Content
Netgraf CMS
O AUTORZE
Filip Marciniak
Community Manager eSprzedaz.com
LICZBA ARTYKUŁÓW:74

Autor artykułów jest Community Managerem w firmie eSprzedaż, byłym Koordynatorem projektu eSprzedaż zrealizowanego w ramach dotacji UE z programu Innowacyjna Gospodarka. Specjalista e-commerce, autor kilku publikacji, które ukazały się między innymi w Gazecie Finansowej, a także współautor pomocy dla usług i narzędzi eSprzedaż. Jego autorskie prace ukazały się także na wielu blogach oraz stronach poświęconych tematyce sprzedaży internetowej.

 

Wszelkie uwagi do artykułów
prosimy wysyłać na mail: prezentacje@esprzedaz.com

Reklamowanie oferty na Facebooku

2017-02-21 14:13:00

Czym jest Facebook i reklama na Facebooku?

Facebook oprócz portalu społecznościowego jest także świetnie zdefiniowaną siecią kontaktów, do których bezpośrednio możemy skierować nasze reklamy. W końcu Facebook wie o nas niemal wszystko, sami podajemy takie informacje jak wiek, płeć, szkoła do której chodziliśmy, miejsce zamieszkania, a klikając w poszczególne treści przekazujemy informacje o naszych zainteresowaniach. Sprzedajemy więc w pewien sposób siebie, jako potencjalny kontakt reklamowy. Szczególnie jeżeli klikamy w fanpage konkretnych firm, marek, czy grup zainteresowania.

W Polsce z Facebooka korzysta ponad 20 mln osób. Każda z tych osób jest skategoryzowana i zdefiniowana przez Facebooka wg. informacji o których pisałem w poprzednim akapicie. Łatwo sobie więc wyobrazić jak ogromny potencjał marketingowy drzemie w reklamie, którą możemy precyzyjnie skierować do wybranej przez nas grupy określanej na zasadach, które sami wybierzemy. Dodatkowo Facebook od razu także oszacuje nam zasięg takiej reklamy. Wybór i inwestycja w reklamę na Facebooku zdaje się więc być bardzo dobrym wyborem.

Czy jednak na pewno reklama na Facebooku jest dobra dla każdej branży?


Czy reklama na Facebooku jest dla Ciebie?

Jeżeli korzystasz z Facebooka to na pewno wiesz, że nie warto jest klikać we wszystko co pokaże się na ekranie monitora. Zastanów się teraz ile razy kliknąłeś w reklamę na Facebooku? Zastanów się w co klikasz i dlaczego?

Większość użytkowników Facebooka nie klika w treści, które mogłyby być przypadkowo udostępnione ich znajomym. Facebook nie jest anonimowy, tam podpisujemy się swoim imieniem i nazwiskiem, a często także twarzą, udostępniając swoje zdjęcia. Czy w takim wypadku chcemy zdradzać naszymi kliknięciami wszystkie nasze upodobania? Oczywiście odpowiedź na te pytanie brzmi - Nie. Użytkownicy nie klikają w treści, których mogliby się później wstydzić przed swoimi znajomymi czy rodziną. Chyba, że robią to dla żartu. Przykładem może tu być klikanie w śmiesznie nazwane strony na Facebooku, wydarzenia i inne treści, które raczej wprost wskazują na humorystyczny charakter. Na Facebooku często porusza się także poważne tematy ale nie są one zwykle w żaden sposób powiązane z marketingiem. Wynika to głównie z naszych kulturowych i społecznych zachowań.

Kto nie powinien reklamować się na Facebooku?

Prostym przykładem, którym się posłużę dla jak najlepszego zaprezentowania odpowiedzi na powyższe pytanie będą tu dwie skrajne branże tj. zakład pogrzebowy i sexshop.

