Content
Netgraf CMS
O AUTORZE
LICZBA ARTYKUŁÓW:33

Jak tanio wypromować sklep internetowy?

Promocja sklepu internetowego nie jest zadaniem jednorzędowym. Internet zna miliardy sklepów branżowych i wielobranżowych – co zrobić aby stanąć w czołówce? Co roku biznesmeni obmyślają sposoby na skuteczny marketing internetowy. Wiąże się to jednak z dość dużym kosztem, jeśli nie chcemy samodzielnie popracować nad swoim biznesem. Zobaczmy jak zrobić promocję za jak najmniejsze pieniądze!

 Jak tanio wypromować sklep internetowy?

"The best marketing is the product itself"

Tak brzmi główne hasło marketingowców z branży IT. Na pierwszym miejscu zajmiemy się produktem, który w całej otoczce narzędzi webowych często jest pomijany. Przyjmijmy, że mamy do wypromowania nowy sklep internetowy. Jak go wypromować? Diabeł tkwi w szczegółach, które mogą zadziałać na korzyć i nie korzyść sprzedającego. Identyfikacja wizualna to podstawa o której nie możemy zapomnieć. Wybrana marka powinna mieć czytelne logo oraz odpowiednią, chwytliwą nazwę. Zobaczmy więc co w trawie piszczy.

 

  • Naming - czyli wymyślenie nazwy produktu. Nie powinna być ona zbyt długa, ani obraźliwa. Warto opierać się na skojarzeniach oraz mapach myśli. Dzięki temu każdy potencjalny klient będzie od razu wiedział czym jest nowy produkt. Ile może kosztować wymyślenie nazwy przez copywritera? Od 500 złotych w zależności od branży. Nie zapominajmy o umowie i przekazaniu praw autorskich!
  • Logotyp! Budując markę, logo jest bardzo ważnym szczegółem. Do wyboru mamy logotyp złożony z samej grafiki lub grafiki i hasła. Złożoność projektu, jego związek z produktami które sprzedajemy, odpowiednie umieszczenie napisu, dobranie kolorów. Badania psychologicznie potwierdzają, że wiele osób zniechęca chociażby kolorystyka. Profesjonalizm nie zawsze będzie logotypem zbudowanym z wielu elementów. Czasem prostota jest strzałem w dziesiątkę. Koszt wykonania? 500 złotych będzie ceną za dobry projekt u freelancera.
  • Copywriting – słowa tworzą markę. Opisanie sklepu, produktów, stworzenie perswazyjnego opisu jest kluczem do zachęcenia potencjalnego klienta. Tekst znajdujący się na stronie sklepu nie może być nużący. Zawarcie w nim ciekawostek, dowcipów, porównań, zdjęć pozwoli na sukces. Hasła reklamowe, opisy produktów, a także scenariusze reklamowe. Ile weźmie specjalista? Stawka codzienna to około 15 zł za 1000 znaków.

 

Jak szeptać by nie zostać wyrzuconym? – marketing szeptany.

Szeptanie o marce pozwoli na szybkie rozpowszechnienie jej nazwy oraz produktów. Wystarczy jednak jeden mały błąd, aby sklep został uznany za spamera, a przedsiębiorca za desperata. Zlecenie marketingu szeptanego firmie to zawsze wydatek. Ile? Pakiet 500 publikacji to koszt około 1000 zł. Trzeba jednak uważać. W dzisiejszych czasach, kiedy e-commerce zajmuje się bardzo wiele osób które często nie mają o tym zielonego pojęcia, bardzo łatwo natrafić na nie-specjalistę. Czy można zrobić to własnymi rękoma? Oczywiście! Marketing szeptany wymaga ogromnej ilości czasu i zaangażowania. Poznamy więc temat od samego początku. Na czym polega ta sztuka? Na forach internetowych umieszczamy wpisy z podlinkowanym adresem sklepu, produktu. W ten sposób coraz więcej osób dowiaduje się o naszym istnieniu, mamy większe szanse na sprzedaż, a i dla przeglądarki stajemy się już rozpoznawalni.

Sztuka Word Of Mouth Marketing (WOMM) nie jest łatwym zadaniem. Czego nie możemy zrobić? Spamowanie to najgorsze rozwiązanie, które tak właściwie nie wymaga pracy żadnej. Używają kombinacji kopiuj+wklej zaśmiecamy fora internetowe linkami. Co się dzieje? Nasze konta zostają za - blokowane, czytający unikają naszego sklepu internetowego – efekt całkowicie odwrotny od zamierzonego. Marketing szeptany ma na celu wywołanie pozytywnych reakcji konsumentów. Publikowane wpisy powinny prowokować członków forum do dyskusji na temat wybranych produktów oraz całego sklepu internetowego. Ważnym elementem MS jest udzielanie fachowych porad. Prowadząc sklep z aparatami fotograficznymi, warto doradzić jaki aparat kupić jako pierwszy, jak wyczyścić obiektyw, wybrać lampę. Dodawanie linku do sklepu jest zatem tylko dodatkiem, który musi być otoczony wartościową treścią. Stawiajmy zatem na firmy polecane z dużym doświadczeniem w temacie.

