Content
Netgraf CMS
O AUTORZE
Piotr Zagórski
Specjalista SEO/SEM
LICZBA ARTYKUŁÓW:3
Autor jest specjalistą w dziedzinie SEO/SEM

Samodzielne Pozycjonowanie cz. 3 - Tworzenie zaplecza

Tworzenie zaplecza dla naszej strony internetowej

W naszym kolejnych artykule przedstawiamy kilka sposobów na tworzenie własnych zaplecz dla stron, które pozycjonujemy.

Jeżeli zapoznałeś się już z naszymi poprzednimi artykułami, wiesz na pewno, jak istotne są linki zewnętrzne kierujące do naszej strony (tzw. backlinki), to właśnie głównie na nich opiera się ocena naszej strony poprzez roboty Google. Dobrze zoptymalizowana strona z odpowiednią ilością odpowiedniej jakości linków potrafi być wysoko w wyszukiwarce Google pod poszczególnymi frazami!

 

Na początek powinniśmy zaplanować jak będzie wyglądał schemat linkowania, ile stron stworzymy, jaka będzie na nich zawartość i jak to wszystko ma razem współdziałać na rzecz poprawy pozycji naszej strony głównej. Istotne jest określenie budżetu jakim dysponujemy. Oczywiście im będzie on wyższy, tym więcej stron będziemy w stanie postawić, bądź będziemy mogli włożyć mniej pracy w cały proces i część działań zlecimy innym osobom do wykonania. Korzystanie z usługi pozycjonowania w profesjonalnej firmie daje zwykle pozytywne efekty. Wielkim atutem jest tu opłata jedynie za wypozycjonowane frazy na pierwszej stronie w Google.

Przeprowadzimy poniżej analizę, w ramach której stworzymy 10 stron zapleczowych.

Pierwsze, co potrzebujemy to określenie strategii linkowania. Poszczególne osoby i firmy podejmują różne działania dla sprawdzenia, która strategia jest najlepsza, my zastosujemy tutaj jedną z bardziej popularnych strategii linkowania, mianowicie, stworzymy 3 strony mocne, a pozostałe 7 stron będzie stronami wspierającymi.

 

Powyżej graficznie zaprezentowany jest schemat linkowania jaki zastosujemy.

Nr 1 jest do nasza domena główna, którą pozycjonujemy, dajmy na ten przykład sklep z rowerami.

Nr 2, 3 oraz 4 są to mocne, merytoryczne strony tematyczne o rowerach, rekreacji, sporcie.

Nr 5, 6, 7, 8, 9, 10 i 11 to strony zapleczowe – blogi, które wspierają nasze zaplecza merytoryczne.

 

Istotne jest na początku, aby wykupić 10 domen internetowych (najlepiej w domenie .pl), które będą tematycznie zbliżone do branży jaką się zajmujemy. Koszt jednej domeny na pierwszy rok to około 20 zł. Następnie powinniśmy wykupić serwer, i to taki, który zaoferuje nam możliwość przydzielenia MINIMUM 10 różnych IP (minimalna liczba to oczywiście ilość naszych domen i stron zapleczowych jakie mamy zamiar postawić). Koszt roczny od ok. 200 zł.

Gdy mamy już domeny i serwer, możemy przystąpić do instalacji skryptów.

O ile strony z numerami 5 – 11, mogą być to zwykłe blogi tematyczne o tyle strony 2-4 muszą to być już profesjonalne, merytoryczne serwisy internetowe.

Strony 5-11 stawiamy na różnych darmowych platformach jak np.: Wordpress, drupal, joomla i inne.

Istotna jest różnorodność, stąd blogi muszą zostać postawione na różnych skryptach i CMSach. Ponadto możemy także postawić blog na platformach blogowych jak: blogspot, bloger itp.

