Content
Netgraf CMS
O AUTORZE
Filip Marciniak
Community Manager eSprzedaz.com
LICZBA ARTYKUŁÓW:74

Autor artykułów jest Community Managerem w firmie eSprzedaż, byłym Koordynatorem projektu eSprzedaż zrealizowanego w ramach dotacji UE z programu Innowacyjna Gospodarka. Specjalista e-commerce, autor kilku publikacji, które ukazały się między innymi w Gazecie Finansowej, a także współautor pomocy dla usług i narzędzi eSprzedaż. Jego autorskie prace ukazały się także na wielu blogach oraz stronach poświęconych tematyce sprzedaży internetowej.

 

Wszelkie uwagi do artykułów
prosimy wysyłać na mail: prezentacje@esprzedaz.com

Pierwsza Kampania w Google AdWords cz.2 - Optymalizacja i rozszerzenia reklam

2018-03-23 13:33:00

6. Optymalizacja i poprawianie wyników Kampanii.

Artykuł ten jest kontynuacją poprzedniego tekstu dotyczącego pierwszej reklamy w Google AdWords. Poprzedni artykuł znajdziesz na stronie https://esprzedaz.com/artykuly/a/153/pierwsza-kampania-w-google-adwords-podstawy-i-praca-z-pierwsza-kampania-reklamowa

Słowniczek:
CTR - Współczynnik klikalności obliczany dzieląc liczbę kliknięć przez liczbę wyświetleń.

Rozszerzenie reklamy - funkcja reklamy Google AdWords pozwalająca na wyświetlanie dodatkowych informacji w reklamie. Poszczególne rozszerzenia zostały opisane poniżej.

Optymalizacja - optymalizacja kampanii AdWords to szereg czynności jakie wykonujemy w celu ulepszenia jakości reklamy, co przekłada się następnie na jej wyniki. Jeżeli chodzi o rozszerzenia reklam - możemy je stworzyć już na etapie tworzenia reklamy lecz ja opiszę je tutaj, w części dotyczącej optymalizacji. Są to bowiem opcjonalne rozszerzenia, które służą właśnie do uzupełnienia i rozszerzenia naszych reklam, zarówno pod kątem zawartych w nich informacji jak i obszaru jaki zajmują w wynikach Google.

Rozszerzenia reklam

Zaczniemy więc od możliwości rozszerzenia naszych reklam o oferowane przez Google opcje. Nie wszystkie rodzaje rozszerzeń sprawdzą się w każdej branży dlatego opiszę tu jedynie te, przydatne w prowadzeniu standardowego sklepu internetowego.

Należy tu zwrócić uwagę na to iż Google w ostatnim czasie bardzo często wprowadza zmiany do rozszerzeń, opis ten może więc być niedługo nieaktualny lub niepełny.


Rozszerzenie linków do podstron

Rozszerzenie te pozwala na wyświetlanie wybranych podstron od razu przy reklamie. Nie jest ono zawsze wyświetlane, najczęściej widoczne jest wtedy, kiedy reklama znajdzie się na pierwszym miejscu w wyświetlanych wynikach.


Rozszerzenie objaśnień

Objaśnienia pozwalają na wskazanie korzyści dodatkowych jakie świadczymy w sklepie internetowym np. Wysyłka w 24h; Darmowa dostawa; Odbiór osobisty itp.


Rozszerzenie informacji w witrynie

Te rozszerzenie posiada już zdefiniowane nagłówki, należy więc wybrać odpowiedni nagłówek np. Marki, a następnie wprowadzić nazwy producentów, których produkty oferujemy.

Do wyboru mamy jeden z poniższych nagłówków:

 • Udogodnienia
 • Marki
 • Kursy
 • Kierunki studiów
 • Miejsca
 • Polecane hotele
 • Ubezpieczenia
 • Modele
 • Okolice
 • Usługi
 • Programy
 • Style
 • Typy

Nie wszystkie nagłówki oczywiście sprawdzą się w przypadku handlu internetowego. Tu proponowałbym wybór pomiędzy Markami, Modelami, Stylami lub Typami. Możemy też użyć Udogodnień ale nasze udogodnienia możemy wskazać w rozszerzeniu objaśnień, które opisałem powyżej. Warto więc w tym miejscu zwrócić uwagę na inne aspekty.

