Content
Netgraf CMS
O AUTORZE
Filip Marciniak
Community Manager eSprzedaz.com
LICZBA ARTYKUŁÓW:74

Autor artykułów jest Community Managerem w firmie eSprzedaż, byłym Koordynatorem projektu eSprzedaż zrealizowanego w ramach dotacji UE z programu Innowacyjna Gospodarka. Specjalista e-commerce, autor kilku publikacji, które ukazały się między innymi w Gazecie Finansowej, a także współautor pomocy dla usług i narzędzi eSprzedaż. Jego autorskie prace ukazały się także na wielu blogach oraz stronach poświęconych tematyce sprzedaży internetowej.

 

Wszelkie uwagi do artykułów
prosimy wysyłać na mail: prezentacje@esprzedaz.com

Budowanie marki i sprzedaż we własnym sklepie internetowym

Każdy sprzedawca rozpoczynający swoją przygodę ze sprzedażą w sieci na pewno marzy o zbudowaniu prężnie działającej firmy oraz rozpoznawalnej w internecie marki cieszącej się dobrą opinią. Dla nowych sprzedawców jest to daleki punkt lecz nie należy się tym zrażać, początki zawsze bywają trudne. Jest to natomiast cel do którego należy sukcesywnie dążyć. Podejmować działania i małymi kroczkami zmierzać i postępować według planu, aż w końcu budżet na reklamę pozwoli rozwinąć skrzydła.

 

Oczywiście, aby to osiągnąć niezbędne są też środki na start. Na początku swojej działalności sprzedawcy myślą więc właśnie o nich, o przychodach, zyskach i opłacalności. Niestety często pomijają reklamę nie wliczając jej w koszta, a to właśnie ona jest dźwignią handlu bez której ciężko jest trafić potencjalnym klientom do nowego sklepu internetowego. To reklama ściąga klientów do sklepu.

Brand, czyli marka, to gwarancja pewnej jakości. To spełnienie oczekiwań klientów. To nawiązanie relacji z klientem i przekonanie go do swoich produktów lub usług. To zbudowanie zaufania i emocjonalne przywiązanie. Mocne marki oferują nie tylko produkty, czy usługi, ale także swoją wiedzę i doświadczenie. Dzięki temu taka marka może się wyróżnić i zostać zapamiętana. Podstawą jest oczywiście dobra reputacja ale niezbędny jest także koncept towarzyszący marce i jej założeniom. Musi on być spójny i skierowany do konkretnego targetu.

 Planuj

Sprzedawcy powinni zadbać na samym początku chociażby o minimalny budżet na reklamę lub samodzielnie postarać się wypromować swój sklep dbając o kontent i pozycjonowanie. W niektórych przypadkach bardzo tania i skuteczna okazać się może reklama w AdWords. Podstawą jest plan, którego należy się trzymać, a reklama powinna w nim zajmować ważne miejsce. Bez reklamy bardzo trudno jest trafić do odbiorców, a im samym do naszego sklepu. Marketing jest jednym z czynników towarzyszących marce. Zaplanuj więc także przekaz jaki chcesz nieść w swoich reklamach.

Często zdarza się tak, że zarobione środki przeznaczamy na przeróżne prowizje, czy to od sprzedaży, czy to od płatności, na reklamacje i inne. Prowizje te, zwykle wliczone są w cenę produktu, a klienci o tym doskonale wiedzą. Niektóre sklepy oferują więc możliwość płacenia przez szybkie płatności za dodatkową opłatą. Prowizja spoczywa wtedy po stronie klienta. Ceny w sklepie są po prostu niższe, a to czy klient zapłaci prowizję zależy już tylko od niego. Jest to działanie mało popularne ale na pewno pozwala sprzedawcy zaoszczędzić, przenosząc koszty prowizji na klienta.

 


Co w sytuacji kiedy sprzedajemy w sklepie i na Allegro jednocześnie?

Sprzedaż na Allegro.pl pociąga za sobą często dodatkowe koszty w postaci prowizji, a budowanie marki na Allegro jest niemal niemożliwe. Pozwolić sobie na to mogą jedynie sprzedawcy będący w Strefie Marek Allegro. Nowi klienci nie mają więc żadnej możliwości budowania brandu w ramach sprzedaży aukcyjnej.

Klienci także bardzo rzadko wracają do konkretnych sprzedawców Allegro, a częściej do ponownego przeszukiwania ofert. Do tego im bardziej popularne staje się Allegro, tym ma większy monopol na sprzedaż w sieci, co przekłada się także na wysokość prowizji, która wynosi zwykle, zależnie od kategorii od 5-7% ceny. Dla sprzedawcy więc - są to coraz wyższe koszta, a o budowaniu marki i rozpoznawalności firmy na Allegro ciężko jest w ogóle mówić.

Oczywiście możesz wyróżnić logo swojej firmy, wyróżniać się kolorową miniaturką albo szablonem aukcji. Nie możesz wyróżnić jedynie adresu internetowego strony swojego sklepu, aby klient na nią nie przeszedł i dokonał zakupów bez prowizji. Rozwój sprzedaży powinien więc odbywać się równolegle, a oferowany w sklepie internetowym towar powinien być tańszy o cenę prowizji Allegro. Jako sprzedawca budujący własną markę powinieneś nakłaniać kupujących do zakupów w sklepie internetowym. Klienci znacznie chętniej wracają do sklepów internetowych, niż do konkretnych kont na Allegro, a szczególnie tych, którym już wcześniej zaufali.

Sprzedaż we własnym sklepie internetowym jest więc dużo bardziej opłacalna, niż sprzedaż na Allegro. Nie licząc samej oszczędności na prowizji od sprzedaży. Sprzedaż w sklepie pozwala budować własną markę, która przekłada się z czasem na powracających klientów oraz klientów z polecenia. To budowanie zaufania do produktów i sprzedawcy. Nie znaczy to, że powinieneś zrezygnować ze sprzedaży na Allegro - po prostu staraj się skierować jak największy ruch na stronę swojego sklepu. Możesz reklamować na aukcji fanpage na facebooku swojego sklepu i starać się właśnie w ten sposób przenieść część klientów ze swoich aukcji do sklepu. Traktuj aukcje Allegro jak reklamę, ponoś koszty prowizji bądź miej wyższe ceny na aukcjach niż w sklepie. Klienci to zrozumieją, w końcu sprzedaż aukcyjna jest droższa, a dodatkowym argumentem do zakupów w sklepie będą niższe ceny.

Handel we własnym sklepie online pozwala także na budowanie bazy klientów. Wysyłanie newsletterów do zapisanych w nim osób, a także organizowanie innych akcji promocyjnych opartych na zniżkach, rabatach lub programach lojalnościowych.

Nie przekładaj więc nigdy sprzedaży od której musisz płacić komuś prowizję, ponad handel we własnym sklepie internetowym. Przyciągaj klientów na swoją stronę, a zaoszczędzone środki z prowizji przeznacz na reklamę.

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Liczba komentarzy: 0
Dołącz do Newslettera

Bądź na bieżąco

zapisz sie do newslettera

Zdobywaj informacje o nowościach i bądź na bieżąco z naszymi promocjami! Nasz newsletter jest zupełnie bezpłatny i informujemy w nim jedynie o najważniejszych sprawach dot. sprzedaży internetowej.

Kontakt
  • telefon: 799 355 450
facebook youtube status webinar