Content
Netgraf CMS
O AUTORZE
Filip Marciniak
Community Manager eSprzedaz.com
LICZBA ARTYKUŁÓW:74

Autor artykułów jest Community Managerem w firmie eSprzedaż, byłym Koordynatorem projektu eSprzedaż zrealizowanego w ramach dotacji UE z programu Innowacyjna Gospodarka. Specjalista e-commerce, autor kilku publikacji, które ukazały się między innymi w Gazecie Finansowej, a także współautor pomocy dla usług i narzędzi eSprzedaż. Jego autorskie prace ukazały się także na wielu blogach oraz stronach poświęconych tematyce sprzedaży internetowej.

 

Wszelkie uwagi do artykułów
prosimy wysyłać na mail: prezentacje@esprzedaz.com

Integracja usług kurierskich w sklepach Internetowych

2014-06-25 15:00:00

Czym powinny kierować się firmy działające w sieci przy wyborze firmy kurierskiej?


Prowadząc sprzedaż elektroniczną, czy to w formie sklepu internetowego, aukcji, czy ogłoszeń, musimy być gotowi na realizację zamówień złożonych przez klientów. Koniecznie, jeszcze przed opublikowaniem naszej oferty, należy mieć więc przygotowane odpowiedzi na pytania: Jak zapakować zamówiony towar? Jak dostarczyć zamówione produkty do klientów? Jak je zabezpieczyć przed uszkodzeniem w trakcie transportu? Jak zrobić to najlepiej, tak aby klienci byli zadowoleni?

Postaram się odpowiedzieć na część z powyższych pytań ale w pierwszej kolejności cofnijmy się trochę w czasie i pomyślmy nad własnymi zamówieniami oraz naszymi oczekiwaniami co do ich realizacji. Zakładając, że nie korzystamy z dropshippingowego modelu sprzedaży, na pewno w pierwszej kolejności, aby stworzyć lub uzupełnić ofertę naszego sklepu musieliśmy zamówić produkty z hurtowni bądź od producenta. Dostawa tego zamówienia prawdopodobnie była już w kwestii hurtowni, lecz to my zapłaciliśmy za przesyłkę zamówienia, a skoro już mieliśmy wydać na to pieniądze, oczekiwaliśmy, że dostawa będzie tania, szybka i bezpieczna. Identyczne oczekiwania co do realizacji zamówień mają wszyscy klienci. Nasze warianty dostawy powinny więc spełniać te warunki.

Obecnie, na naszym rynku mamy do dyspozycji jedynie 3 warianty dostawy: przesyłki pocztowe, kurierskie oraz paczkomaty, przy czym przesyłki kurierskie są zdecydowanie największym udziałowcem rynku. Są po prostu najczęściej wybieraną przez klientów opcją dostawy. Każdy z nich ma swoje zalety i wady, sami musimy więc ustalić, który wariant wybierzemy, czy wybierzemy jeden, a może wszystkie. Tak, aby to klienci naszego sklepu internetowego wybrali najwygodniejszą dla nich opcję. Wybierając jeden wariant zaoszczędzimy czas i uprościmy procedurę wysyłki. Wybierając kilka, będziemy musieli poświęcić zdecydowanie więcej czasu na wysyłkę i jej przygotowanie.

 

Wybór powinien zależeć także od branży oraz oferty sklepu. Małe przesyłki najlepiej realizować za pośrednictwem poczty, są one po prostu tanie. Cena przesyłki nie powinna nigdy przewyższać ceny zamówionego towaru.
Natomiast przesyłki o wysokiej wartości powinny być dostarczane za pośrednictwem kuriera w ubezpieczonej przesyłce. Daje nam to pewną gwarancję dostawy i redukuje ryzyko do minimum.

