Content
Netgraf CMS
O AUTORZE
LICZBA ARTYKUŁÓW:33

Skuteczny e-commerce, czyli sztuka wypromowania sklepu internetowego niewielkim kosztem

Trend idący w jednym "cyber kierunku"

E-commerce, czyli ogólnie mówiąc handel elektroniczny jest w ostatnich latach bardzo dynamicznie rozwijającym się kanałem dystrybucji. Z pobocznego lub też dodatkowego sposobu zbytu towaru i usług zamienia się dla wielu przedsiębiorstw w główne źródło dostępu do klientów.

Jako główne źródła sprzedaży elektronicznej rozumiemy sklepy internetowe, aukcje internetowe, platformy promujące zakupy grupowe, reklamy kontekstowe, programy partnerskie. Do tej szerokiej grupy dołączają z coraz większą mocą także telefoniczne aplikacje oraz social media. Warto zauważyć, iż sprzedaż elektroniczna rozwija się nie tylko dzięki postępowi technologicznemu, ogromną rolę odgrywa także aspekt prawny. Powstające regulacje i przepisy porządkujące kwestie e-biznesu sprawiają, iż użytkownicy internetu po stronie kupujących jak i sprzedających nie mogą czuć się bezkarni, a więc i druga strona transakcji może podejść do kontrahenta z większym zaufaniem. Jeśli zatem mamy internetowy popyt, to z pewnością warto korzystać z okazji i rozwinąć dobrze prosperujący e-biznes. Jak się okazuje, dzięki wiedzy o e-commerce bardzo dobre efekty sprzedażowe można uzyskać niewielkim nakładem finansowym. 

Sklep internetowy – wielka korzyść małym kosztem

Sklepy internetowe są niewątpliwie najważniejszym i najczęściej stosowanym przez przedsiębiorców narzędziem, które otwiera szeroki dostęp do nieograniczonej liczby potencjalnych klientów i jak się okazuje, nie jest to narzędzie bardzo drogie, ani w przygotowaniu, ani też w późniejszym użytkowaniu. W przypadku sklepu internetowego, oprócz braku barier związanych z lokalizacją i sezonowością, mamy także do czynienia ze znaczną minimalizacją kosztów w porównaniu z tradycyjną sprzedażą. Prowadząc sklep internetowy nie trzeba posiadać lub wynajmować specjalnego pomieszczenia użytkowego. W rzeczywistości wielu właścicieli e-biznesu prowadzi swoje witryny, aukcje i inne przedsięwzięcia w zaciszu mieszkania. Można powiedzieć, iż rolę magazynu może pełnić niewielki pokój, a czasami nawet prosty regał lub szuflady, o ile oczywiście nie mamy do czynienia z towarem wielkogabarytowym lub takim, który wymaga specjalnych warunków, np. chłodnia itd.
 
Wydatki na sklep internetowy zależą w dużej mierze od modelu witryny i sposobu jej prowadzenia. Niektórzy decydują się na wykupienie abonamentu na platformie sklepowej dostając w zamian gotową witrynę  do prowadzenia (więcej na ten temat w kolejnym akapicie), natomiast inni zlecają wykonanie skryptu sklepu od podstaw lub nawet robią to sami. Prowadzenie sklepu internetowego opartego na gotowym szablonie plus drobne wydatki na marketing mogą nie przekraczać  kwoty 500 złotych miesięcznie. Dla wielu właścicieli dobrze prosperujących sklepów, taki koszt jest niewspółmiernie niski do osiąganych dochodów.  


Sklep internetowy na własnym serwerze lub wykupienie abonamentu na profesjonalnej platformie