 

Skrypty, które zainstalujemy na serwerze pod daną domeną, koniecznie muszą zostać zoptymalizowane. Nie mogą być na nich żadne linki wychodzące. Wstawiamy jakieś ładne templatki, mogą być oczywiście także te z darmowych źródeł, dla domeny nadajemy unikalne IP i mamy blog gotowy do zapełnienia treścią. Na każdą stronę przygotujemy artykuły tematyczne, które będą zawierały frazy pod jakimi pozycjonujemy naszą stronę główną. Oczywiście nie możemy przesadzić z tymi frazami. Dokładne wytyczne jak powinny wyglądać artykuły tematyczne, skąd brać kontent i o co w tym wszystkim chodzi, opiszemy w kolejnym artykule. Standardowo na start powinno nam wystarczyć około 5 artykułów, każdy po minimum 2000 znaków ze spacjami. Do każdego artykułu dodajemy zdjęcie oraz dodatkowo, najlepiej film z youtube.

Jeżeli mamy już ukończony blog, wypełniony treścią, zoptymalizowany – wówczas wdrażamy schemat linkowania – co istotne, linkujemy nie z każdego artykułu, a np. z co drugiego bądź trzeciego, tak aby z naszego bloga wychodziło maks do 10 linków, po 5 na każdą ze stron, które zostały wskazane na schemacie graficznym.

Linkowanie gotowe? Super, przechodzimy dalej.

Jeszcze kilka słów na temat zautomatyzowania naszych działań. Jeżeli nie mamy czasu na tworzenie takich stron zapleczowych, możemy to zlecić komuś do wykonania. Jest wiele firm, które podejmują się tego typu zleceń. Jaki byłby to koszt? Średni koszt instalacji Wordpressa (bądź innego systemu zarządzania treścią - CMS) to 15-20 zł. W tej cenie powinniśmy otrzymać optymalizację + darmową skórkę dopasowaną tematycznie. Następnie koszt artykułów. Średnia stawka za 1000 znaków to 3 zł brutto, ponadto koszt publikacji treści (metatagi, zdjęcia itd.) to ok. 50 gr brutto od sztuki.

 

Jaki jest łączny koszt dla naszego przykładu?
10 stron x 20 zł koszt instalacji = 200 zł
10 stron, każda po 5 artykułów, czyli 50 artykułów.
(50 x 2000 znaków) x 3 zł jako koszt przygotowania artykułów + 50 x 0,5 zł jako koszt publikacji, o łącznie daje nam kwotę równą: 325 zł.

Łączny koszt zatem wyniesie nas 525 zł + ceny domen oraz serwera (przy specyfikacji podanej wyżej, oczywiście mniejsza ilość artykułów, bądź zmniejszenie ich objętości zmniejszy koszty).

Przechodzimy dalej, do przygotowania mamy trzy bardzo dobrej jakości, profesjonalne serwisy tematyczne. Nie są to już zwykłe blogi, które maja mieć tylko funkcje stricte techniczną. Powinny być to merytoryczne serwisy, które będą odwiedzane przez potencjalnych Klientów, użytkowników Internetu, na których będą oni mogli przeczytać ciekawe artykuły, skomentować określony produkt – będą pełniły jednocześnie funkcje społecznościową. Jeżeli nie czujemy się na siłach by samodzielnie postawić taki Serwis, który może być oczywiście zainstalowany na Wordpressie na przykład, ale konieczne będą modyfikacje, unikalna grafika i wartościowe artykuły. Koszt wykonania takiej strony jaki zapłacilibyśmy firmie to od 400 zł. Ponadto dochodzi koszt redagowania treści na serwisie, tutaj potrzebne są już wartościowe i profesjonalne artykuły, których koszt zaczyna się od 8 - 10 zł za 1000 znaków. Jednakże wystarczy, że zostaną przygotowane 2 takie artykuły miesięcznie.

Podsumowanie kosztu dla naszych stron 2-4 (w przypadku gdybyśmy w pełni zlecali wykonanie usługi firmie, która się w tym specjalizuje):

3 x 400 zł (wykonanie) +  (6 x 3000 znaków – treści) x 8 zł = 1200 zł + 72 zł = 1272 zł.

Z naszych profesjonalnych serwisów kierujemy linki oczywiście już do naszej domeny głównej, do strony sklepu z rowerami, który chcemy wypozycjonować.

 

Jaki mamy zatem łączny koszt wykonania takiej piramidy zapleczowej?

