Content
Netgraf CMS
O AUTORZE
Filip Marciniak
Community Manager eSprzedaz.com
LICZBA ARTYKUŁÓW:74

Autor artykułów jest Community Managerem w firmie eSprzedaż, byłym Koordynatorem projektu eSprzedaż zrealizowanego w ramach dotacji UE z programu Innowacyjna Gospodarka. Specjalista e-commerce, autor kilku publikacji, które ukazały się między innymi w Gazecie Finansowej, a także współautor pomocy dla usług i narzędzi eSprzedaż. Jego autorskie prace ukazały się także na wielu blogach oraz stronach poświęconych tematyce sprzedaży internetowej.

 

Wszelkie uwagi do artykułów
prosimy wysyłać na mail: prezentacje@esprzedaz.com

Jak zrobić ładną miniaturkę aukcji? Zmiany na Allegro

2016-09-29 00:00:00

Na pewno kojarzysz nasz poprzedni artykuł na temat dobrych miniaturek na Allegro. Jeżeli nie, znajdziesz go tutaj. Obecnie jest on już nieaktualny ze względu na zmiany dotyczące Nowych standardów zdjęć miniaturek na Allegro. Dlatego właśnie zdecydowałem się napisać kolejny artykuł z uwzględnieniem zmian obowiązujących na aukcjach Allegro od 1 lutego 2017 roku. Zmiany zdjęć już należy uwzględniać, ponieważ od października trafność Allegro będzie brała je pod uwagę, dając aukcjom z takimi zdjęciami, przewagę nad innymi aukcjami. W tekście postaram się zawrzeć także moje zdanie na temat zmian, jakie w ostatnim czasie zaobserwować można na Allegro.

 

 

Zdjęcie miniaturka sprzedawanego przedmiotu jest obecnie jednym z ważniejszych elementów aukcji. Wprowadzane przez Allegro zmiany znacznie obniżą jednak jego znaczenie.

miniaturka allegroNa naszej nowej miniaturce nie będzie mogło znaleźć się nic poza sprzedawanym produktem. Obostrzenie nie pozwala nawet na tło w kolorze. Allegro zabrania bowiem umieszczania jakiegokolwiek logotypu, (nie zabrania tego jednak sprzedawcom ze strefy marek), tekstu, czy znaku wodnego na obrazku. Tło ma być białe, niezależnie od tego co sprzedajemy. Jeżeli więc wystawiamy na sprzedaż białą sukienkę, to dobrze gdybyśmy zadbali jeszcze o profesjonalne zdjęcia robione jako packshot z odpowiednim kontrastem bieli, przy odpowiednim oświetleniu. Allegro przygotowało nawet specjalny poradnik, który dowodzi właśnie tego, że bez profesjonalnego sprzętu możemy zapomnieć o sprzedaży na Allegro. Nie pozostawia więc miejsca dla amatorskich sprzedawców wyprzedających rupiecie z garażu. Ci muszą przenieść się na OLX bądź Gumtree. Zdaje się, że Allegro liczy, iż samo zmieni się w polskiego Amazona, a na OLX najprawdopodobniej z czasem wprowadzą aukcje.

