Content
Netgraf CMS
O AUTORZE
Filip Marciniak
Community Manager eSprzedaz.com
LICZBA ARTYKUŁÓW:74

Autor artykułów jest Community Managerem w firmie eSprzedaż, byłym Koordynatorem projektu eSprzedaż zrealizowanego w ramach dotacji UE z programu Innowacyjna Gospodarka. Specjalista e-commerce, autor kilku publikacji, które ukazały się między innymi w Gazecie Finansowej, a także współautor pomocy dla usług i narzędzi eSprzedaż. Jego autorskie prace ukazały się także na wielu blogach oraz stronach poświęconych tematyce sprzedaży internetowej.

 

Wszelkie uwagi do artykułów
prosimy wysyłać na mail: prezentacje@esprzedaz.com

Brief projektu skórki indywidualnej dla sklepu internetowego - czym jest i jak go wypełnić?

2018-05-30 14:53:00

Rozpoczęcie sprzedaży internetowej zaczniemy zwykle od założenia własnego sklepu internetowego, który pozwoli nam w łatwy i estetyczny sposób prezentować klientom ofertę naszego asortymentu na naszej stronie, w nowym sklepie internetowym.


Standardowo, tak jak zwykle to bywa, tworzenie sklepu internetowego zaczyna się od kontaktu z agencją interaktywną, która pomoże nam wybrać odpowiednie oprogramowanie, a następnie wykona dla nas projekt graficzny i przystosuje zaplecze sklepu do naszych wymagań. Zależne jest to również od wyboru oprogramowania oraz rodzaju licencji na jakiej wybrane oprogramowanie działa.


Sprzedawcy internetowi mają w obecnych czasach dostęp do wielu konkurencyjnych, gotowych rozwiązań, pozwalających na rozpoczęcie sprzedaży jeszcze tego samego dnia, którego się na to zdecydowali. Poniżej opiszę do czego obecnie przydaje nam się brief i o czym należy pamiętać przy jego wypełnianiu. Posłużę się przykładem naszego oprogramowania sklepów internetowych Sellingo.pl, które serdecznie Państwu polecam - z wersji darmowej można korzystać do woli bez większych ograniczeń. Jeżeli więc nasza sprzedaż dopiero raczkuje, śmiało wystarczy nam pakiet Darmowy, a wraz z rozwojem sprzedaży jest elastyczna możliwość rozszerzenia pakietu oraz zamówienia projektu graficznego wg. briefu i wytycznych, które opisuję poniżej.Czym jest brief?

Brief, czyli specyfikacja projektu, na której opiera się całość wskazań i założeń dotyczących niezbędnych dla sprzedawcy elementów strony oraz jej funkcji. To właśnie brief pozwala odpowiednio wycenić pracę grafików, programistów i koderów, niezbędną do realizacji projektu. Przy oprogramowaniu sklepów internetowych Sellingo jakie oferujemy na zasadzie licencji SaaS brief przydaje się jednak jedynie do określenia specyfikacji niezbędnej do zaprojektowania indywidualnej skórki graficznej - wyglądu sklepu. Oprogramowanie posiada bowiem bardzo dużo gotowych funkcji, które wystarczą zdecydowanej większości sprzedawców, a kolejne funkcje rozszerzające możliwości sklepu pojawiają się sukcesywnie wraz z ich kolejnymi potrzebami. W briefie znajdują się także dodatkowe informacje, które przypominają, czy aby na pewno pamiętaliśmy o wszystkim, o czym pamiętać należy na samym początku tworzenia sklepu i naszej własnej marki. Mam tu na myśli stworzenie nazwy sklepu, rejestracja odpowiedniej domeny. Stworzenie logotypu itp.


Skórka graficzna w oprogramowaniu Sellingo.pl jest dołączana do oprogramowania za darmo, jednak sprzedawcy często decydują się na indywidualny projekt graficzny sklepu, który pozwala spełnić ich wszystkie oczekiwania, a także podnosi standard zakupów z perspektywy klienta. Odpowiednia estetyka i projekt dostosowany do oferowanego asortyment lub usług ma ogromne znaczenie dla sprzedaży i zwiększenia zainteresowania odbiorców. Specjalnie zaprojektowany wygląd sklepu pozytywnie wpływa na postrzeganie sprzedawcy i jego sklepu przez klientów, może podkreślać korzyści i zalety wg. wymogów i standardów danej branży. Warto więc zainwestować w indywidualną skórkę graficzną. Strona sklepu powinna zachęcać do zakupów i dopiero wtedy kiedy sklep jest gotowy, stworzony z zamówionego projektu graficznego, warto dodatkowo zainwestować w jego reklamę.Jak wypełnić brief?

