Content
Netgraf CMS
O AUTORZE
Filip Marciniak
Community Manager eSprzedaz.com
LICZBA ARTYKUŁÓW:74

Autor artykułów jest Community Managerem w firmie eSprzedaż, byłym Koordynatorem projektu eSprzedaż zrealizowanego w ramach dotacji UE z programu Innowacyjna Gospodarka. Specjalista e-commerce, autor kilku publikacji, które ukazały się między innymi w Gazecie Finansowej, a także współautor pomocy dla usług i narzędzi eSprzedaż. Jego autorskie prace ukazały się także na wielu blogach oraz stronach poświęconych tematyce sprzedaży internetowej.

 

Wszelkie uwagi do artykułów
prosimy wysyłać na mail: prezentacje@esprzedaz.com

Porównanie ofert pośredników szybkich płatności

2014-07-21 08:00:00

Aktualizacja 31.03.2017:
Zapraszamy do przeczytania odświeżonego artykułu na temat szybkich płatności, który dostępny jest pod tym linkiem - Nowe porównanie ofert pośredników szybkich płatności

Renegocjując ofertę na szybkie płatności z naszym obecnym pośrednikiem Transferuj.pl zdecydowaliśmy się na napisanie artykułu, poruszającego temat porównania ofert, które otrzymaliśmy od popularnych pośredników szybkich płatności w odpowiedzi na wysłane zapytania. Zaczynając negocjacje mieliśmy już wcześniej zarejestrowane konto w Transferuj.pl, z którym współpracujemy już od dłuższego czasu. Ma to o tyle znaczenie, że chcieliśmy uzyskać ofertę od tego samego operatora płatności z którego usług korzystamy. Prócz tego, postanowiliśmy zorientować się w cenach konkurencji i porównać ich oferty.

Na wstępie wspomnę jeszcze o definicjach, które przydadzą się nam w porównaniu wymienionych ofert:

e-transfer - (Pay by Link) to metoda płatności, która automatycznie wypełnia końcowy formularz przelewu za klienta.

e-przelew - w tym przypadku, klient samodzielnie musi wypełnić formularz przelewu bankowego.

W obu powyższych przypadkach informacja o płatności jest natychmiastowa tzn. sprzedawca od razu otrzymuje potwierdzenie zapłaty. Dla sprzedawcy więc wybrana metoda nie ma znaczenia, a jeżeli już sprzedawca zdecyduje się na ponoszenie kosztów wygodniejszej dla klienta metody tzn. e-transferu, to nie będzie się on liczyć z kosztami za e-przelewy. Są to tak naprawdę dwa najważniejsze pojęcia za które będziemy ponosić największe koszta związane z wyborem danego pośrednika, oczywiście należy wziąć pod uwagę także koszty dodatkowe, jeżeli takowe są uwzględnione w cenniku pośrednika płatności. Niektórzy pobierają opłatę aktywacyjną na samym początku, a inni pobierają dodatkową kwotę za zlecenie wypłaty środków. Nie mam zamiaru porównywać tych opłat dodatkowych, postaram się jednak wskazać, które z wybranych firm takowe posiadają.

Dlaczego warto negocjować?

negocjacjeJeżeli masz tylko trochę czasu i współpracujesz już z jakąś firmą pośredniczącą, czy to w szybkich płatnościach, czy przesyłkach kurierskich lub dopiero masz zamiar podjąć współpracę z takimi firmami - wyślij zapytania ofertowe i porównaj uzyskane propozycje. To nic nie kosztuje, zabiera jedynie czas, a w najgorszym wypadku pozostaniesz przy standardowych stawkach oferty.

Nasze zapytania z prośbą o ofertę wysłaliśmy do kilku największych pośredników szybkich płatności, którzy byli mniej lub bardziej zainteresowani odpowiedzią na nasze zapytanie.