Zanim zaczniemy obserwować pierwsze wyniki sprzedażowe, należy dokładnie zastanowić się jaka forma sklepu będzie najwłaściwsza, czyli najbardziej funkcjonalna, najbardziej ekonomiczna oraz oczywiście wygodna w obsłudze. Aktualnie mamy do dyspozycji wiele platform sklepowych, które dają gotowe, standardowe szablony, dostarczają ciekawe i funkcjonalne moduły zoptymalizowane nie tylko do tego by klient mógł trafić we właściwe miejsce, ale są także dobrze dostosowane do algorytmów Google. Utworzenie sklepu na platformie jest równoznaczne z weryfikacją firmy, innymi słowy, sprzedawcą nie może zostać osoba przypadkowa, nie podsiadająca działalności gospodarczej. W zamian za miesięczny abonament, który w zależności od platformy oraz wybranych opcji, waha się w granicach 35 – 200 zł za miesiąc otrzymujemy praktycznie gotowe narzędzie do prowadzenia sprzedaży. W tym przypadku ciekawym rozwiązaniem może być oprogramowanie Sellingo (zobacz recenzję oprogramowania) które to oferuje swój produkt w wersji pełni bezpłatnej lub abonamentowej 25-29 zł netto miesięcznie. Należy jedynie wprowadzić opisy produktów, zdjęcia, ceny i kilka innych drobiazgów. Bardzo pozytywnym aspektem prowadzenia sklepu internetowego na bazie platformy, jest fakt, iż przedsiębiorca może w zupełności poświęcić swoją uwagę na branży, którą się zajmuje, na sprzedaży i promocji swoich towarów bądź usług, pozostawiając za sobą takie kwestie jak wykupowane domeny, utrzymanie serwera, wprowadzanie nowych funkcji, implementowanie skryptów i modułów. Posiadając szablonowy sklep otrzymujemy możliwość prowadzenia automatycznej gospodarki magazynowej jak również możliwość śledzenia statystyk sprzedażowych. Wartym zauważania jest na pewno fakt, iż jednym kliknięciem i za dodatkową opłatą można natychmiastowo,  bez wiedzy technicznej wdrożyć integrację z aukcjami internetowymi lub np. wyszukiwarkami cen.

Jednymi z najbardziej znanych platform są między innymi: istore.pl, home.pl, shoper.pl wspomniane sellingo.pl czy też wellcommerce.pl. W ostatnim czasie powstaje wiele konkurencyjnych platform, czas pokaże, które z nich na stałe przekonają do siebie użytkowników.

Budowanie własnego sklepu od podstaw zajmuje sporo czasu i energii w porównaniu z możliwością skorzystania z platformy sklepowej, mimo to, oczywiście zdarzają się przedsiębiorcy, którzy stawiają na rozwiązania zupełnie nieszablonowe. Większe firmy posiadające zespół informatyków lub współpracujące z firmą zewnętrzna z branży IT czasem decydują się na stworzenie dedykowanego serwisu sklepowego. Rozwiązanie to nie należy do tanich, dlatego też lawinowo rośnie liczba użytkowników platform. 

Odpowiednie przygotowanie sklepu pod kątem merytorycznym i SEO w celu skutecznego pozycjonowania w wynikach wyszukiwania

Nie od dziś wiadomo, iż jedno zdjęcie może być warte więcej niż tysiąc słów. W e-commerce jest nieco inaczej – oba czynniki, czyli obraz i przekaz tekstowy są tak samo ważne. Uzupełniając sklep warto pamiętać o tym, by zdjęcia produktów były wyraźne, ukazywały w sposób atrakcyjny każdy towar. Nie oznacza to jednak, iż warunkiem koniecznym jest wykupienie sesji zdjęciowej u profesjonalisty, który wykona drogie zdjęcia katalogowe. Wystarczy dobre oświetlenie, aparat cyfrowy, najlepiej lustrzanka oraz dobry pomysł na ujęcie tematu. Szczególnie istotne znaczenie dla wyników wyszukiwania oraz dla potencjalnych klientów ma kontent zamieszczony obok produktów. Zachęcający, chwytliwy opis zawierający jednocześnie kluczowe frazy będzie prawdziwym wabikiem. Koszt zamieszczenia opisów produktów nie będzie wiązał sie z żadnymi wydatkami, o ile właściciel sklepu stworzy treści samodzielnie. Nie wszyscy jednak posiadają talent to bezbłędnego pisania w bardzo dobrym stylu, dlatego też czasem warto zastanowić się nad zakupem usługi copywritingowej, polegającej na zleceniu stworzenia tekstów na potrzeby konkretnego sklepu. Taka Firma może jednocześnie stworzyć opis produktów na w bardzo konkurencyjnej cenie, jak i wprowadzić je do sklepu internetowego.