Przesyłki kurierskie jako jedyne spełniają 3 podstawowe wymagania klientów sklepów online dotyczących dostawy - są szybkie, tanie i bezpieczne.
Dostawa jest zazwyczaj na drugi dzień od nadania. Realizujemy więc przesyłkę w jakieś 48 godzin od złożenia zamówienia, a jeżeli zamówienie zostało złożone rano, często uda nam się dostarczyć produkty nawet w 24 godziny. Cena, co prawda jest wyższa niż przy pozostałych opcjach dostawy lecz często możemy ją negocjować lub skorzystać z oferty pośredników takich jak Sendego, czy UPS.
Przesyłki kurierskie są bezpieczne, zazwyczaj oferują ubezpieczenie przesyłek do 100$ w cenie paczki, oczywiście jeżeli korzystamy z najlepszych firm kurierskich mających przynajmniej 20% udziału na polskim rynku usług kurierskich, jak np. UPS. Tak więc i niewiele wyższa cena w porównaniu do przesyłek pocztowych jest zdecydowanie lepszą ofertą.

Tanie przesyłki kurierskie to najczęściej wybierany przez klientów sposób dostawy zamówionego towaru, więc znaczenie sektora e-commerce dla rozwoju rynku usług kurierskich jest bardzo wysokie. W prostych słowach możemy uargumentować to następująco - im więcej zamówień w jak największej ilości sklepów internetowych, tym więcej przesyłek zostaje nadanych, a co za tym idzie - rozwój rynku usług kurierskich szybuje w górę. Przewoźnicy stają się coraz bardziej konkurencyjni, a ich ceny coraz niższe.

 

Działa to także w drugą stronę - im ceny dostaw są niższe, tym oferta sklepu staje się bardziej atrakcyjna, co przekłada się na większą sprzedaż. Znacznie rynku usług kurierskich i ciągłe polepszanie jakości usług jest dla sektora e-commerce wręcz kluczowe. E-commerce w obecnych czasach nie istnieje bez szybkich przesyłek kurierskich. Handel elektroniczny jest ściśle połączony z usługami kurierskimi i na wzajem się napędza. Dziś standardem jest dostawa w ciągu 48 godzin, a cierpliwe, czternastodniowe oczekiwanie klientów na zamówione produkty przeszło już dawno do historii. Istotne dla klienta elementy muszą znaleźć się w naszej ofercie. Jakość obsługi jest jednym z nich i dlatego niezwykle ważny jest wybór solidnej, rzetelnej firmy kurierskiej cenionej przez klientów. Od tego wyboru zależy, czy klient będzie zadowolony oraz czy wróci do naszego sklepu.


Czym kierować się podczas wyboru przewoźnika?


Najistotniejszym kryterium dla naszego sklepu będzie oczywiście cena tych usług. Jest to ważne ze względu na to, iż klienci zazwyczaj poszukują taniej dostawy, a z powodu jej wysokie ceny, często decydują się nawet na opuszczenie sklepu. Nie powinno być to natomiast jedyne kryterium, zależy nam równocześnie na jakości usług.
Kolejnym kryterium wyboru danego przewoźnika powinien więc być czas dostawy oraz jej jakość. Przesyłki powinny docierać do klienta następnego dnia bądź w najgorszym wypadku do dwóch dni po złożeniu przez niego zamówienia. Muszą docierać do klienta w nienaruszonym stanie. Istotne jest także to, jak szybko trafią do nas pieniądze za pobranie.
Ostatnim czynnikiem będzie rozpoznawalność firmy kurierskiej oraz jej renoma. Popularne, znane firmy to pewna gwarancja dobrej jakości usług. Mniej znane firmy często mogą narazić nas na większą ilość reklamacji, a także zniechęcić naszych klientów.