Na wstępie opiszę raczej trywialny problem kontaktu z niektórymi firmami. W gruncie rzeczy chodzi jedynie o to, że czasami bardzo ciężko znaleźć kontakt, adres e-mail na który wysłać możemy zapytanie o ofertę. Zazwyczaj okazuje się że pośrednik nigdzie takiego adresu e-mail, ani telefonu nie zamieścił, albo kontakt możliwy jest jedynie przez formularz kontaktowy na stronie. Oznacza to dla nas w gruncie rzeczy utrudniony kontakt z pośrednikiem płatności i właśnie takiego kontaktu możemy się spodziewać także później, w trakcie współpracy. Dlatego na wstępie skrytykuję firmy oferujące kontakt jedynie przez formularz kontaktowy dostępny na stronie. Rozumiem, że telefon nie jest nigdzie zamieszczony i odpowiedzi udzielane są jedynie za pośrednictwem maili z powodu braku odpowiedniego biura obsługi klienta ale skoro i tak możemy kontaktować się przez formularz na stronie to czemu pośrednicy szybkich płatności utrudniają dostęp do swojego adresu e-mail i boją się innych maili niż tych wysłanych z formularza? Niestety coraz więcej firm prezentuje taki, zamknięty model kontaktu z klientem. Całe szczęście, że są też i takie, które nie boją się podawać numeru telefonu, czy adresu e-mail. Osobiście polecam te drugie firmy - w końcu, w razie awaryjnej sytuacji będziemy mogli przynajmniej szybko zgłosić ten fakt usługodawcy.

Zapytania ofertowe wysyłaliśmy w połowie miesiąca, chociaż teraz wiemy, że lepiej byłoby zaczekać na początek miesiąca, a najlepiej na czas, kiedy nasze obroty z poprzedniego miesiąca okażą się wyższe niż dotychczas. Pomoże to nam w dalszej negocjacji będąc argumentem do obniżenia stawki procentowej pobieranej przez usługodawcę. Zaraz po wysłaniu zapytań ofertowych przez formularze kontaktowe na stronach usługodawców otrzymaliśmy potwierdzenie otrzymania naszego zapytania od Przelewy24, CashBill, BlueCash. Z PayU nie otrzymaliśmy takiego potwierdzenia. Do Transferuj, DotPay, eCard udało nam się znaleźć adresy e-mail na które wysłaliśmy zapytanie. Dotpay odpisał jednak, że należy wysyłać takie zapytanie przez formularz po rejestracji na ich stronie, więc wysłaliśmy je ponownie właśnie w ten sposób.

Wysłane przez nas zapytanie zawierało informację iż nasz miesięczny obrót sięga ok. 20000zł. Specjalnie podawaliśmy taką informację, ponieważ większość tego typu firm pozwala sobie na obniżenie ceny dopiero po przekroczeniu progu 50000zł. Nasz artykuł skierowany jest jednak do mniejszych firm, które takiego obrotu raczej nie generują na początku swojej działalności.

Bardzo szybko, bo jeszcze tego samego dnia otrzymaliśmy odpowiedzi od Przelewy24 oraz CashBill. Kolejnego dnia otrzymaliśmy zwrotkę od Transferuj z informacją, że otrzymali nasze zapytanie, a także kolejny e-mail z informacją o przekazaniu sprawy do odpowiedniego działu. Tego samego dnia otrzymaliśmy dodatkowe pytania od eCard na które odpowiedzieliśmy, a dzień później dostaliśmy już gotową ofertę. Oferta z Dotpay przyszła tego samego dnia. Tak więc, w ciągu trzech dni od wysłania pytania o ofertę otrzymaliśmy je zaledwie od 4 firm - Przelewy24, CashBill, eCard oraz Dotpay. Z Transferuj konkretną ofertę dostaliśmy dopiero po wysłaniu przypomnienia, ok. 14 dni po wysłaniu zapytania. Co do reszty firm tzn. BlueCash i PayU uznaliśmy, że nie są w ogóle zainteresowane współpracą z nami, skoro w tak długim czasie nie otrzymaliśmy zupełnie żadnej odpowiedzi. Jeżeli chodzi więc o najlepszy kontakt i możliwość zadawania dodatkowych pytań oraz negocjacji  - najlepiej wypadły firmy Przelewy24 i CashBill - cały czas regularnie kontaktując się z nami, pytając, czy wszystko jest jasne. Cały proces negocjacji z tymi firmami przebiegał bardzo płynnie. Transferuj.pl mimo długiego czasu oczekiwania na odpowiedź w sprawie oferty także wykazało się później dobrym kontaktem i możliwościami negocjacji oraz wsparcia. Jest to zdecydowanie warte docenienia, dzięki temu możemy mieć także pewność, że w przyszłości będziemy mogli liczyć na to samo.