Aukcje internetowe wspomagające pracę sklepu 

Dla 80% polskich internautów kupujących lub sprzedających produkty na aukcjach internetowych, synonimem aukcji jest po prostu Allegro. Platforma allegro.pl nie jest oczywiście monopolistą, jednak posiada ogromną część sektora e-commerce związanego właśnie ze sprzedażą tego typu. Innymi platformami są np. E-bay.pl, swistak.pl. Pierwsze lata istnienia allegro.pl i innych platform, związane były z działaniem najbardziej naturalnego modelu sprzedaży aukcyjnej, gdzie zakupu dokonywał kupujący, który zdecydował się zaoferować najwyższą stawkę w gronie licytujących. Z biegiem lat wprowadzono opcje polegające na możliwości zakupu natychmiastowego, o ile sprzedający może zaoferować większą ilość dostępnego towaru i ustali cenę, która nie podlega licytacji. Z punktu widzenia przedsiębiorcy, który sprzedaje swoje produkty na aukcjach, model działania jest bardzo prosty. Wystarczy wprowadzić zdjęcia i opis do szablonu, ustalić cenę i czas trwania aukcji i praktycznie gotowe. Koszt wystawienia jednej aukcji to z reguły ok. 0,5 zł gdy nie korzystamy z opcji dodatkowych. Warto jednak pomyśleć o płatnym podświetleniu lub zaznaczeniu oferty, lub też o umieszczeniu jej w widocznym miejscu nad ofertami konkurencji. Taka usługa często oscyluje w kwocie 15-25 złotych za każdą aukcję niezależnie od ilości udostępnionych produktów. Wszystkie platformy aukcyjne pobierają prowizję za sprzedaż. Od wartości każdej transakcji, sprzedający dzieli się prowizją z właścicielem serwisu. Tutaj wszytko zależy od wartości towaru, sama prowizja to najczęściej opłata rzędu od 3 do 5% zarobionej kwoty.

Aukcje internetowe mogą być osobnym źródłem zbytu towarów jak również częścią zintegrowaną ze sklepem internetowym. Wiele platform sklepowych posiada aplikacje umożliwiające integrację z aukcjami. Jest to bardzo wygodne narzędzie, gdyż przedsiębiorca nie musi znać się na kwestiach technicznych, integracja odbywa się automatycznie.

Dodawanie produktów do wyszukiwarek cen

Dla wielu potencjalnych klientów główną rolę w wyborze miejsca zakupu odgrywa cena. Wiele osób poszukuje danego produktu w kilku miejscach w sieci po czym kupuje tam, gdzie jest najtaniej. Co warto zrobić będąc sprzedawcą? Zdecydowanie warto chwalić się niskimi cenami, gdy faktycznie są one bardziej konkurencyjne niż u innych przedsiębiorców. Idealnym miejscem dla tego typu praktyk są porównywarki cen. Takie witryny jak ceneo.pl, skapiec.pl, nokaut.pl, okazje.info.pl i wiele innych dziennie odwiedza tysiące internautów. Umieszczenie informacji o cenie swojego produktu, to jednocześnie dobra reklama, oraz możliwość uzyskania wartościowych linków prowadzących do sklepu. Szczególnie interesującą informacją dla przedsiębiorców powinna być częsta zasada stosowana przez właścicieli porównywarek. Polega ona na tym, iż przedsiębiorca nie płaci za samo dodanie produktów do listy ani też za linki, opłata jest pobierana tylko wtedy, gdy potencjalny klient skieruje swoje kroki z porównywarki prosto do docelowego sklepu, przy czym nie ma tu znaczenia czy internauta faktycznie zakupi produkt. Porównywarka niejako sprzedaje przekierowanie potencjalnego kupującego we właściwe miejsce w sieci. Opłata za kliknięcie (CPC) może być ustalana przez właściciela sklepu, im więcej jest on w stanie zapłacić za kliknięcie, tym wyżej znajduje się jego oferta na liście poszukiwanych produktów. Świetną zaletą porównywarek jest brak konieczności wykupywania abonamentu oraz możliwość ustalania budżetu jaki zostanie przeznaczony na promocję własnego sklepu.