Na polskim rynku do wyboru mamy naprawdę dużą ilość firm kurierskich i jeszcze więcej pośredników. Zanim zdecydujemy się na podpisanie umowy bądź skorzystanie z oferty pośredników bez umowy, powinniśmy postarać się o negocjację jak najniższych cen. Warto pamiętać, aby podczas tych negocjacji nie skupiać się jedynie na cenie podstawowej usługi, tak samo ważne są ceny usług dodatkowych, jak np. cena pobrania, czy ubezpieczenia przesyłki. Musimy się także zastanowić, czy realizować przesyłki dostarczane za granicę naszego kraju, czy skupimy się jedynie na sprzedaży krajowej. Jeżeli zdecydujemy się na wysyłkę międzynarodową, ważne będą koszty tej dostawy, a także konkretne kraje do jakich dany kurier dostarcza przesyłki.

Sprawna logistyka to podstawa działania e-commerce. Funkcjonowanie tej logistyki powinno być jak najprostsze i nie zabierać dużo czasu. Gotowe rozwiązania jak integracje kuriera z oprogramowaniem sklepu Sellingo, czy serwisami aukcyjnymi Allegro lub eBay znacznie zaoszczędzą Twój czas, co przełoży się także na zmniejszenie kosztów.

Jednym kliknięciem nadasz przesyłkę zamówioną przez klienta, dane automatycznie uzupełnią się w formularzu nadania. Wystarczy tylko wydrukować list przewozowy i załączyć go do paczki.

Czym jest taka integracja kuriera ze sklepem online i na czym polega?


usługi kurierskieTradycyjnie, aby zlecić odbiór i nadać przesyłkę dla kuriera należy zrobić to telefonicznie podając wszelkie niezbędne dane przesyłki bądź samodzielnie uzupełnić formularz nadawczy na stronie przewoźnika bądź pośrednika usług. Czasami odbywa się to także przez oprogramowanie firmy kurierskiej. Musimy więc poświęcić czas na przekazanie danych z zamówienia do przewoźnika.

Integracja pozwala na natychmiastową wymianę danych między formularzem zamówienia, a formularzem nadawczym. Oznacza to w skrócie, że zlecenie dla kuriera utworzymy przy pomocy zaledwie kilku kliknięć myszy. Posiadając taką integrację, przy naszych zamówieniach znajdujących się w panelu administracyjnym sklepu pojawi się przycisk pozwalający na utworzenie zlecenia dla kuriera oraz nadanie przesyłki. Klikając w ten przycisk dane z zamówienia pojawią się w formularzu nadawczym, a tu należy już tylko sprawdzić, czy wszystko się zgadza, kliknąć wyślij i wydrukować list przewozowy dla przesyłki. Dzięki temu w niecałą minutę (nie licząc kompletowania zamówienia i jego spakowania) obsłużymy zamówienie, a klient na drugi dzień będzie cieszył się zakupionymi produktami. Zaoszczędzimy czas i pieniądze, a także unikniemy ryzyka pomyłki podczas przepisywania danych klienta.

Integracja jest więc czymś przenikającym rynek usług kurierskich z sektorem e-commerce. Czymś co łączy obydwa sektory na korzyść sprzedawcy i klienta. Wprowadzenie do sklepu takiej integracji zazwyczaj nic nie kosztuje. Pośrednicy usług kurierskich w miarę możliwości wprowadzają je do sklepów w formie pewnej inwestycji na zasadzie - zintegrujemy Twój sklep jeżeli będziesz korzystał z naszych usług. Jest to rozsądnym rozwiązaniem dla obydwu stron i często bardziej opłacalnym niż bezpośrednia umowa z przewoźnikiem. Wysyłając zaledwie kilka paczek w miesiącu otrzymasz ceny jakie inni dostaną przy znacznie większej deklaracji wysyłanych przesyłek. Taką integrację posiadają często także gotowe oprogramowania sklepów internetowych.

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Liczba komentarzy: 0
Dołącz do Newslettera

Bądź na bieżąco

zapisz sie do newslettera

Zdobywaj informacje o nowościach i bądź na bieżąco z naszymi promocjami! Nasz newsletter jest zupełnie bezpłatny i informujemy w nim jedynie o najważniejszych sprawach dot. sprzedaży internetowej.

Kontakt
  • telefon: 799 355 450
facebook youtube status webinar