połączenie między poszczególnymi podstronami danej witryny. Drzewo kategorii, podkategorii, podstron i pozostałych elementów witryny zawierające wszystkie widoczne i udostępnione elementy na stronie internetowej.

Pingowanie - wysłanie informacji dla robotów wyszukiwarek o pojawieniu się nowej strony w Internecie, którą warto sprawdzić i przeanalizować a docelowo dodać do zasobów wyszukiwarki. Pingowanie odbywa się za pośrednictwem odpowiednich narzędzi. 
CIĘCIE Sprzedaż internetowa w najprostszym rozumieniu to sprzedaż, która wykorzystuje Internet do handlowania. Jest to część większego zagadnienia jakim jest handel elektroniczny, czyli taki, który wykorzystuje urządzenia elektroniczne jak telefon stacjonarny i komórkowy, faks, Internet czy telewizję. (źródło Wikipedia) Te wszystkie urządzenia służą do dokonania sprzedaży oferowanego produktu.

czytaj też: Pozycjonowanie sklepu internetowego 

 

 

 

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Liczba komentarzy: 0
Dołącz do Newslettera

Bądź na bieżąco

zapisz sie do newslettera

Zdobywaj informacje o nowościach i bądź na bieżąco z naszymi promocjami! Nasz newsletter jest zupełnie bezpłatny i informujemy w nim jedynie o najważniejszych sprawach dot. sprzedaży internetowej.

Kontakt
  • telefon: 799 355 450
facebook youtube status webinar