Content
Netgraf CMS
O AUTORZE
Filip Marciniak
Community Manager eSprzedaz.com
LICZBA ARTYKUŁÓW:74

Autor artykułów jest Community Managerem w firmie eSprzedaż, byłym Koordynatorem projektu eSprzedaż zrealizowanego w ramach dotacji UE z programu Innowacyjna Gospodarka. Specjalista e-commerce, autor kilku publikacji, które ukazały się między innymi w Gazecie Finansowej, a także współautor pomocy dla usług i narzędzi eSprzedaż. Jego autorskie prace ukazały się także na wielu blogach oraz stronach poświęconych tematyce sprzedaży internetowej.

 

Wszelkie uwagi do artykułów
prosimy wysyłać na mail: prezentacje@esprzedaz.com

Jak przyciągnąć fanów na Facebookowy fanpage?

Wszyscy dobrze wiemy jak użyć Facebooka od strony zwykłego użytkownika, konsumenta. Natomiast prowadzenie strony swojej firmy na Facebooku to zupełnie osobny temat, który ma niewiele wspólnego z naszym prywatnym kontem profilowym.

Zdobywanie odbiorców dla Twojego firmowego fanpagea będzie oczywiście dużo trudniejsze, niż zdobywanie zainteresowania Twoich znajomych na własnym profilu. Na pewno większe zainteresowanie będą miały Twoje zdjęcia z wakacji. W końcu nie wszyscy internauci dają like przy kolejnej reklamie nawet jeżeli ta ich całkiem zainteresuje. Postaram się więc wskazać jakie działania pozwolą zwiększyć zaangażowanie Twoich odbiorców i jak długoplanowo przyciągać coraz większą grupę odbiorców z organicznych (bezpłatnych) źródeł.
 

Kumulowanie informacji i planowanie działań

Jeżeli planujemy promocję naszej oferty, pamiętajmy, aby wyznaczyć sobie cele i przygotować wszelkie materiały tj. bannery, teksty, newsletter itd.
Strategia planowania takiej promocji polega na jednoczesnym uwolnieniu wszelkich informacji na temat tej promocji na raz. Jeżeli więc prócz Facebooka prowadzimy blog, profil na Twitterze, lub inne strony na których znajduje się nasz potencjalny target klientów. To właśnie tam powinniśmy zamieścić wcześniej przygotowane informacje.
 

Używaj ikonek, które przyciągają uwagę

 Emotikony, czyli ikonki wyrażające emocje  przyjęły się już w internecie na dobre. Ich umiejętne stosowanie w formie ozdobników do Twoich tekstów może przynieść zwiększone zainteresowanie. Już na pierwszy rzut oka, tekst opatrzony takimi ikonkami wydaje się znacznie ciekawszy. Takie ikonki są pewnego rodzaju wzmacniaczem przekazywanych informacji. Używajmy ich oszczędnie, spójnie z treścią i jej przekazem. Jeżeli chcemy przekazać coś ważnego. Przy słowie " Uwaga! " dajmy odpowiedni znaczek. Jeżeli treść postu dotyczy np. spaceru z pupilem po lesie, opatrzmy ją ikonką psa i słoneczka . Podobnie zachowujemy się używając hashtagów lub emotikonek w trakcie konwersacji tekstowej.

 Inne ikonki znajdziesz np. tutaj


Przypinaj najpopularniejsze posty na tablicy

O ile, akurat na samej górze strony nie musisz aktualnie wyświetlać jakiś kluczowych informacji na temat urlopów, czy opóźnień w dostawach, na samej górze fanpagea staraj się przypinać najpopularniejsze posty. Coś co już zyskało jakieś polubienia, czy udostępnienia na pewno chętniej będzie dalej lajkowane i przeklejane niż informacja, która przeszła bez większego zainteresowania. To samo dotyczy płatnych reklam na Facebooku - płać za reklamę tylko tych postów, które zyskały już jakieś zainteresowanie. Uznaj swoich fanów za próbę, na której sprawdzisz, czy warto reklamować daną informację.

