Content
Netgraf CMS
O AUTORZE
Filip Marciniak
Community Manager eSprzedaz.com
LICZBA ARTYKUŁÓW:74

Autor artykułów jest Community Managerem w firmie eSprzedaż, byłym Koordynatorem projektu eSprzedaż zrealizowanego w ramach dotacji UE z programu Innowacyjna Gospodarka. Specjalista e-commerce, autor kilku publikacji, które ukazały się między innymi w Gazecie Finansowej, a także współautor pomocy dla usług i narzędzi eSprzedaż. Jego autorskie prace ukazały się także na wielu blogach oraz stronach poświęconych tematyce sprzedaży internetowej.

 

Wszelkie uwagi do artykułów
prosimy wysyłać na mail: prezentacje@esprzedaz.com

Użyteczna Strona Internetowa jako fundament sprzedaży

 
Często zdarza się, że inwestujemy znaczne środki w reklamę internetową i mimo tego okazuje się później, że jej wyniki nie są zbyt zadowalające, a w skrajnych przypadkach nawet w ogóle ich nie ma. Powodów słabych efektów reklamy może być wiele ale najczęściej spotykane są dwa problemy - albo reklama nie została odpowiednio zaprojektowana i nie trafia w Twój target albo po prostu Twoja strona internetowa nie spełnia podstawowych wymagań klientów. Nie budzi ona zaufania lub wygląda słabo, a często jedno i drugie.

Strona internetowa - najczęściej strona Twojego sklepu internetowego, jest nie tylko wizytówką Twojej firmy, ale i katalogiem Twojej oferty. Katalogi projektuje się tak żeby oferta w nich zawarta prezentowała się jak najlepiej, zachęcająco dla klienta.

Pamiętaj, że Twoja strona internetowa to główny element strategii marketingowej bez którego sprzedaż po prostu nie wypali. Wszystkie Twoje reklamy zewnętrzne powinny być poparte działaniami na stronie internetowej. Być spójne z wyglądem strony i kierować do faktycznych, atrakcyjnych, promocyjnych ofert.


Wygląd strony to podstawa! - Design

Projektowanie doświadczeń użytkowników, a w tym przypadku Twoich potencjalnych klientów zaczyna się wraz z projektem strony głównej sklepu. Strony powinny zostać zaprojektowane tak, aby były jak najbardziej domyślne w obsłudze, funkcjonalne i użyteczne dla użytkowników. Ważne jest to, aby elementy zawarte na stronie znajdowały się w domyślnych dla użytkownika miejscach przy zachowaniu powszechnych standardów - Chodzi tu o przyzwyczajenia - np. klawisza zaloguj/wyloguj znajdziemy zwykle w prawym górnym rogu, tak jak i koszyk. Najważniejsze elementy zwykle znajdują się po prawej stronie, a listy kategorii będziemy szukać zwykle po lewej. To ogólne założenia ale właśnie trzymanie się ich w każdym detalu szczególnie wpływa na pozytywne doświadczenia użytkowników.

Zadbanie o wykreowanie pozytywnego, miłego doświadczenia naszym klientom nie tylko może zapewnić nam wysoką sprzedaż ale i powracających, stałych klientów lub bardzo skuteczny marketing szeptany pośród ich znajomych.

Prócz czysto funkcjonalnych i użytecznych zamysłów w designie naszej strony internetowej podstawą jest także ogólnie pojęta dobra estetyka sprawiająca, że sama strona jest miła i przyjemna dla oka. Użycie odpowiedniej czcionki, stylów i barw, które działają na klienta w pozytywny sposób.

Cytując amerykańskiego specjalistę od zagadnień UX - "Dobry design, jeżeli jest zaprojektowany tak jak powinien, staje się niewidoczny. Dopiero kiedy zostanie słabo zaprojektowany staje się zauważalny."
 
 

Powinno więc nam, sprzedawcom, zależeć na tym, aby potencjalny klient wchodząc na naszą stronę zajął się zakupami i przeglądaniem oferty, a nie wytykaniem błędów i przeklikiwaniem się przez niepotrzebne strony. Ładna, dobra strona nie zwróci jego uwagi - zajmie się on produktami, które się na niej znajdują. Brzydka i źle zaprojektowana strona zmusi go z kolei do myślenia o tym "co to za strona? Kto to projektował?" Co często skutkować może zupełnym zapomnieniem o temacie zakupów i opuszczeniem strony. Czego oczywiście powinniśmy unikać.


Czytaj też:
Customer Experience - budowanie pozytywnych doświadczeń klienta
Co klienci sklepów internetowych cenią, a czego nie lubią w zakupach online?
Używanie odpowiednich grafik, czcionek i kolorów w reklamach graficznych

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Liczba komentarzy: 0
Dołącz do Newslettera

Bądź na bieżąco

zapisz sie do newslettera

Zdobywaj informacje o nowościach i bądź na bieżąco z naszymi promocjami! Nasz newsletter jest zupełnie bezpłatny i informujemy w nim jedynie o najważniejszych sprawach dot. sprzedaży internetowej.

Kontakt
  • telefon: 799 355 450
facebook youtube status webinar