Content
Netgraf CMS
O AUTORZE
Filip Marciniak
Community Manager eSprzedaz.com
LICZBA ARTYKUŁÓW:74

Autor artykułów jest Community Managerem w firmie eSprzedaż, byłym Koordynatorem projektu eSprzedaż zrealizowanego w ramach dotacji UE z programu Innowacyjna Gospodarka. Specjalista e-commerce, autor kilku publikacji, które ukazały się między innymi w Gazecie Finansowej, a także współautor pomocy dla usług i narzędzi eSprzedaż. Jego autorskie prace ukazały się także na wielu blogach oraz stronach poświęconych tematyce sprzedaży internetowej.

 

Wszelkie uwagi do artykułów
prosimy wysyłać na mail: prezentacje@esprzedaz.com

Co powinna zawierać skuteczna w sprzedaży strona produktu?

2018-10-23 08:46:00

Estetyczna, dobrze wyglądająca karta produktu to nie wszystko. Powinniśmy wskazywać w niej największe zalety produktu, ale i samego zakupu w naszym sklepie tj. cenę wysyłki, stan magazynowy, dobrze wyróżnioną cenę promocyjną oraz dane kontaktowe w przypadku pytań. Strona produktu ma wzbudzać zainteresowanie, wytłuszczać korzyści z zakupu produktu i jego zalety.


Opis i jego znaczenie

Zacznijmy od rzeczy najważniejszej w karcie produktu - Opisu. Z perspektywy początkującego sprzedawcy internetowego znaczenie opisów w produktach może być kwestią drugoplanową. Nie powinniśmy jednak nigdy go bagatelizować.


Rola naszych opisów jest zależna przede wszystkim od branży, w jakiej działamy - branża odzieżowa nie musi mieć dokładnych i długich opisów, ale sprzedaż elektroniki właśnie na nich się opiera. W przypadku elektroniki będą to najczęściej zwykłe atrybuty produktów, powtarzane w większości oferowanych produktów np. przekątna ekranu itp. Należy więc zadbać o odpowiednie rozwinięcie opisu technicznego i stworzenie opisu, który nie tylko nakłoni naszych potencjalnych klientów do zakupu właśnie tego produktu, ale pozwoli im również znaleźć go w Google pod hasłami, jakie znajdą się w jego opisie. Niezależnie więc od branży, musimy zadbać o odpowiednie opisy, zawierające słowa kluczowe, które pozwolą wpłynąć na lepszą ocenę strony w Google, co przełoży się także na wyższe pozycje strony w wynikach wyszukiwania Google.

Czytaj też: Jak samodzielnie pozycjonować sklep internetowy?


Równocześnie musimy myśleć o klientach, którzy będą czytać nasze opisy. Starajmy się więc przede wszystkim dla nich nieść jakąś konkretną wartość, pisząc np. że ten produkt jest lepszy od tego pod takim względem, ale z kolei ten drugi jest lepszy od pierwszego pod innym - klient będzie mógł dobrać produkt właśnie dla siebie, a jednocześnie wskażemy mu inny z naszej oferty, szczerze pokazując zalety obu. To właśnie informacja, po jaką idziemy do sklepu, wypytując ekspedienta o dany model i jego zalety. Takie działanie sprawia, że klient zaczyna się zastanawiać, który z produktów wybrać, a to jest już tylko o krok do zakupu. Klienci również chętniej kupują na stronach, które podsunęły im wiedzę na temat danego produktu.


Nie kopiuj opisów od konkurencji - Google uzna to za zduplikowaną treść i strona nic na tym nie zyska. Napisanie opisu produktu jest stosunkowo łatwe dla osoby, która orientuje się w danej branży, zna swoją ofertę oraz związane z nią pytania klientów. Wystarczy kilka zdań zawierających podstawowe informacje o produkcie, własny komentarz z poradami, odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania i opis produktu gotowy. W ten sposób unikamy również naruszenia praw autorskich związanych z kopiowanymi tekstami.