Do łatwego zweryfikowania odpowiedzi, czy Twoja branża jest tą, która powinna się reklamować na Facebooku jest postawienie sobie pytania, czy sam kliknąłbym w taką reklamę? Czy kliknąłbyś w reklamę jakiegoś sexshopu na Facebooku? Czy może zainteresowałaby Cię reklama zakładu pogrzebowego? Obie tematyki są zbyt osobiste, aby klikać w ich reklamy na stronie portalu społecznościowego czy lajkowanie ich stron na Facebooku. Innym, mniej skrajnym przykładem może być np. branża medyczna. Tu także mało osób na pewno zainteresowane byłoby klikaniem w reklamę jakiegoś zabiegu, czy lajkowaniem strony świadczącej usługi np. chirurgii plastycznej. Oczywiście to tylko przykład i nie ma żadnych przeciwwskazań żeby np. stomatolog reklamował swoją placówkę, co innego jednak z reklamą konkretnego zabiegu. To wszystko zależy także od indywidualnych upodobań użytkowników lecz uogólniając, ze wszystkich odbiorców, zdecydowana większość właśnie tak podeszłaby do tego tematu. Może zobaczyliby reklamę, może zwróciliby na nią uwagę ale raczej by w nią nie kliknęli. Teoretycznie w ten sposób moglibyśmy poszerzyć świadomość o naszej marce ale to przecież kliknięcia pozwolą nam faktycznie oszacować skuteczność i zainteresowanie.

Kto powinien reklamować się na Facebooku?

Tu mamy odwrotną sytuację. Na Facebooku szybko zaistnieć mogą te branże, którymi lubimy się otaczać, pokazywać i w prost określając - chwalić się nimi przed znajomymi. Tu więc najlepiej sprawdzą się sklepy z biżuterią, elektroniką, motoryzacją, sportami itp., a także te, które po prostu wiążą się z zainteresowaniami danych użytkowników. Czy Twoja oferta należy więc do grupy produktów lub usług, którymi ktoś zainteresowałby się na Facebooku? Jeżeli tak, to reklamy na Facebooku są właśnie dla Ciebie.

Czym są reklamy na Facebooku i czym różnią się od Google AdWords?

Facebook to nie tylko księga kontaktów służąca do komunikacji z naszymi znajomymi. W dużym uproszczeniu, portal społecznościowy jakim jest Facebook to po prostu Internet w Internecie. Tak samo jak i w zwykłej sieci mamy strony na których znajdziemy treści, tak samo mamy je na Facebooku. Jedyna różnica jest w tym, że bez logowania do Facebooka jesteśmy teoretycznie anonimowi, a przynajmniej tak nam się wydaje ze względu na fakt, że dalej zbierane są pewne informacje o naszych działaniach, te działania nie są po prostu przypisane do naszego profilu użytkownika, który sami uzupełniamy. Po zalogowaniu natomiast, przestajemy być zupełnie anonimowi i wszystko przypisywane jest do naszego konta. O ile z Facebooka korzysta w Polsce regularnie ponad 20 mln. osób, o tyle z wyszukiwarki Google korzysta ponad 26 mln. osób (95% wszystkich internautów w Polsce).

 

Dlaczego więc jako sprzedawca nie wolisz zainwestować w pozycjonowanie lub/i reklamować się w AdWords?

Prawdopodobnie dlatego, że więcej wiesz o Facebooku. Facebook jest prosty w użytkowaniu i tak samo proste jest tworzenie w nim reklam. Być może nie zwróciłeś uwagi korzystając z wyszukiwarki Google, że wyniki znajdujące się na samej górze strony to reklamy lub nie wiesz jak taką reklamę stworzyć? Być może nie zastanawiałeś się także jak trafić na samą górę wyników wyszukiwań?