Lepsze, znaczy Większe

jak zrobić miniaturkę allegroLepsze zdjęcia mają według Allegro oznaczać większą sprzedaż. Lepsze wg. Allegro, znaczy większe miniaturki, bo teraz maksymalne wymiary zdjęcia na Allegro to 2560x2560px, przy czym należy zaznaczyć, że jedynie poniżej 1% wszystkich internautów w Polsce posiada monitory większe niż Full HD, czyli 1920x1080px. Największy procent internautów używa mniejszych monitorów, z rozdzielczością 1366x768px wg. rankingu Gemius. Lepsze, profesjonalne, wysokiej rozdzielczości fotografie, których finalnie nie możemy nawet podpisać lub oznaczyć jako nasze, autorskie zdjęcie, będziemy teraz mogli przybliżyć sobie na monitorze niczym pod lupą. Allegro ma co prawda "automatycznie zabezpieczać zdjęcia cyfrowo" lecz to w praktyce oznacza, że nasze zdjęcie będzie zabezpieczone tylko w ramach strony Allegro.pl. Poza serwisem, każdy będzie mógł go używać do woli. Zdaje się, że ten sam skrypt do automatycznego, cyfrowego zabezpieczania zdjęć, nie pozwoli nam też na użycie tego samego zdjęcia na innym koncie Allegro, a przecież wielu sprzedawców natomiast prowadzi taki model sprzedaży, że różni pracownicy sprzedają z różnych kont te same produkty. Może dojść także do takiej sytuacji jaka obecnie jest na Facebooku, czyli wstawiając zdjęcia automatycznie będziemy tracić do nich prawa. Nie wiemy jeszcze, czy takie zapiski znajdą się w nowym regulaminie Allegro, ale powinniśmy się tego spodziewać. Automatyczne zabezpieczenie naszych zdjęć, zabezpieczałoby wtedy Allegro, a nie nas.Tytuł, nie Miniaturka

Znacznie ważniejsze od miniaturek staną się więc teraz tytuły aukcji, którymi będziemy musieli zwrócić uwagę naszych potencjalnych klientów. Wzrośnie znaczenie znaczków Allegro informujących o darmowej dostawie i standardzie Allegro. Także promowanie aukcji znacznie poprawi naszą sprzedaż, a chyba właśnie o to chodzi Allegro, abyśmy promowali nasze aukcje i płacili więcej już przy ich wystawieniu. Przecież umieszczając ramki, logotypy oraz inne informacje na naszych obecnych miniaturkach, promujemy nasze aukcje w podobny sposób, lecz za darmo.
Sprawdź, jak stworzyć najlepszy tytuł aukcji.

Trafność czy Trefność?

Już w październiku tego roku aukcje ze zdjęciami w nowym standardzie mają być łatwiej wyszukiwane i dobierane w wyszukiwarce Allegro. Dobierane przez "Trafność", której powstanie znacznie uderzyło w sprzedawców aukcyjnych, a szczególnie tych najmniejszych, korzystających z Allegro sporadycznie. Trafność sprawiła, że sprzedaż na Allegro przestała być fair i zdecydowanie negatywnie wpłynęła na zdrową konkurencję sprzedawców. W sieci pojawiły się różne, niespotykane dotąd usługi oferujące pozycjonowanie aukcji na Allegro. Pojawiły się skrypty klikające w aukcje tylko po to, żeby podnieść statystyki wyświetleń. Sprzedawcy kupują sami od siebie, aby aukcje były wyżej w wynikach wyszukiwania na Allegro. Inni ustawiają darmową wysyłkę do Rosji, przez co Allegro oznacza je jako "z darmową wysyłką" i wyświetla wyżej w wynikach. Wszystko po to, by oszukać prymitywny algorytm trafności oparty na zasadzie - na Tobie zarabiamy najwięcej, więc Twoje aukcje pokażą się klientom w pierwszej kolejności. Niestety Allegro zapomniało już o tym, że swoją popularność zyskało nie dzięki innowacyjności serwisu, a dzięki stworzeniu przyjaznego środowiska dla sprzedawców.

 

czytaj więcej: czym jest trafność?


Jeżeli nie posiadasz jeszcze profesjonalnego studia do fotografii produktowej, wypróbuj nasz edytor wydzielania tła.
Fotolister to darmowy hosting zdjęć z podstawowymi możliwościami edytora grafik, wbudowaną galerią filtrów oraz narzędziem przeznaczonym do szparowania tła.

Na filmie przedstawiamy jak wydzielić tło ze zdjęcia produktu przy użyciu narzędzia do szparowania dostępnego w ramach darmowej usługi Fotolister.pl

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Liczba komentarzy: 0
Dołącz do Newslettera

Bądź na bieżąco

zapisz sie do newslettera

Zdobywaj informacje o nowościach i bądź na bieżąco z naszymi promocjami! Nasz newsletter jest zupełnie bezpłatny i informujemy w nim jedynie o najważniejszych sprawach dot. sprzedaży internetowej.

Kontakt
  • telefon: 799 355 450
facebook youtube status webinar