Aby przypiąć wybrany post wystarczy kliknąć w rozwijane opcje w prawym górnym rogu i wybrać "przypnij na górze strony". Pamiętaj, że na raz możesz mieć przypięty tylko jeden z postów. Przypięty post zawsze będzie na samej górze Twojej strony, nawet jeżeli dodasz kolejne posty. 
Zaktualizuj swoje zdjęcie w tle. Ustaw tam banner, który przyciąga wzrok. Może on przedstawiać produkt bądź reklamować ofertę. Niech nie będzie jednak 
 

W swoich postach używaj hashtagów

Hashtagi cały czas zyskują na popularności. Ich wykorzystanie na pewno zwiększy zasięg i zainteresowanie Twoimi materiałami. Aby dobrać odpowiednie hashtagi, warto użyć narzędzia jakim jest HASHTAGIFY - pozwala ono zorientować się w najpopularniejszych hashtagach i dobrać pokrewne, powiązane hashtagi.

Hashtagi są najczęściej używane w serwisie Twitter oraz Instagram. Nie sprawdzają się natomiast tak dobrze na Facebooku. Myślę, że najskuteczniejszym jest użycie ich przy zamieszczaniu zdjęć.

Użycie hashtagów sprawdza się szczególnie podczas trwania wielkich imprez i aktualnych wydarzeń. Jeżeli nawiążesz komentarzem do najpopularniejszych akcji, np. tagując podczas Mistrzostw Euro 2016 swoje posty tagiem #euro2016 to na pewno przyniesie Ci to zwiększone zainteresowanie.
 

Śledź aktualne trendy

Trendy takie jak na przykład aktualne zainteresowanie aplikacją Pokemon Go. Twoje posty reklamowe mogłyby nawiązywać do tej aplikacji, a zaangażowanie, oczywiście zależnie od branży nawet przyciągać do sklepu stacjonarnego potencjalnych klientów w postaci łowców Pokemonów. Wystarczy złapać pokemona i w trakcie zrobić jego zdjęcie np. z naszym sklepem stacjonarnym w tle.

Aktualne trendy wyszukiwań pozwala nam obserwować Google Trends, dzięki niemu dowiesz się jakich haseł szukają obecnie internauci.
 

Konkursy i quizy 

Tworzenie różnego rodzaju konkursów przyciąga uwagę o ile konkurs ma jasne zasady, warunki uczestnictwa są przystępne dla użytkowników, a zasady wyłaniania zwycięzcy sprawiedliwe i jawne. W innym przypadku konkurs może nam przynieść więcej antyreklamy, niż faktycznego zainteresowania.

Konkursy i ankiety często bardzo angażują uczestników na Facebooku i chętnie dzielą się oni takimi informacjami wśród znajomych. Szczególnie kiedy prowokujemy i zachęcamy ich do podzielenia się wynikami ankiety, czy quizu. Tego typu zapytania możesz tworzyć za pośrednictwem PLAYBUZZ
 

Zwracaj uwagę gifami

Gify to krótkie, kilkusekundowe animacje, obrazki, które są zapętlone. Kopalnię gifów znajdziesz na przykład na stronie GIPHY - tam możesz je także samodzielnie skonfigurować wstawiając własny oryginalny podpis.

 

Działania na stronach społecznościowych wymagają pewnej kreatywności i zaangażowania, planowania postów i ich automatyzacji.
Pamiętaj że strona społecznościowa nie służy jedynie do promowania Twojej marki, czy oferty. Chodzi o uczestnictwo i reagowanie na zachowania odbiorców. Spośród tych firm, które skupiają się jedynie na reklamie, to właśnie Twoja może być tą, która stworzy prawdziwą więź z odbiorcami i wprowadzi trochę radości do ich życia codziennego. 

Czytaj też: Jak wprowadzić firmę w Social Media?

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Liczba komentarzy: 0
Dołącz do Newslettera

Bądź na bieżąco

zapisz sie do newslettera

Zdobywaj informacje o nowościach i bądź na bieżąco z naszymi promocjami! Nasz newsletter jest zupełnie bezpłatny i informujemy w nim jedynie o najważniejszych sprawach dot. sprzedaży internetowej.

Kontakt
  • telefon: 799 355 450
facebook youtube status webinar