 

W przeciwieństwie do Facebooka, w Google internauci wpisują wszystko i nie wstydzą się wcale klikania w poszczególne strony, nawet te najbardziej wstydliwe. Jeżeli więc jesteś z jednej z branż, która jak pisałem wyżej, nie pasuje do Facebooka, może warto żebyś zastanowił się nad reklamowaniem swojej strony w Google? Wyszukiwarka Google to często pierwsza strona, do której udajemy się, aby zadać nasze pytanie.Czy nie chciałbyś, aby to właśnie link do Twojej strony był odpowiedzią na pytania wpisywane przez Twoich potencjalnych klientów? Możesz to zrobić, a wydatki na reklamę będą podobne z tymi, które zamierzasz przeznaczyć na reklamę Facebookową. Pozycjonowanie to najtańsza i jednocześnie najbardziej skuteczna metoda reklamowania się w Internecie. Najlepsze wyniki daje kiedy od początku wspieramy ją kampanią w AdWords i powoli przenosimy budżet z płatnych reklam na pozycjonowanie.


Nie jest wcale tak, że reklama na Facebooku nie jest skuteczna. To jest zależne przede wszystkim od Twojej grupy odbiorców i Twojej branży. Jeżeli uważasz, że Twoi odbiorcy znajdują się głównie na Facebooku i właśnie tam będą klikać w reklamę, a najlepiej żeby później dalej taką informację przekazali, udostępnili znajomym, to właśnie na Facebooku powinieneś zainwestować. Jeżeli Twoja oferta skierowana jest głównie do użytkowników Facebooka i to tam szukasz potencjalnych klientów to świetnie. Twórz swoje zdefiniowane grupy odbiorców i reklamuj się, nie musisz zatrudniać firmy marketingowej do tego celu, nie ma w tym nic trudnego - na stronach Facebooka znajdziesz masę informacji jak robić to poprawnie i co przynosi największą skuteczność. Jeżeli natomiast nie widzisz swojej grupy klientów wśród użytkowników Facebooka, nie zawracaj sobie tym głowy i szukaj lepszych możliwości do zainwestowania swoich środków.

 



Menadżer reklam, czy Power Editor?

Czym jest Menadżer reklam na Facebooku?

Oprócz możliwości stworzenia szybkiej reklamy z poziomu naszego konta lub fanpageu Facebook proponuje nam możliwość wykorzystania narzędzia o nazwie Menadżer reklam. Tam będziemy mogli jeszcze lepiej zarządzać naszymi reklamami lub stworzyć je w innym układzie i wyglądzie. To tam stworzymy reklamy w stylu karuzeli, reklamy wideo i reklamy w aplikacjach. Menadżer reklam to narzędzie przydatne także kiedy zarządzamy większą ilością stron na Facebooku.


Czym jest Power editor na Facebooku?

Power editor to rozbudowany o zaawansowane funkcje Menadżer reklam przeznaczony raczej dla firm marketingowych, które zarządzają dużą liczbą kampanii reklamowych prowadzonych dla różnych fanpageów. Początkującym zwykle wystarczą funkcje, które oferuje Facebook z poziomu samej strony, czy konta. Bardziej wymagającym reklamodawcom w zupełności wystarczy Menadżer reklam. Power editor jest dla tych, którzy mają już duże doświadczenie z reklamami na Facebooku i ogólnie znają się na marketingu w sieci. Power editor posiada dużo funkcji z jakimi spotykamy się w panelu Google AdWords. Początkującym nie polecam tego rozwiązania ze względu na to że zapoznanie się z bardziej rozbudowanym panelem i samo tworzenie reklam wydłuży im tylko czas jaki spędzą na ustawianiu reklam, a efekty będą najprawdopodobniej takie same. Polecam stopniowe poznawanie możliwości zaczynając od najprostszego systemu do tworzenia i zarządzania reklamami na Facebooku.


Pomysły darmowego pozyskiwania potencjalnie zainteresowanych

 

Na pewno kojarzysz słynne wydarzenie zorganizowane przed Świętami Bożego Narodzenia w 2016 roku - Sylwester z Andrzejem Dudą. Na Sylwestra z prezydentem było ponad 500 tys. zainteresowanych i zadeklarowanych uczestników wydarzenia łącznie. Całe wydarzenie było oczywiście jedynie żartem ale przyciągnęło całą rzeszę użytkowników. Organizatorzy nie omieszkali wykorzystać sytuacji, aby reklamować tam swój kanał na YouTube ale i jednocześnie wspomóc akcję charytatywną. Zastanów się ile korzyści mógłbyś wyciągnąć jako sprzedawca internetowy, jeżeli mógłbyś trafić z reklamą do tak licznej grupy odbiorców? Czy nie byłoby to lepszym sposobem, niż płatna reklama? Utworzenie wydarzenia nic nie kosztuje. Tu liczył się jedynie chwytliwy tytuł tego wydarzenia. Wydarzenia nie są też niczym stałym, warto więc może pomyśleć o fanpegeu, który stale będzie przyciągał nowych zainteresowanych.


