Content
Netgraf CMS
O AUTORZE
Filip Marciniak
Community Manager eSprzedaz.com
LICZBA ARTYKUŁÓW:74

Autor artykułów jest Community Managerem w firmie eSprzedaż, byłym Koordynatorem projektu eSprzedaż zrealizowanego w ramach dotacji UE z programu Innowacyjna Gospodarka. Specjalista e-commerce, autor kilku publikacji, które ukazały się między innymi w Gazecie Finansowej, a także współautor pomocy dla usług i narzędzi eSprzedaż. Jego autorskie prace ukazały się także na wielu blogach oraz stronach poświęconych tematyce sprzedaży internetowej.

 

Wszelkie uwagi do artykułów
prosimy wysyłać na mail: prezentacje@esprzedaz.com

Jak stworzyć atrakcyjne bannery dla sklepu internetowego?

Banner, czyli reklama graficzna, służy przede wszystkim przekazaniu informacji o ofercie. Zareklamowaniu jej, czyli najczęściej na wyostrzeniu największych atutów konkretnego produktu.

Takie reklamy możemy podzielić na dwie grupy, te które rzucają się w oczy oraz te, które są niewidoczne. Nie istnieją żadne prawa uniwersalne, które mogłyby nam posłużyć do stworzenia idealnego, uniwersalnego banneru. W końcu każda branża różni się od siebie przekazem, rodzajem informacji, jakie ma przekazywać reklama, a także kolorystyką. Postaram się jednak wskazać kilka ważnych elementów, na które warto zwrócić uwagę, a dzięki temu może to właśnie Twój banner przyciągnie wzrok potencjalnych klientów i pozwoli Ci zwiększyć konwersję sprzedaży.

Czytaj też: Używanie odpowiednich grafik, czcionek i kolorów w reklamach graficznych

 

Zjawisko ślepoty bannerowej

Banner blindness, czyli tak zwana ślepota bannerowa to termin, który pojawił się w 1998 roku. Kiedy w 1994 roku pojawiły się pierwsze bannery reklamowe, odsetek kliknięć w nie sięgał niemal 80%! Obecnie na 1000 wyświetleń banneru, klika w niego ok. 0,02%, czyli 2 osoby, a w mediach społecznościowych jedynie 0,002%. Ślepota bannerowa to zjawisko najczęściej dotykające doświadczonych internautów, którzy wiedzą już czym są reklamy, jak często potrafią się wyświetlać i jak często prowadzą one do nieinteresujących ofert.

Ślepota bannerowa jest tym bardziej aktywna im bardziej kontrastowa i rzucająca się w oczy jest reklama, tym bardziej zwiększa się prawdopodobieństwo ominięcia jej wzrokiem. Przyzwyczajony do reklam mózg samoczynnie filtruje treści, które reklamy przypominają. Krzykliwy, agresywny przekaz przyniesie więc odwrotny skutek. Nasze reklamy powinny być więc odpowiednio stonowane, zaprojektowane tak, aby były spójne ze stroną, na której je wyświetlimy.

Reklamy kontekstowe Google wyświetlane przez AdSense coraz częściej cierpią z powodu ślepoty bannerowej, są one jednak i tak zdecydowanie częściej wyświetlane i klikane niż standardowe bannery wyświetlane na jednej stronie internetowej.

 


Czym kierować się podczas tworzenia banneru?

Stworzenie dobrego banneru jest sztuką. Musimy zawsze pamiętać o przekazie jaki ma on ze sobą nieść, do kogo ma być kierowany i co konkretnego ma zareklamować. Pamiętaj, że projektujesz część strony internetowej, taką wizytówkę produktu, czy kategorii. Nie warto przesadzać więc z tworzeniem krzykliwej reklamy bannerowej. Aby uniknąć ślepoty bannerowej, Twój banner powinien być spójną częścią strony www.

 

 

1. Na początku projektowania bannera należy więc ustalić jego wymiary, zdecydować jaką ma on mieć rozdzielczość. Ustalić gdzie będzie wyświetlany. To pozwoli nam zdecydować o jego kształcie i wymiarach.

2. Następnym krokiem jest ustalenie co nasz banner będzie reklamował, jakie informacje przekaże wyświetlając się.
Twój banner nie powinien nigdy informować o więcej niż jednej rzeczy. Przekazywanie większej ilości informacji na bannerze, niż jedna, często skutkuje pominięciem najważniejszych aspektów oferty na które chcemy zwrócić uwagę naszych potencjalnych klientów. Informacja, którą chcemy przekazać to właśnie korzyść jaką będzie miał Twój klient. Poświęć trochę czasu i zastanów się nad atutami swojej oferty lub produktu oraz nad jednym konkretnych argumentem, który przekona klientów do zakupu. Zastanów się co skłoni ich do zakupu i przedstaw im korzyść jaką z tego tytułu otrzymają. Nawet jeżeli nie jest to korzyść bezpośrednia. Wszyscy kojarzymy przecież reklamy dezodorantu Axe, po użyciu którego kobiety rzucały się na użytkownika. Korzyścią więc jest tu zwiększenie uwagi płci przeciwnej. Zwiększona atrakcyjność itp. Najprostszym przykładem może być środek na odchudzanie. W takim przypadku zareklamujemy go np. "Kup i ciesz się szczupłą sylwetką", "zadbaj o siebie, zrzuć do 30kg w 2 tygodnie" itp.

Do stworzenia swojego banneru możesz wykorzystać Grafido.pl



3. Wybieramy kolorystykę banneru, czyli kolor tła, elementów dodatkowych oraz tekstów.
Kolorystyka powinna być spójna z naszym logo, branżą i barwami strony www. Kolorystyka powinna podkreślać reklamowane materiały kontrastując z nimi ale jednocześnie pasując. Postaraj się upodobnić swój banner do kolorystyki strony www. Użyj tych samych barw. Nie używaj mocnych kolorów w tle ale używaj ich dla najważniejszych informacji na bannerze.

 

 

 


Bannery internetowe, które klikane są najczęściej

Reklamy, które łączą korzyści z odpowiednią emocją najczęściej odnoszą najlepsze efekty. Klient widząc realną korzyść już na wstępie, gotowy jest kliknąć w reklamę, aby sprawdzić szczegóły oferty. Korzyścią mogą być darmowe gadżety, darmowe próbki, darmowa dostawa i wiele innych. Odwołujmy się przy tym do pozytywnych emocji starając się sprawić, aby klient ocenił naszą reklamę jako optymistyczną i po prostu fajną.

Na koniec zastanówmy się jeszcze w jakie bannery sami najczęściej klikamy. Czasami, nawet jeżeli sporadycznie, to zdarza nam się kliknąć w reklamę, dlaczego? Czy akurat trafiliśmy na interesującą nas reklamę? Czy może dlatego, że reklama w jakiś sposób pokazała nam coś nowego, coś o czym chcielibyśmy się dowiedzieć więcej.

 

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Liczba komentarzy: 0
Dołącz do Newslettera

Bądź na bieżąco

zapisz sie do newslettera

Zdobywaj informacje o nowościach i bądź na bieżąco z naszymi promocjami! Nasz newsletter jest zupełnie bezpłatny i informujemy w nim jedynie o najważniejszych sprawach dot. sprzedaży internetowej.

Kontakt
  • telefon: 799 355 450
facebook youtube status webinar