Więcej o rozszerzeniach informacji znajdziesz na stronie https://support.google.com/adwords/answer/6280012


Rozszerzenie połączenia

Te rozszerzenie pozwoli wyświetlić w widocznym miejscu nasz numer telefonu. W przypadku reklamy wyświetlanej na telefonie pozwoli także w niego kliknąć i od razu rozpocząć realizację połączenia.


Rozszerzenie wiadomości

Te rozszerzenie jest bardzo podobne do rozszerzenia połączeń lecz zamiast połączenia przechodzimy do możliwości wysłania wiadomości SMS.


Rozszerzenie lokalizacji

Te rozszerzenie nie przyda się tym sprzedawcom internetowym, którzy nie mają placówki stacjonarnej. Wskazuje ono bowiem na lokalizację sklepu.


Rozszerzenie powiązanej lokalizacji

Te rozszerzenie przeznaczone jest dla producentów lub hurtowni, które chciałyby wskazywać na placówki oferujące ich produkty. Możemy go także użyć jeżeli posiadamy więcej niż jedną lokalizację naszego sklepu stacjonarnego.


Rozszerzenie cen

Te rozszerzenie pozwala wyświetlić ceny wybranych usług lub produktów - bezpośrednio w reklamie AdWords.


Rozszerzenie aplikacji

Rozszerzenie przydatne jedynie wtedy kiedy chcemy zareklamować jakąś aplikację lub w przypadku sprzedaży oprogramowania przeznaczonego na smartphony.


Rozszerzenie promocji

Te rozszerzenia wskazują na aktualne święta i pewne okazje do promocji. Możesz dzięki nim wyróżnić np. promocję zorganizowaną na dzień matki lub z okazji jakiegoś innego święta.


Optymalizacja słów kluczowych

Do poprawienia jakości naszych reklam posłuży nam optymalizacja i praca ze słowami kluczowymi pod którymi wyświetla się nasza reklama. Optymalizacja słów kluczowych polega jedynie na dodawaniu nowych słów do listy oraz usuwaniu słów zbędnych.

Po kliknięciu w wybraną kampanię możemy przejść do karty Słowa kluczowe. To tu znajdziemy listę naszych słów kluczowych, które wprowadziliśmy wcześniej w trakcie tworzenia Grupy reklam. Po pewnym czasie zauważymy tu pojawiające się przy nich statystyki. Optymalizację możemy wprowadzić wtedy kiedy mamy już jakieś statystyki dla naszych słów kluczowych. To właśnie statystyki wskażą nam i pozwolą ocenić, czy dane słowo przynosi wyświetlenia, kliknięcia oraz konwersje.

Poniżej postaram się wskazać na co zwrócić uwagę podczas analizy słów kluczowych wg. statystyk.


Jak ocenić jakość słowa kluczowego?

Do tej oceny posłuży nam współczynnik CTR - współczynnik klikalności naszej reklamy w stosunku do liczby wyświetleń reklamy pod danym słowem kluczowym. Współczynnik ten procentowo podaje stosunek kliknięć do wyświetleń.

O ile nasza kampania nie jest nastawiona na wyświetlenia, a zwykle tak nie jest. Powinniśmy stopniowo wstrzymywać (nie zalecamy usuwania słów kluczowych) słowa kluczowe o niskim współczynniku CTR. Możemy tu przyjąć, że niski współczynnik to CTR poniżej 2%. Wysoki współczynnik może sięgać 10-15%, rzadziej 20%. Oczywiście znajdziesz w swojej liście takie frazy, które będą miały CTR wyższy nawet niż 20% lecz oznacza to zwykle, że dane słowo kluczowe nie osiągnęło po prostu jeszcze wystarczającej liczby wyświetleń oraz kliknięć do jego wiarygodnej oceny. Nie oceniaj więc słów kluczowych, które jeszcze nie posiadają kilkuset wyświetleń. Im więcej wyświetleń danej frazy, tym bardziej wiarygodne dane przedstawia nam współczynnik CTR. Przy jedynie kilkudziesięciu wyświetleniach nie jesteśmy w stanie ocenić faktycznej jakości danego słowa kluczowego.


Jak poprawić jakość słów kluczowych?