 

SEO i SEM jako kolejny krok do sukcesu.

SEO, czyli optymalizacja strony pod kątem wyszukiwarek oraz SEM będący marketingiem w wyszukiwarkach. Wpisujemy frazę „sklep fotograficzny Łódź” i nie widzimy swojej firmy? Czas zacząć pozycjonowanie strony internetowej. Zanim jednak przystąpimy do takich działań, strona powinna zostać odpowiednio przygotowana do pozycjonowania – tu mamy optymalizację. Bardzo wiele firm wykonujących strony i sklepy internetowe od razu informuje o takiej usłudze w gratisie. Warto zatem dowiedzieć się, czy mamy to zapewnione w swoim pakiecie „strona www”. Samo pozycjonowanie ma na celu podniesienie sklepu internetowego w wynikach wyszukiwania najpopularniejszych przeglądarek. Dzisiaj na pierwszym miejscu jest Google. Przeglądarka to sprytne narzędzie – wystarczy kilka nieodpowiednich kroków, a strona będzie skasowana z wyników raz na zawsze.

Pozycjonowanie stron oferuje bardzo wiele firm. Tutaj korzystamy z fraz jedno i kilkuczłonowych. Obecnie coraz częściej stosuje się te drugie. Zamiast pozycjonować stronę na frazę „aparaty fotograficzne”, używamy dzisiaj rozbudowanych tj. „aparaty fotograficzne Łódź, aparaty fotograficzne tanie, aparaty foto dla początkujących”. Wiele narzędzi pokazuje, że szukamy coraz częściej konkretów. Wpisy powinny wyglądać naturalnie. Szukając fachowca warto poprosić o już zrealizowane kampanie. Koszt? 300 zł miesięcznie za wypozycjonowanie frazy (jednej) do 1-3 miejsca w wyszukiwarce. Firmy mają w swoich ofertach pozycjonowanie do 10, 7,4 i 1 miejsca. Warto zwrócić uwagę na ilość wyszukanych fraz.

Sposobów na pozycjonowanie stron internetowych jest bardzo wiele. Popularne zaplecza seo wykorzystywane są przez wszystkie firmy zajmujące się takimi usługami. I tu kolejne pytanie – czy teksty mają być jakości zapleczowej, czy wyższej? Tak naprawdę tekstów zapleczowych nikt nie czyta. Chociaż może się zdarzyć, że niskiej jakości teksty nie wpłyną pozytywnie na PR sklepu. Samodzielnie również możemy przyczynić się do poprawienia wyników. Każdy słyszał o blogach internetowych. Założenie tematycznego bloga, który będzie systematycznie prowadzony na pewno pomoże w budowaniu marki. Pozycjonowanie jest procesem długofalowym. Jeśli firma oferuje osiągnięcie wyników w bardzo szybkim czasie, możemy uznać to za zły pomysł.

 

Czas na miejsce dla boksu reklamowego.

Promocja sklepu internetowego to bardzo złożony temat. Boksy reklamowe znane nam są z codziennego użytkowania internetu. Standardowe reklamy są każdego sklepu internetowego czymś bardzo zachęcającym. Badania potwierdzają, że przebywając na stronach internetowych, co chwila klikamy w reklamy umieszczone w boksach na stronach oraz w linki (ale o tym później). Jak możemy umieścić reklamę swojego sklepu internetowego na innych stronach? Ile to nas będzie kosztować i co dokładnie przygotować, aby skorzystać z takiej usługi? Mamy już logotyp, hasła reklamowe, produktowe – teraz wystarczy umieścić je w odpowiednim formacie. W tym przypadku koszta zależą od oczekiwań. Umieszczanie bannerów reklamowych obliczana jest na podstawie czasu lub liczby odsłon (co jest lepszym rozwiązaniem). Ceny bannerów zaczynają się od 60 zł, a kończą nawet na 300 zł. Wszystko zależy od złożoności elementów graficznych i wielkości reklamy. Miesięcznie na tego rodzaju reklamę warto wydać około 1000 złotych. Dzięki temu po sieci rozniosą się boksy małe i duże, a sklep internetowy stanie się widoczny dla każdego.

Reklama to także prywatne strony oraz blogi internetowe. Proponując współpracę poczytnym stronom, możemy zyskać bardzo wielu klientów, którzy będą nasze produkty polecać. Tutaj warto pisać bezpośrednio do właściciela strony, która nas zainteresuje.

