Netgraf CMS
Loader image

Jak uruchomić integrację z Google Merchant Center?

 • Jak uruchomić integrację z Google Merchant Center?
  Jeżeli jesteś sprzedawcą internetowym, Google Merchant Center jest stworzony właśnie dla Ciebie! To narzędzie przeznaczone dla każdego, kto chciałby rozwinąć swoją sprzedaż w internecie. Dzięki Google Merchant Center udostępnisz produkty z oferty swojego sklepu bezpośrednio w reklamach Google Ads. Twoje produkty pokażą się w wynikach wyszukiwania wtedy, kiedy klienci będą wpisywać ich w Google. To świetne rozwiązanie pozwalające dotrzeć z ofertą właśnie tam, gdzie potencjalni klienci dokonują wyszukiwań.

  Google Merchant Center to panel sprzedawcy, który połączy Twój sklep z reklamami Google Ads. To niezbędne narzędzie do tworzenia kampanii produktowych, reklam remarketingowych w Google Ads lub dla porównywarki cen Zakupy Google. Panel Google Merchant Center przyda się także do diagnostyki sprzedawanych produktów, która pokaże Ci wszelkie problemy związane z produktem, również jego dostępność.

  Przed zintegrowaniem sklepu należy zapoznać się ze stroną Google Merchant Center ⇨

  1. Zarejestruj nowe konto w usługach Google, jeśli jeszcze go nie masz. Kiedy posiadasz już konto Google np. pocztę Gmail, wystarczy się do niego zalogować i przejść na stronę ⇨ , a następnie kliknąć Rozpocznij.  2. Zaznacz prawidłowe odpowiedzi na pytania.  3. Następnie na kolejnej karcie, kliknij Utwórz konto Google Merchant Center.
  4. Uzupełnij informacje o swojej firmie – nazwę firmy oraz kraj rejestracji. Możesz zaznaczyć checkbox dotyczący otrzymywania alertów i wskazówek dotyczących zarządzania sklepem internetowym przez Google.


  5. Uzupełnij informacje na temat Twojej firmy w Google w panelu Google Merchant Center.  6. Kliknij Zarządzaj danymi firmy w celu rozpoczęcia procesu weryfikacyjnego.  7. Kliknij Zatwierdź sklep internetowy.  8. Następnie wybierz sposób weryfikacji. Google wymaga weryfikacji domeny. Do weryfikacji możesz użyć różnych metod np. jeżeli wcześniej powiązałeś swój sklep z Google Analytics, możesz wybrać metodę weryfikacji wg zainstalowanego kodu Google Analytics. Najłatwiej zweryfikować domenę podłączając Google Analytics, który również na pewno przyda Ci się w przyszłości do śledzenia najważniejszych statystyk Twojego sklepu oraz odbiorców, którzy go odwiedzają.

  Zobacz, jak powiązać sklep z Google Analytics ⇨ Jak dodać kod śledzenia Google Analytics?
  Więcej o weryfikacji ⇨ Jak zweryfikować witrynę sklepu w Google? Google Search Console i inne


  9. Po poprawnym zweryfikowaniu witryny Google wyświetli odpowiedni komunikat. Jest to wymagane przed przejściem do kolejnego kroku konfiguracji.

  10. Po poprawnym zweryfikowaniu firmy możesz dodać feed z plikiem produktowym lub plikiem danych. Aby to zrobić przejdź w Google Merchant Center do karty Produkty ⇨ Pliki danych i kliknij przycisk +.  11. Uzupełnij Informacje podstawowe – dodaj kraje docelowe (kraje, w których Twoje produkty są sprzedawane i do których mogą być dostarczane), Języki i Etykiety pliku danych. Kliknij Dalej.
  12. Następnie nazwij plik danych i wybierz metodę przesyłania. Kliknij Dalej.  13. Podaj w tym kroku konfiguracji tę samą nazwę pliku, którą podałeś w poprzednim punkcie. Wybierz częstotliwość pobierania pliku (aktualizacji danych), godzinę pobierania i strefę czasową. Pierwsze sprawdzanie pliku może trwać dłużej, ponieważ obsługa Google zajmuje się jego wstępną weryfikacją. Kiedy Google Merchant Center zweryfikuje plik za pierwszym razem, później będzie on aktualizowany co wybrany przez Ciebie okres. Podaj adres URL pliku danych, który znajdziesz w panelu administracyjnym swojego sklepu Sellingo, w karcie Integracje ⇨ Porównywarki. Nie musisz podawać nazwy ani hasła.  14
  . Po kliknięciu Utwórz plik danych – plik zostanie dodany.