W liście słów kluczowych znajdziemy na górze kartę "Wyszukiwane hasła". Będą to zbliżone hasła do naszych słów kluczowych pod którymi wyświetla się nasza reklama. Możemy posortować je pod względem Konwersji, a także pod względem CTR. W ten sposób zobaczymy słowa kluczowe, które możemy następnie dodać do naszej listy słów kluczowych lub wykluczyć takie frazy, które nam nie odpowiadają. Możemy tu znaleźć słowa kluczowe, które często przypadkiem kojarzone są z naszą reklamą. Dobrym przykładem będą tu homonimy - jeżeli sprzedajemy zamki do drzwi, będziemy mogli tu wykluczyć wszelkie inne zamki nie dotyczące naszej branży oraz reklamy.


Jak ocenić wartość danego słowa kluczowego?

Do tego posłuży nam Koszt konwersji. Oczywiście warunkiem jest tutaj odpowiednie stworzenie oraz użycie kodu konwersji. Koszt konwersji pokaże nam wtedy ile faktycznie kosztuje nas dana konwersja - zwykle konwersją jest dla nas sprzedaż, złożenie zamówienia w sklepie internetowym. Dzięki temu jesteśmy w stanie skorelować średnią wartość zarobku na jednym zamówieniu z kosztem konwersji przy danym słowie kluczowym w AdWords lub przy całej reklamie. Jeżeli koszt konwersji znacznie przekracza nasz średni zarobek na zamówieniu, możemy śmiało stwierdzić że dane słowo kluczowe nie jest zbyt opłacalne dla wyświetlania tej reklamy. Powinniśmy to ocenić dopiero kiedy konwersji będzie więcej niż kilka. Warto przy tej ocenie wziąć pod uwagę także dłuższy zakres dat wyświetlając wszystkie konwersje jakie do tej pory miały miejsce.


Jak optymalizować stawki za kliknięcie w dane słowo kluczowe?

W liście słów kluczowych znajdziemy kolumnę Stan. To właśnie w tej kolumnie znajdziemy takie informacje jak np. minimalną stawkę za pierwszą stronę. Oczywiście stawki i ich konkurencyjność zmienia się cały czas. Warto więc co jakiś czas zajrzeć do naszej listy i sprawdzić, czy któreś słowo kluczowe ma stawkę maksymalnego CPC za niską na pierwszą stronę wyników wyszukiwania lub próbować obniżyć maksymalne CPC do granicy stawki wystarczającej do wyświetlenia naszej reklamy pod tym słowem kluczowym na pierwszej stronie. Najlepiej więc sugerować się stawką proponowaną przez Google ale możemy też spojrzeć na średni koszt CPC.

O tym jak wybrać odpowiednie słowa kluczowe podczas tworzenia kampanii oraz jak zaplanować kampanię reklamową dowiesz się w kolejnym artykule z serii.


Pozycjonowanie, a AdWords

Pozycjonowanie jest bardzo szerokim tematem i napiszę tylko o głównej różnicy między AdWords, a pozycjonowaniem strony. Więcej o pozycjonowaniu dowiedz się z artykułów do których linki podaję na końcu tego artykułu.

Pozycjonowanie sprawia, że strona internetowa widnieje w wynikach wyszukiwania Google wyświetlając się tam pod danym słowem kluczowym naturalnie, mówi się też, że jest to wynik organiczny tzn. tak jak strona została oceniona przez algorytmy Google w rankingu stron w wynikach wyszukiwania pod daną frazą, na takim miejscu się ona właśnie znajduje.

W przeciwieństwie do AdWords, pozycjonowanie jest darmowe. Chyba, że płacimy i zlecamy pracę nad nim jakiejś firmie. Wtedy dana firma stara się poprawiać wyniki oraz umacniać pozycję strony w Google. Robi się to szeregiem prac starających się podnieść ocenę strony w oczach Google. AdWords natomiast pozwala pominąć ranking Google i wyświetlać na pierwszej, lub dalszych pozycjach w wynikach wyszukiwania stronę w nim reklamowaną.

Jak samodzielnie pozycjonować sklep internetowy?

Część trzecia: Jak wybrać słowa kluczowe? Jak zaplanować kampanię reklamową w AdWords?

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Liczba komentarzy: 0
Dołącz do Newslettera

Bądź na bieżąco

zapisz sie do newslettera

Zdobywaj informacje o nowościach i bądź na bieżąco z naszymi promocjami! Nasz newsletter jest zupełnie bezpłatny i informujemy w nim jedynie o najważniejszych sprawach dot. sprzedaży internetowej.

Kontakt
 • telefon: 799 355 450
facebook youtube status webinar