Sprzedaż mobilna - aplikacje na komórki i tablety 

Małe urządzenia przenośne dawno przestały służyć tylko do wykonywania połączeń telefonicznych wysyłania wiadomości tekstowych oraz do gier. Wielu sprzedawców zdaje sobie sprawę, iż coraz więcej osób chciałoby dotrzeć do produktów i usług właśnie za pomocą telefonu czy tez tabletu. Bez wątpienia nowego wymiaru urządzeniom przenośnym dał system operacyjny android, dzięki któremu możliwe jest korzystanie z wielu udogodnień. Aktualnie użytkownicy telefonu komórkowego mogą robić zakupy, zupełnie tak jakby siedzieli przed ekranem komputera. Sklepy internetowe, strony firmowe, porównywarki, serwisy blogowe i wiele innych miejsc w sieci jest optymalizowana pod kątem przeglądania na niewielkich urządzeniach. Statystycznie większe obroty ze sprzedaży notują sklepy, które oferują użytkownikom tabletów i smartfonów bezproblemowy dostęp do przeglądania i kupowania produktów.

Sztuka dotarcia do klienta docelowego = skuteczna reklama sklepu i jego produktów.
Magia adwords i adsense.

E-commerce polega nie tylko na udostępnieniu potencjalnemu klientowi atrakcyjnej oferty poprzez takie narzędzia jak strona internetowa, sklep internetowy, aukcje, social media itd.  Sukces w handlu elektronicznym, to także sztuka wyłowienia klienta docelowego. Mówi się, iż internet daje możliwość dotarcia do bardzo szerokiego spektrum odbiorców, jest to oczywiście prawda, jednak nie każdy odbiorca może stać się klientem, a to właśnie o względy tego ostatniego najbardziej przecież chodzi przedsiębiorcom oferującym produkty i usługi.

Dzięki dotarciu na tematyczne fora internetowe, dzięki prowadzeniu fanpag'a, dzięki skierowaniu informacji w odpowiednie miejsca można dotrzeć do grupy społecznej, której dedykowany jest w głównej mierze dany produkt. Innymi słowy – należy trafiać ze swoim przekazem w te miejsca sieci, które z największym prawdopodobieństwem odwiedza także klient docelowy. Duża rolę może tu odegrać reklama kontekstowa adwords i artykuły sponsorowane, które prowadzą bezpośrednio do naszej oferty.

Kampania adwords polega na założeniu budżetu, który zostaje wydany na reklamowanie danej strony internetowej, marki, grupy produktowej lub konkretnego produktu. Osoba reklamująca się płaci nadawcy reklamy za kliknięcia/przekierowania potencjalnych klientów do sklepu lub na stronę. Jest to o tyle wartościowa strategia, gdyż w linki reklamowe klikają osoby zainteresowane danym tematem, należy więc przypuszczać, iż budżet wydany na owe przekierowania oglądających nie są wydatkiem pozbawionym sensu. Kampanie adwords danego sklepu pojawiają się w  wyszukiwarce w wynikach dla kluczowych fraz oraz na stronach powiązanych tematycznie. Ciekawą strategią są także kampanie artykułów sponsorowanych, najczęściej pojawiają się one w postaci odnośników (linków) w artykułach tematycznych. Dlaczego warto wyświetlać link do swojej strony lub sklepu w tekście o modzie będąc właścicielem sklepu z odzieżą? Z pewnością dlatego, iż osoby zainteresowane treścią artykułu prawdopodobnie będą także zainteresowane produktami, o których właśnie czytają. Koszt reklam kontekstowych jest dosyć niski, może to być kilka lub kilkanaście groszy za kliknięcie, wszystko zależy od konkurencyjności frazy.

Social Media – idealne miejsce służące nie tylko do celów prywatnych. Darmowy marketing szeptany. 