Czytaj też: Podstawy tworzenia kontentu na stronach www


Zdjęcia produktów i atrakcyjna prezentacja oferty

Odpowiedni opis produktu to nie wszystko, klienci porównują również ceny. Na nie jednak nie można nic poradzić, musisz ustalić je samodzielnie, sugerując się konkurencją. Poprawić i zadbać możesz o zdjęcia swoich produktów. Zdjęcia grają kluczową rolę w produktach "kupowanych oczami”, a rolę drugorzędną w produktach, dla których liczą się bardziej parametry. Jedno zdjęcie produktu to zupełne minimum. Jest to w pewien sposób dowodem na to, że posiadamy sprzedawany towar. Im więcej zdjęć, tym łatwiej rozwiać wątpliwości klientów. Szczególnie jeżeli sprzedajemy produkty używane. Co ciekawe, dodatkową wartością może być dokładne wskazywanie na zdjęciach wad produktów. Działa to zdecydowanie na korzyść sprzedawcy i zwiększa szanse sukcesu transakcji. Sprzedawca postrzegany jest wtedy jako osoba uczciwa, niekryjąca wad w swojej ofercie i niezamierzająca ich wcale ukrywać. Wpływa to także na lepszą decyzję po stronie klienta i zmniejsza ryzyko późniejszych zwrotów.

Czytaj też: Jak zrobić ładną miniaturkę aukcji?


Dodatkowe wartości w karcie produktu

Jeżeli masz możliwość nagrania filmu z produktem, warto uzupełnić opis oferty również o takie nagranie. Prócz wartości, jaką daje sama treść filmu, poszerza on również grono naszych potencjalnych klientów o użytkowników, którzy trafią na niego w serwisie YouTube.

Czytaj też: Jak prezentacja wideo produktu działa na sprzedaż?


Zależnie od branży i rodzaju produktu, warto zamieszczać również takie materiały jak instrukcja czy tabela rozmiarów. Zagęszczenie dodatkowych materiałów na stronie sprawi, że sklep będzie wyglądał profesjonalnie, a dodatkowo będą one generowały ruch np. kiedy ktoś będzie chciał pobrać sobie tylko instrukcję.


Warto zadbać o opinie klientów - dzięki mnogości opinii o produktach klienci mogą przekonać się o ich zaletach, ale i wadach. Często szukamy także w sieci fraz zawierających nazwę produktu i dopisujemy wtedy słowo "opinie” lub "recenzja” w celu lepszego poznania zagadnienia. Takie działanie sprawi, że ktoś może znajdzie takie informacje u nas, a skoro już tu będzie - być może zdecyduje się również na zakupy.


Na stronach produktów znajdziemy często także dział powiązanych produktów mogących być uzupełnieniem oferty lub jej droższym zamiennikiem. To jakie produkty zaproponujesz, zależy tylko od Ciebie. Z czasem na pewno zauważysz jakie produkty sprzedają się najlepiej i w jakiej konfiguracji z pozostałym asortymentem - to właśnie je warto promować.

Czytaj też: Wykorzystanie funkcji sklepu Sellingo do zwiększenia sprzedaży


Odpowiednia prezentacja produktu w sklepie internetowym można znacznie wpłynąć na Twoją sprzedaż. Zadbaj o to, szczególnie jeżeli w swoim sklepie masz mało produktów, które często sprzedajesz, a nie szybko wyczerpie się ich stan magazynowy. Inwestycja czasu w dopracowanie stron, które oglądają klienci, może zwrócić się bardzo szybko.

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Liczba komentarzy: 0
Dołącz do Newslettera

Bądź na bieżąco

zapisz sie do newslettera

Zdobywaj informacje o nowościach i bądź na bieżąco z naszymi promocjami! Nasz newsletter jest zupełnie bezpłatny i informujemy w nim jedynie o najważniejszych sprawach dot. sprzedaży internetowej.

Kontakt
  • telefon: 799 355 450
facebook youtube status webinar