Przykładem takiego fanpageu jest strona o nazwie SZUKAM ZESPOŁU, SZUKAM MUZYKA - WARSZAWA i okolice - tu całą treść tworzą użytkownicy. Na fanpageu możemy wstawić swoje ogłoszenie lub odpowiedzieć na wybrane. Jest to po prostu tablica ogłoszeń, która przyciąga muzyków ale i osoby muzyków szukające. Świetne miejsce na reklamę sklepu muzycznego, czy jak jest w tym przypadku - sali prób i warsztatu gitarowego.Najprawdopodobniej właścicielem tej tablicy ogłoszeń jest właściciel sali prób. W innym przypadku może być tak, że podobną tablicę założy ktoś inny, a zainteresowany reklamą zapłaci jedynie za wyświetlanie reklamy znajdującej się na samej górze strony. Oczywiście wtedy trudno jest zweryfikować korzyści płynące z reklamy i ocenić zainteresowanie ale wystarczy przy każdym telefonie zapytać klienta gdzie znalazł do nas kontakt.



Podsumowanie i wnioski

 

Reklama na Facebooku może być skuteczna i najprawdopodobniej przyniesie korzyści, jeżeli Twój target znajduje się właśnie na Facebooku. W innym przypadku zdecydowanie lepiej zainwestować te same kwoty w pozycjonowanie strony lub reklamę w Google AdWords. Pozycjonowanie strony to długoterminowe budowanie silnej pozycji naszej strony w wynikach wyszukiwania Google. Im wcześniej zaczniemy, tym łatwiej będzie nam konkurować z innymi stronami. Za pozycjonowanie płaci się zwykle stałą kwotę za pozycjonowanie konkretnych fraz lub drugą metodą płatności - za efekt, płacimy wtedy dopiero, kiedy nasze słowa kluczowe znajdą się na pierwszej stronie w Google. W przypadku drugiej metody płatności, stopniowo kiedy nasze słowa kluczowe będą łatwiejsze do wyszukania będziemy płacić coraz więcej.

Czytaj więcej: Jak przyciągnąć fanów na Facebookowy fanpage?


Argumentem przeciw płatnemu reklamowaniu się na Facebooku jest fakt, że często spotkać można się z opinią krążącą po sieci, w której użytkownicy po zareklamowaniu swojego fanpageu zauważają znaczny spadek ruchu po zakończeniu ostatniej kampanii reklamowej. Organiczny ruch spada do poziomu niższego niż średnia, zanim zaczęli korzystać z reklam na Facebooku. Możliwym jest więc, że Facebook w ten sposób stara się przywiązać użytkownika do płatnych reklam i w pewien sposób zmusić do ciągłego opłacania kolejnych kampanii kiedy już zauważy, że jesteśmy zdolni do takiej inwestycji. Oczywiście mogą być to tylko zwykłe plotki czy domniemania. Warto jednak wziąć je pod uwagę i zastanowić się, czy w razie podobnego obrotu rzeczy będziemy chcieli dalej inwestować nasze środki.

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Liczba komentarzy: 0
Dołącz do Newslettera

Bądź na bieżąco

zapisz sie do newslettera

Zdobywaj informacje o nowościach i bądź na bieżąco z naszymi promocjami! Nasz newsletter jest zupełnie bezpłatny i informujemy w nim jedynie o najważniejszych sprawach dot. sprzedaży internetowej.

Kontakt
  • telefon: 799 355 450
facebook youtube status webinar