 

Linki sponsorowane nowym sposobem na reklamę.

Linki znane są z codzienności internetowej – przesyłanie, udostępnianie, przekazywanie dalej. A co jeśli przypiszemy link do danej frazy? Popatrzmy na to rozwiązanie od strony zwykłego internauty. Wchodzimy na stronę internetową (może to być blog), czytamy o ciekawym sprzęcie fotograficznym artykuł wciąga, sprzęt zachęca do posiadania. Co teraz? Zamiast wyszukiwać, szukać po sklepach, kopiować, wysyłać zapytania, mamy podlinkowanie w wyrazie jakim jest model aparatu (fraza). Zmniejszamy zatem czas poszukiwań wybranego produktu i podajemy czytającemu go na tacy. Wygodnie? Na pewno. Samodzielne linkowanie (inaczej pisząc indeksowanie adresu sklepu internetowego) będzie bardzo żmudnym procesem. Dlatego najlepiej poszukać agencji interaktywnej, która zajmie się tym za nas. Linki sponsorowane są jak najbardziej przydatne, jednak mają swoje dwie twarze o których za chwilę wspomnę. Według ciągle prowadzonych badań, CTR wychodzi na całkiem dobrym poziomie. Co to oznacza? Ludzie często klikają w linki które im podsyłamy.

Reklama dźwignią handlu. Link sponsorowany to wcześniej wspomniana taca z której chętnie korzystamy. Umieszczając link na blogu lub stronie internetowej pozwalamy czytającemu bez zbędnych poszukiwań na zapoznanie, kupienie, przetestowanie. Blogi dotyczące makijażu bardzo często zawierają wiele linków do produktów, które zostały użyte przy konkretnej stylizacji. Podobnie dzieje się w każdej innej branży – prowadząc wartościową stronę bądź bloga, spokojnie możemy umieszczać w treści link, który nie zostanie uznany za spam. W pierwszych wpisach warto ograniczyć ich ilość. Taka zdrowa reklama na pewno wpłynie pozytywnie na budowanie marki. Pojedyncze kliknięcie zależne jest od branży, frazy. Płacimy w tym przypadku za same wyniki, realne kliknięcia.

Indeksowanie, a pozycjonowanie – czy to rzeczywiście działa? Wielu specjalistów twierdzi, że indeksowanie w żaden sposób na pozycjonowanie nie wpływa. To szybkie rozwiązanie, które pozwala na szybki efekt, szybko tracący wyniki. Spamowanie linkami na stronach internetowych niczego nie wniesie. Dzisiejszy internauci zwracają ogromną uwagę na to w jaki sposób umieszczamy reklamy. Przed zamówieniem kampanii, zorientujmy się w jaki sposób są prowadzone i czy linki nie zostają wklejone na strony nie związane z tematyką sklepu.

 

Skorzystaj z siły jaką dają social media.

Social media, czyli codzienność wielu Internautów. Media społecznościowe są dzisiaj na porządku dziennym osób prywatnych, sklepów, stron www, sklepów internetowych, blogów, gwiazd, osób znanych. Korzystanie z mediów jest zatem czymś normalnym. Czy możemy wykorzystać je do promocji sklepu internetowego? Oczywiście!

Zastanówmy się tylko czy posiadamy odpowiednią ilość czasu, aby zająć się tym samodzielnie. Jeśli nie, czeka nas wydatek do 1000 złotych za prowadzenie kilku kont na różnych portalach. Z czego korzystamy najczęściej i co możemy wykorzystać do swojego biznesu? Zobaczmy! Facebook to najbardziej popularny portal społecznościowy. Co możemy na nim zrobić? Prowadzanie fan page (pisze się również fp, fanpage – chociaż ten wywołuje podobno negatywne odczucia wśród fanów, stron firmowych, grup facebookowych to dobry sposób na promocję każdej marki. Jak prowadzić swoją facebookową stronę? Najważniejsze wpisy warto promować wykupując reklamę. Płacenie za dotarcie do swoich odbiorców nie jest wyrzucaniem pieniędzy w błoto – wręcz odwrotnie! Dokładnie wyznaczamy target i wpis trafia do osób, które się nim zainteresują.
Kolejna sprawa to fani. Kupować czy zbierać? „Prowadź dialog z fanami” - brzmi jedna z podstawowych zasad social mediów. Regularne, ciekawe wpisy, odpowiadanie na wiadomości i komentarze pozwoli nam zyskać zaufanie odbiorców. Dbanie o fanów wymaga wiedzy oraz czasu – warto pisać do tych najbardziej aktywnych, dziękować, prosić o radę, wsparcie. Fan czujący się ważny będzie zapraszał swoich znajomych! Współpraca z większymi firmami, stronami jest bardzo ważnym krokiem. Tak zwana „strategia księżyca” pozwoli nam na pozyskanie bardzo dużej ilości fanów. Wyszukując giganta (księżyc), płacąc mu za publikacje w moment staniemy się więksi w fanów. Ostatnim ważnym punktem są statystyki, które bez dodatkowych narzędzi można śledzić na swoim fan page. W ten sposób bardzo łatwo sprawdzimy, czy nasze działania odnoszą sukcesy. 