Aby maksymalnie uprościć i przyśpieszyć proces wypełniania briefu dla indywidualnych skórek graficznych, przygotowaliśmy go w postaci interaktywnej ankiety w formularzu Google - dostępnej na stronie: https://goo.gl/forms/5efVVyMs3oFfHGz92 - wypełnienie ankiety trwa jedynie kilka minut i do niczego nie zobowiązuje, a służy nam ona jedynie jako podstawa do przygotowania odpowiedniej oferty.


Dzięki interaktywnemu formularzowi w prosty sposób możemy krok po kroku określić nasze potrzeby oraz wskazać elementy niezbędne na stronie naszego sklepu. Dzięki takiemu rozwiązaniu proces projektowania również będzie optymalnie skrócony, ponieważ grafik projektujący grafikę sklepu będzie mógł posłużyć się briefem, dbając o każdy wskazany w nim element. W samym briefie znajdują się również przykłady układów poszczególnych elementów z zachowaniem aktualnie przyjętych standardów. Już na tym etapie można więc wyobrazić sobie gdzie będą znajdowały się poszczególne przyciski i inne elementy strony. W briefie warto również zawrzeć linki do stron, które się Państwo z jakiegoś powodu podobają. Strony te posłużą jako przykłady ogólnej estetyki, a ta z kolei pozwoli grafikowi lepiej trafić w Państwa gusta.


W briefie warto wskazać również to, czy nasz nowy sklep tworzymy przenosząc się z innego oprogramowania. Jest to o tyle ważne, że przy przeniesieniu będziemy mogli przenieść znaczną część informacji zawartych na stronie, co być może pozwoli nam utrzymać wypracowane pozycję naszej strony w wyszukiwarce Google. Przy okazji zachować domenę i przenieść zawartość stworzonych przez nas stron, a także zawartość panelu administracyjnego tzn. listę zamówień, klientów oraz oczywiście produkty. O procesie zmiany oprogramowania pisałem już wcześniej w artykule Jak przenieść sklep internetowy na platformę Sellingo.pl? - w tekście tym znajdą Państwo cenne wskazówki, o których warto pamiętać przy zmianie oprogramowania.Tworzenie projektu indywidualnego

Tworzeniem projektów graficznych dla sklepów internetowych zajmuje się bardzo wiele firm. Wybór konkretnego oprogramowania niekoniecznie przywiązuje nas do jednej firmy i ogranicza tylko do wyboru właśnie jej usług. W przypadku oprogramowania Sellingo, tworzeniem projektów sklepów zazwyczaj zajmuje się firma Netgraf, ale nie jest to regułą ponieważ współpracuje z nami wielu partnerów tworzących projekty graficzne. Czasami sprzedawcy internetowi pojawiają się z własnym, już gotowym projektem, który wystarczy jedynie wdrożyć i odpowiednio podpiąć pod CMS - zaplecze sklepu. Projekt graficzny jest więc inwestycją długoterminową, inwestycją która z nami zostaje. Posiadając projekt i komplet plików w których jest on zawarty, możemy zawsze przenieść go do nowego sklepu i wykorzystać. Oczywiście pewne elementy projektu będzie trzeba co jakiś czas aktualizować względem zmieniających się dynamicznie trendów ale i tak będzie przy tym mniej pracy, niż ze stworzeniem kolejnego projektu od zera.

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się wykorzystać już gotowy projekt czy stworzyć nowy - skontaktuj się z nami, a na pewno chętnie udzielimy Ci kilku rad, wskazówek i podpowiemy co należałoby zrobić, aby poprawić wyniki sprzedaży lub ułatwić sobie pracę.


telefon: 533 321 629
e-mail: biuro@esprzedaz.com

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Liczba komentarzy: 0
Dołącz do Newslettera

Bądź na bieżąco

zapisz sie do newslettera

Zdobywaj informacje o nowościach i bądź na bieżąco z naszymi promocjami! Nasz newsletter jest zupełnie bezpłatny i informujemy w nim jedynie o najważniejszych sprawach dot. sprzedaży internetowej.

Kontakt
  • telefon: 799 355 450
facebook youtube status webinar