Content
Netgraf CMS
O AUTORZE
Filip Marciniak
Community Manager eSprzedaz.com
LICZBA ARTYKUŁÓW:74

Autor artykułów jest Community Managerem w firmie eSprzedaż, byłym Koordynatorem projektu eSprzedaż zrealizowanego w ramach dotacji UE z programu Innowacyjna Gospodarka. Specjalista e-commerce, autor kilku publikacji, które ukazały się między innymi w Gazecie Finansowej, a także współautor pomocy dla usług i narzędzi eSprzedaż. Jego autorskie prace ukazały się także na wielu blogach oraz stronach poświęconych tematyce sprzedaży internetowej.

 

Wszelkie uwagi do artykułów
prosimy wysyłać na mail: prezentacje@esprzedaz.com

Jak wybrać słowa kluczowe? Jak zaplanować kampanię reklamową w AdWords?

2018-04-13 09:10:00

Planowanie i dobór słów kluczowych do kampanii reklamowej AdWords


Artykuł ten jest uzupełnieniem dwóch poprzednich poradników mówiących dosyć technicznie i ogólnie o tym jak stworzyć pierwszą reklamę w Google AdWords. W tym tekście postaram się rozszerzyć temat i już bardziej pod kątem marketingowym przy wykorzystaniu kilku darmowych narzędzi Google, podpowiem jak odpowiednio sprawdzić i dobrać słowa kluczowe ważne dla naszej reklamy. Pierwszy artykuł tej serii znajdziesz na stronie: 
https://esprzedaz.com/artykuly/a/153/pierwsza-kampania-w-google-adwords-podstawy-i-praca-z-pierwsza-kampania-reklamowa

Słowniczek:

Google keywords planner - Planer słów kluczowych, kolejne darmowe narzędzie od Google pozwalające znaleźć odpowiednie słowa dla reklam Google AdWords.


Google Search Console - Kiedyś narzędzie te dostępne było pod nazwą Google Webmaster Tools - narzędzia dla webmasterów, obecnie samodzielna usługa Google połączona często z Google Analytics. Pozwalająca na sprawdzenie statusu indeksowania witryny oraz monitorowanie fraz wpisywanych w Google.


Google Trends - Darmowe narzędzie od Google pozwalające ocenić trendy wpisywanych w wyszukiwarce haseł.


Jak wybrać słowa kluczowe?

Google keywords planner

Adres usługi: https://adwords.google.com/aw/keywordplanner/


Google keyword planner pozwoli nam w prosty sposób wprowadzić adres naszej witryny lub słowo kluczowe, a następnie na tej podstawie zasugeruje nam inne słowa kluczowe. Dzięki temu możemy dobrać nowe słowa kluczowe, a także ocenić ich popularność (śr. miesięczna liczba wyszukiwań). Znajdziemy tu także statystyki mówiące o konkurencyjności frazy, zakresie stawek za pierwszą stronę (reklama AdWords). Na podstawie podanych wyników możemy stworzyć listę naszych słów kluczowych.


Prócz wyszukiwania nowych słów kluczowych, Planer słów kluczowych może także pokazać nam dane i prognozy dla wprowadzonej listy słów kluczowych.


Google keyword planner to narzędzie służące do szybkiego doboru słów kluczowych głównie na potrzeby reklam Google AdWords. Nic nie szkodzi jednak na przeszkodzie, jeżeli wykorzystamy je do stworzenia listy najważniejszych dla nas słów kluczowych. Taka lista przyda nam się do pozycjonowania, a także w dalszej części tego artykułu.



Google Search Console

Adres usługi: https://www.google.com/webmasters/tools/home?hl=pl&pli=1


Google Search Console potrzebuje czasu na zebranie wiarygodnych statystyk, aby więc odpowiednio wykorzystać tę funkcję powinniśmy po podłączeniu jej do naszej strony odczekać przynajmniej miesiąc. Dzięki temu będziemy w stanie lepiej ocenić faktyczne zainteresowanie danymi słowami kluczowymi i pracować na bardziej wiarygodnych statystykach opartych na większej próbie odbiorców. Warto co miesiąc zaglądać do tej usługi w celu sprawdzenia witryny, indeksowanych stron oraz sprawdzać właśnie wyszukiwane frazy. Znajdziemy tu na pewno słowa kluczowe, na które wcześniej nie zwróciliśmy uwagi. Dowiemy się także na jakiej pozycji znajdują się one obecnie oraz zyskamy wiedzę na temat innych statystyk zawartych w tym panelu.