Twitter jest równie ważny i nie należy go omijać. Liczba użytkowników stale rośnie, a w 2013 roku wynosiła około 3 milionów. Odniesienie sukcesu na Twitterze nie wymaga gromadzenia fanów. Wystarczy drobna garstka osób zaangażowanych w dyskusję na temat sklepu internetowego – tweety podawane dalej zyskują ogromną popularność. Konto firmowe można prowadzić na wiele sposobów. Informowanie o nowych produktach, promocjach, konkursach, ofertach specjalnych. To także umieszczanie zdjęć produktów i ciekawostek na ich temat. Twitter pozwala na szybki dostęp do wszystkich ważnych informacji oraz ekspresową obsługę klientów. Większość firm na światowym rynku uważa serwis za wartościowy dla przedsiębiorstwa. Prowadzenie konta wymaga systematyczności i zrozumienia użytkowników. Regularne wstawianie ciekawych tweetów pozwoli na zwiększenie popularności sklepu internetowego.

YouTube? Dlaczego nie! Tutaj zlecona promocja może okazać się zdecydowanie droższa. YouTube wymaga przygotowania ciekawych nagrań. Sklep z aparatami fotograficznymi zachęci klientów jeśli ten wyjdzie do nich z pomocną dłonią. YouTube pozwoli na pokazanie tego jak czyścić obiektyw, ustawiać specyfikację zdjęcia, używać akcesoriów fotograficznych, a także tego jak fotografie obrabiać. Serwis ten pozwala także na zarobienie pieniędzy z reklam, jeśli nasze filmy zyskiwać będą dużą oglądalność. Koszt prowadzenia kanału YouTube? Miesięcznie to zdecydowanie ponad 1000 zł. Przygotowanie filmu, jego obrobienie, zestawienie, wrzucenie i prowadzenie konta (odpowiadanie na komentarze, udzielanie dodatkowych porad, nagrywanie materiałów na tematy wspomniane przez użytkowników serwisu).

Czy Google+ przydaje się w budowaniu marki? Serwis działa, ale korzysta z niego bardzo mało osób. Ile razy zdarzyło nam się wejść na stronę główną tego serwisu? Inwestycje przeznaczone na promocję strony mogą spokojnie ominąć ten dział. Promujmy się za pomocą najbardziej popularnych i cenionych narzędzi.

Podsumowanie:
Jak widzimy budowanie marki i jej promocja nie jest procesem, który można zacząć i skończyć w miesiąc. To niekończący się proces wymagający ciągłego starania, publikowania, opisywania, interakcji z użytkownikami. Sklep internetowy to nie tylko ciekawy layout i dobrze zrobione logo. Tutaj liczy się klient do którego trzeba się dopasować. Zachęcanie, odpowiadanie na potrzeby, pytania umieszczone na serwisach społecznościowych. Promocja sklepu internetowego może przyczynić się zarówno do wzrostu, jak i spadku sprzedaży produktów. Dobrze wybrane sposoby promocji na pewno zadziałają szybko, skutecznie i przede wszystkim trwale. Wybierając specjalistyczne firmy, sprawdźmy dokładnie opinie i narzędzia jakimi się posługuje. Promocja sklepu www przyniesie wiele pozytywnych konsekwencji. Warto więc inwestować w nowoczesne rozwiązania by osiągnąć sukces.WCIĘCIE Sprzedaż internetowa w najprostszym rozumieniu to sprzedaż, która wykorzystuje Internet do handlowania. Jest to część większego zagadnienia jakim jest handel elektroniczny, czyli taki, który wykorzystuje urządzenia elektroniczne jak telefon stacjonarny i komórkowy, faks, Internet, czy telewizję. (źródło Wikipedia) Te wszystkie urządzenia służą do dokonania sprzedaży oferowanego produktu.


Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Liczba komentarzy: 0
Dołącz do Newslettera

Bądź na bieżąco

zapisz sie do newslettera

Zdobywaj informacje o nowościach i bądź na bieżąco z naszymi promocjami! Nasz newsletter jest zupełnie bezpłatny i informujemy w nim jedynie o najważniejszych sprawach dot. sprzedaży internetowej.

Kontakt
  • telefon: 799 355 450
facebook youtube status webinar