Podsumowując - wysłaliśmy zapytanie do siedmiu firm, otrzymaliśmy odpowiedź jedynie od pięciu. Wyniki negocjacji przy podanych przez nas obrotach zestawiliśmy w poniższej tabelce. Resztę cen, od pośredników którzy nie przesłali do nas oferty dla porównania pobraliśmy więc z cennika usługodawców dostępnego na stronie www.

Tabelka porównująca otrzymane oferty:

FIRMA

e-przelew

e-transfer

DODATKOWE INFO

BlueCash 5 zł za każde 5000 zł 0 zł 1 zł Promocja Sprawdź nas
CashBill 0,90% 2,20% nie mniej niż 0,3 zł
eCard 1,3% + 0,30 zł 1,99% + 0,30 zł opłata aktywacyjna 250 zł
Dotpay 1% 2,20% nie mniej niż 0,3 zł
Transferuj.pl 2% 2%  
Przelewy24.pl 1% 1,90% +0,3 zł przy płatności kartą
PayU 2,50% 2,50% nie mniej niż 0,35 zł

Tabelka porównująca ilość kanałów płatności:

FIRMA

przybliżona ilość dostępnych kanałów płatności
wg informacji zamieszczonych w ofercie

BlueCash 15
CashBill 29
eCard 14
Dotpay 20
Transferuj.pl 41
Przelewy24.pl 30
PayU 23
 


Chcąc w podsumowaniu wyróżnić według nas najlepszego pośrednika szybkich płatności oceniając kontakt, szybkość odpowiedzi oraz stawki prowizji, najwyższe oceny zdecydowaliśmy się przyznać firmą Przelewy24.pl - jeszcze dziś, podczas pisania tego artykułu zadzwonił do mnie przedstawiciel z pytaniem, czy dalej jesteśmy zainteresowani współpracą i czy w może w czymś jeszcze nam pomóc. Przypominam, że minął już ponad miesiąc od wysłania naszych zapytań. Także same stawki procentowe zaoferowane przez tę firmę okazują się bardzo konkurencyjne, a dostaliśmy także informację, że po przekroczeniu 50000 zł obrotu w miesiącu będą mogli nam zaoferować jeszcze dogodniejsze warunki.

Co do oceny najgorszych ofert, ciężko nam zdecydować - z PayU oraz BlueCash nie otrzymaliśmy nawet jednej odpowiedzi bądź nawet informacji o próbie kontaktu. Do BlueCash poszło podobne przypomnienie jakieś 2 tygodnie po pierwszej próbie kontaktu i mimo to, ponownie nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi. Ceny tych pośredników są więc pobrane z ich cennika dostępnego na stronie, a co za tym idzie - są one wysokie i zupełnie nieatrakcyjne.

Którą ofertę wybraliśmy?

Mimo świetnej oferty i dobrego kontaktu ze strony Przelewy24, zdecydowaliśmy się jednak pozostać we współpracy z naszym dotychczasowym usługodawcą tzn. Transferuj.pl - stwierdziliśmy, że na cenie e-przelewów niespecjalnie nam zależy, chcemy przecież aby nasi klienci mieli jak najdogodniejszą metodę płatności, a różnica między ofertą na e-transfer od Przelewy24 nieznacznie tylko się różni od tej zaproponowanej przez Transferuj.pl. Zdecydowanie większe koszta ponieślibyśmy integrując nowego pośrednika płatności z naszym systemem płatności, niż przy pozostaniu przy dotychczasowym pośredniku, o którym mamy bardzo dobre zdanie.

Aktualizacja 31.03.2017:
Zapraszamy do przeczytania odświeżonego artykułu na temat szybkich płatności, który dostępny jest pod tym linkiem - Nowe porównanie ofert pośredników szybkich płatności

 

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Liczba komentarzy: 0
Dołącz do Newslettera

Bądź na bieżąco

zapisz sie do newslettera

Zdobywaj informacje o nowościach i bądź na bieżąco z naszymi promocjami! Nasz newsletter jest zupełnie bezpłatny i informujemy w nim jedynie o najważniejszych sprawach dot. sprzedaży internetowej.

Kontakt
  • telefon: 799 355 450
facebook youtube status webinar