Na podstawie wyników wyświetlanych po przejściu do zakładki Ruch związany z wyszukiwaniem -> Analityka wyszukiwania znajdziemy zapytania (słowa kluczowe) wpisywane w wyszukiwarkę Google oraz statystyki kliknięć, które spowodowały wejście na naszą stronę. Na górze możemy także włączyć kolumny ze statystykami dotyczącymi liczby wyświetleń, CTR oraz Pozycji danego słowa w wynikach wyszukiwania.


Z listy wybieramy oczywiście nasze słowa kluczowe. Najlepiej wybierać oczywiście te, pod którymi chcielibyśmy być widoczni. Możemy zapisać sobie również takie, które już teraz uznamy za ważne dla naszej branży. Sprawdzimy je później w kolejnym narzędziu od Google.



Jak zaplanować kampanię reklamową Google AdWords?

Google Trends

Adres usługi: https://trends.google.pl/trends/


Usługa ta pozwala na pogląd statystyk zapytań kierowanych do wyszukiwarki Google pod względem języka, państwa, województwa, a także ich liczby, pochodzenia i zależności czasowych zobrazowując w ten sposób aktualne trendy wyszukiwań w przystępnym wykresie.


Google trends pozwoli nam ocenić gorące okresy sprzedaży dla naszej branży. Ponieważ wyświetlanie wyników w wyszukiwarce Google oparte jest na zapytaniach, których szukają internauci, warto jest zorientować się kiedy w ciągu roku szczyty zapytań powtarzają się. Za chwilę postaram się posłużyć praktycznymi przykładami, które w prosty sposób pozwolą Ci wykorzystać te narzędzie do swoich potrzeb.


Przykład użycia tego narzędzia. Pamiętaj, że przykład ten nie sprawdzi się jednak w przypadku wszystkich rodzajów branż i produktów ale zawsze warto sprawdzić to na własnych słowach kluczowych i być może uda się wyciągnąć ciekawe wnioski z wykresu jaki pokaże nam Google.



Dla przykładu przejdziemy na stronę Google Trends - https://trends.google.pl/trends/

W wyszukiwarce na górze strony wpiszmy naszą frazę np. "biżuteria na prezent"


Teraz warto zawęzić wyniki z całego świata jedynie do Polski. Zmieniamy więc "Cały świat" na "Polska". Dodatkowo rozszerzamy naszą linię czasu na "Ostatnie 5 lat" lub "2004 - dziś". Dzięki temu będziemy mieć podgląd na dłuższą linię czasu i wyniki z ostatnich lat. Po takim ustawieniu zauważymy pewną powtarzalność wyszukiwań naszej frazy.


Kiedy mamy już widoczny wykres z ostatnich lat, najedźmy kursorem na najwyższe wzrosty wyszukiwania - wierzchołki szczytowych wyszukiwań. Pozwoli nam to ocenić kiedy, w jakim miesiącu lub nawet tygodniu w roku wzrosty te się powtarzają. Przy tym słowie kluczowym świetnie widać to, że największy wzrost wyszukiwania tego hasła powtarza się dwa razy w roku. W okolicy przełomu stycznia i lutego oraz na początku grudnia.


Dzięki takim informacjom nie trudno jest zgadnąć, że wyszukiwania te związane są z dniem 14 lutego oraz 24 grudnia. Wyszukań tych dokonują potencjalni klienci szukający prezentu na walentynki oraz Święta Bożego Narodzenia. Taka informacja jest dla nas niezwykle ważna i łatwo ją wykorzystać. Pozwala nam zaplanować naszą kampanię reklamową i następnie jej start w najbardziej korzystnym dla nas czasie. Wtedy kiedy klienci najczęściej wyszukują właśnie tę frazę, pod którą wyświetli im się nasza reklama. Jednocześnie wiemy, że to właśnie wtedy zainteresowanie i liczba sprzedaży na biżuterię rośnie.


Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Liczba komentarzy: 0
Dołącz do Newslettera

Bądź na bieżąco

zapisz sie do newslettera

Zdobywaj informacje o nowościach i bądź na bieżąco z naszymi promocjami! Nasz newsletter jest zupełnie bezpłatny i informujemy w nim jedynie o najważniejszych sprawach dot. sprzedaży internetowej.

Kontakt
  • telefon: 799 355 450
facebook youtube status webinar