Wiele osób rozpoczyna dzień od przeglądu sieci, a szczególnie od sprawdzenia nowych treści umieszczanych przez znajomych, przez artystów, sportowców lub wydawców danych marek. Handel elektroniczny w obecnych czasach można także uprawiać w tak zwanych mediach społecznościowych poprzez delikatne przemycanie sugestii wśród znajomych o niektórych produktach czy też usługach. Istnieje także możliwość prowadzenia prawdziwej kampanii reklamowej na swoim koncie firmowym i to zupełnie za darmo!  Nic nie stoi na przeszkodzie by dany produkt, grupa produktowa lub marka miała swój fan page. Umieszczając ciekawe informacje, np. o konkursach, informacje o promocjach w sklepie czy też produktach w sensie ogólnym po pewnym czasie zbieramy cenny kapitał w postaci osób, które nie tylko są podatne na dane treści, ale także  komentują i przesyłają informacje swoim znajomym. Założenie konta na platformie Facebook, Nasza Klasa, Myspace.pl, Fotka.pl itd., nie kosztuje praktycznie ani jednej złotówki, tak samo jak prowadzenie konta. Można powiedzieć, iż jest to zupełnie darmowa reklama w sieci. Stale aktualizując profil pokazujemy klientom oraz fanom danego produktu, iż nasza firma żyje, rozwija się, ma dobry odbiór społeczny.

Idealną sytuacją dla każdego przedsiębiorcy jest zjawisko, które gwarantuje rozprzestrzenienie się informacji o firmie, o sklepie internetowym wśród potencjalnych klientów bez zaangażowania środków finansowych, energii i czasu, a jest to możliwe! Budowanie dobrych relacji z klientami, przyjazna polityka, ciekawy blog, atrakcyjny profil w portalach społecznościowych sprawiają, iż ludzie z czasem zaczynają sami informować się o danym produkcie, o związanym z nim wydarzeniem itd. Marketing szeptany nie zawsze jest doceniany, ale w rzeczywistości posiada ogromną siłę. Najdotkliwiej niestety przekonali się o tym ci przedsiębiorcy, których produkt spotkał się z falą krytyki. Opinie niezadowolonych klientów mogą spowodować nieodwracalne straty dla przedsiębiorstwa, dlatego też naprawdę warto zabiegać o przychylny PR, dobre opinie i dążyć do tego by klienci sami z siebie stali się darmowymi specjalistami od marketingu naszej firmy.
 

Sklepowy blog i  blogi tematyczne

Portale blogowe to gotowe narzędzia, które można świetnie wykorzystywać do uprawiania marketingu, który jest skuteczny i jednocześnie nie wymaga nakładów finansowych. Działający przy sklepie internetowym blog może dostarczać klientom informacje o produktach, o samej firmie, może też być utrzymany w tonie eksperckim, niezwykle poważnym, lub wprost przeciwnie, żartobliwy ton może śmiało przełamywać barierę pomiędzy potencjalnym klientem a firmą. Blog sklepowy jest wymownym sygnałem, iż właściciel sklepu dba o to miejsce w sieci, ma na względzie dobro klienta dostarczając mu ciekawą lekturę. Bardzo często system komentarzy stanowi dobrą formę kontaktu.

Prowadzenie blogów tematycznych mniej lub bardziej związanych ze sklepem internetowych, ale utrzymanych w tematyce branży to miejsce, w którym można przemycić linki polecające, także wykreować się na eksperta w danej dziedzinie. Bardzo pozytywnym aspektem bloga jest łatwość obsługi. Portale blogowe dostarczają gotowe szablony, które łatwo spersonalizować. Założenie konta jak i prowadzenie bloga jest darmowe. Tego rodzaju działanie ściąga na bloga a z czasem i do sklepu internetowego osoby, które potencjalnie zainteresowane są danym produktem, które poszukują konkretnych informacji. 

Sztuka kreowania się na eksperta w swojej branży – zupełnie za darmo

Bycie postrzeganym jako znawca danego tematu znacznie uwiarygodnia nas jako sprzedawców. Oferując coś, co znamy, cenimy, daje znak klientowi, iż może nam zaufać, może liczyć na pomoc i doradztwo. Jak stać się ekspertem w dziedzinie produktu, którego oferujemy klientom? Wbrew pozorom nie jest to trudne. Warto doradzać na forach tematycznych. Przykładowo prowadząc sklep internetowy z suplementami diety, warto być aktywnym na forach gdzie porusza się tematy związane z odchudzaniem, dietą, rekreacją. Sztuka polega jednak na tym, by umieć bardzo delikatnie i z umiarem zasugerować, a nie wprost reklamować, gdyż ta pierwsza forma bywa skuteczniejsza. Budowanie opinii eksperta nie ogranicza się na czynnym uczestnictwie w dyskusjach na forach. Dobry skutek przynosi umieszczanie treści informacyjnych o danym produkcie w sklepie internetowym, przy czym nie chodzi tu o opis produktu, a poradnik np. jak używać dany przedmiot? Kto powinien z niego korzystać? Itd. Dobrym pomysłem jest napisanie (lub zlecenie napisania) krótkiego e-booka. Newsletter, poradnik, pożyteczne i merytoryczne porady blogowe, publikacja ciekawych treści na fan page'u to szybka i praktycznie darmowa droga do tego, by w świadomości klientów lub wśród znawców tematu zaistnieć jako rzetelny kontrahent, firma, która krótko mówiąc zna się na rzeczy i potrafi zadbać o innych. 