Podsumujemy nasze wszystkie koszty:
domeny (opłata roczna): 10 x 25 zł = 250 zł (odnowienie domen to koszt od 50 zł za sztukę czyli 500 zł);
Serwer (opłata roczna): 200 zł;
Strony blogowe zapleczowe: 525 zł;
Serwisy merytoryczne: 1272 zł

RAZEM: 2247 zł

 

Czy jest to wysoki koszt?
Prowadząc własną działalność gospodarczą, trzeba liczyć się z kosztami, są to koszty na reklamę, marketing, i jeżeli tylko spożytkujemy je właściwie, profesjonalnie i z zapałem podejdziemy do tematu, wówczas owe koszty powinny nam się kilkukrotnie zwrócić.

Jeżeli jednak nie chcemy ponosić tych kosztów, a mimo wszystko chcemy, aby nasz przykładowy sklep z rowerami był wysoko w pozycjach wyszukiwania, wówczas pozostaje nam inne rozwiązanie. Wystarczy iż powierzymy działania pozycjonowania naszego sklepu internetowego profesjonalnej firmie, która zajmuje się pozycjonowaniem. Wówczas to właśnie takie systemy linkowania tworzą agencje kreatywne i interaktywne zajmujące się pozycjonowaniem, tworzą to we własnym zakresie, samodzielnie tworzą, prowadzą i zarządzają swoimi zapleczami pozycjonerskimi, które stanowią jedno z głównych narzędzi pracy, które to wybija strony ich Klientów ponad przeciętne wyniki w wyszukiwarkach. Jeżeli korzystamy z usługi takiej firmy, wówczas płacimy ustaloną opłatę, najczęściej za efekty, czyli za faktyczną i rzeczywistą obecność naszej strony w wyszukiwarce na pozycjach top 1 – 10, a wszelkie koszty z tym związane jakie są potrzebne aby strona na owych wysokich pozycjach się znalazła – zostają po stronie firmy pozycjonującej. Wygodne i proste rozwiązanie.

Każdy sam powinien sobie odpowiedzieć na pytanie, przede wszystkim, czy ma wystarczającą ilość wolnego czasu na stworzenie a później zarządzanie i nadzorowanie takiego zaplecza, oraz czy jest w stanie zainwestować pewne środki pieniężne w jego utworzenie, a później utrzymanie. Jeżeli na obydwa pytania odpowiedź brzmi TAK, wówczas powinieneś samodzielnie zainteresować się pozycjonowaniem, śledzić nasze artykuły poradnikowe, wdrażać nowe techniki pozycjonowania i doglądać jak Twoja strona wzrasta w pozycjach do docelowej TOP 1. Jeżeli jednak na którekolwiek z powyższych dwóch pytań odpowiedź brzmi NIE, wówczas powinieneś rozważyć możliwość zlecenia działań pozycjonowania zewnętrznej firmie, która za pewną rozsądną kwotę zajmie się pozycjonowaniem Twojej strony, bądź sklepu internetowego.

Słowniczek pojęć:

Backlinki – wszystkie linki z poszczególnych stron internetowych, które prowadzą do naszej strony.

CMS – system zarządzania treścią – skrypt, za pomocą którego możemy publikować treści na stronie internetowej za pomocą przyjaznego layoutu (wyglądu/pulpitu nawigacyjnego). Najpopularniejsze systemy CMS to Wordpress, Joomla, Drupal. My ze swojej strony polecamy szczególnie Wordpress, ze względu na ogromną prostotę instalacji, dostosowanie do SEO, masę wtyczek i intuicyjną obsługę.

czytaj też: Pozycjonowanie sklepu internetowego


Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Liczba komentarzy: 0
Dołącz do Newslettera

Bądź na bieżąco

zapisz sie do newslettera

Zdobywaj informacje o nowościach i bądź na bieżąco z naszymi promocjami! Nasz newsletter jest zupełnie bezpłatny i informujemy w nim jedynie o najważniejszych sprawach dot. sprzedaży internetowej.

Kontakt
  • telefon: 799 355 450
facebook youtube status webinar