Sieć afiliacyjna – reklama  wprost

Dynamicznie rozwijającym się narzędziem e-commerce są sieci afiliacyjne, które przynoszą trzem stronom korzyści. Krótko mówiąc, chodzi tu o dzielenie się prowizją od sprzedaży. Przedsiębiorca zainteresowany sprzedażą danego produktu dzieli się z góry ustaloną prowizją od sprzedaży z wydawcą (providerem) reklamy, dzięki której klient znalazł produkt. W roli trzeciej strony występuje tutaj klient końcowy, który bez problemu znalazł ofertę handlową. Sieć afiliacyjna to nic innego jak program partnerski, do którego dołączają właściciele stron internetowych, sklepów itd. Ma to ogromny sens, gdy współpracują ze sobą witryny, które mogą zainteresować tego samego klienta, ale jednocześnie nie są dla siebie konkurencją. Idealnym przykładem może być sklep internetowy, który posiada w swoim asortymencie meble, a reklamuje i poleca witrynę z farbami, gdyż klienci zainteresowani nowym umeblowaniem wnętrza potencjalnie bardzo często są zainteresowani odświeżeniem ścian.

Istotą sieci afiliacyjnych jest przyciągnięcie uwagi klientów, którzy trafili już na stronę o danej treści i wobec których istnieje duże prawdopodobieństwo, iż interesuje ich także temat pokrewny. Kolejną cecha programów partnerskich jest fakt, iż jest to prosty i czytelny przekaz, mogący opierać się przykładowo na zwrocie "proponujemy także...", lub "kup produkt naszego sprawdzonego partnera...".

Atutem programów partnerskich jest rozliczenie pomiędzy partnerami tylko wtedy, gdy dojdzie do transakcji, czyli w przypadku gdy klient końcowy zakupi za pośrednictwem partnera biznesowego produkt polecanej firmy. 

E-commerce - czyli sprzedaż elektroniczna zdobywa coraz obszerniejszy sektor rynku. Statystycznie rośnie liczba przeprowadzanych transakcji. Zakupy przez internet stały się praktycznie tak samo zwykłą czynnością jak wyjście do tradycyjnego marketu, dlatego może cieszyć fakt, iż powstaje coraz więcej sposobności do tego by zaistnieć w sieci, choćby poprzez promowanie się w zupełnie darmowych miejscach, takich jak portale blogowe, portale społecznościowe, fora itd. Budowanie własnej marki, budowanie relacji z klientem, dbałość o pozytywne opinie, działania zmierzające do tego by odbiorcy sami zechcieli polecać nas znajomym wbrew pozorom nie jest takie trudne, wystarczy mądra i długofalowa strategia. Największym plusem sklepów internetowych jest praktycznie bark minusów! Być może jedyną niedogodnością jest fakt, iż wybieranego właśnie produktu nie można dotknąć. Coraz częściej traci to jednak znaczenie, gdyż polityka i kodeks z zakresu praw klientów i konsumentów  nie są już traktowane jak martwy przepis. Klienci podchodzą z coraz większym zaufaniem do kontrahentów znajdujących się po przysłowiowej drugiej stronie sieci, a skoro tak, to e-commerce ma przed sobą wielką przyszłość.
stopka

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Liczba komentarzy: 0
Dołącz do Newslettera

Bądź na bieżąco

zapisz sie do newslettera

Zdobywaj informacje o nowościach i bądź na bieżąco z naszymi promocjami! Nasz newsletter jest zupełnie bezpłatny i informujemy w nim jedynie o najważniejszych sprawach dot. sprzedaży internetowej.

Kontakt
  • telefon: 799 355 450
facebook youtube status webinar