  Konfiguracja pliku po stronie sklepu

  Aby skonfigurować Google Merchant Center przejdź w panelu Sellingo do karty Integracje ⇨ Porównywarki.

  1. Zaloguj się w panelu administracyjnym.

  2. W zakładce Integracje kliknij Porównywarki i zmień status na Włączony – dzięki temu plik zawierający informację o produktach będzie aktualizował się o zmiany dokonane w asortymencie Twojego sklepu Sellingo.
  3. Kliknij ołówek przy Google Merchant Center, aby przejść do edycji integracji.

  4. Skonfiguruj pola konfiguracji integracji Sellingo z Google Merchant Center.

  Aktywność – Włącz lub wyłącz integrację

  Wyodrębniaj numer katalogowy z nazwy produktu – Dotyczy produktów z pustym polem Numer katalogowy, definiowanym w ustawieniach.

  Nie dodawaj atrybutów do opisu produktów – Moduł domyślnie dodaje wykaz atrybutów do opisu.

  Generuj plik obejmujący jedynie produkty oznaczone jako Nowość – do pliku będą pobrane wyłącznie produkty oznaczone jako Nowość (edycja karcie produktu).

  Pomijaj w generowanym pliku włączone produkty z zerowym stanem – Opcja działa, przy włączonej Gospodarce magazynowej. Domyślnie produkty, które są włączone, ale mają zerowy stan magazynowy, są umieszczane w pliku, ze statusem Niedostępne.

  Uwzględnij w generowanym pliku również kategorie niewidoczne w sklepieUWAGA! Przełącznik dotyczy tych kategorii, spośród wyłączonych (niewidocznych na stronie sklepu), które zostały zmapowane w ustawieniach Google Mechant Center.

  Uwzględnij odbiór osobisty jako metodę dostawy – W przypadku, gdy masz punkt odbioru towaru, możesz uwzględnić taką opcję przy konfiguracji.

  Pokazuj tylko zdjęcia główne produktów – System weźmie pod uwagę wyłącznie główne zdjęcia produktów, nie będzie przesyłał pozostałych zdjęć w karcie produktu.

  Pomijaj warianty – Domyślnie warianty produktów są umieszczane w pliku jako osobne wpisy. Po zaznaczeniu tej opcji warianty nie będą umieszczone w pliku, natomiast będzie umieszczony produkt, w sposób jakby był on produktem bez wariantów.

  Pomijaj opis z polaUWAGA! W przypadku pustego pola danego typu w produkcie nastąpi próba uzupełnienia z drugiego typu (np. zamiast pustego pola Krótki opis, podstawiony będzie Długi opis i odwrotnie).


  Po konfiguracji kliknij Zapisz.  5. Wybierz używane przez Ciebie metody dostawy widoczne w Google Merchant Center.  6.
  Zmapuj kategorie oraz typy pól przekazywanych do Google Merchant Center. Każde pole sklepu Sellingo może mieć w danym momencie przypisane tylko jedno pole z Google Merchant Center, natomiast pojedyncze pole Google Merchant Center może mieć przypisane wiele pól Sklepu. Po lewej stronie zaznacz checkbox, aby włączyć mapowanie pola.


  W ten sposób możesz np. zmapować odpowiednie opcje do typu kolor, a warianty do rozmiarów. Mogą występować również inne typy rozmiarów (wariantów), które przypiszesz do pola Rozmiar (size) w GMC (Google Merchant Center).


  Co zrobić, gdy Google Merchant Center nie pobiera żadnych produktów z pliku?

  Upewnij się, że:

  • Do wszystkich produktów przypisany jest Producent.
  • Produkty mają wybraną kategorię główną.
  • Wszystkie produkty mają uzupełniony kod EAN i Numer katalogowy.

  Produkty bez przypisanych wymienionych powyżej danych – nie będą widoczne w pliku.

  UWAGA!

  Aby produkt był widoczny w pliku porównywarki, musi, być przypisany, do jakiejś kategorii głównej. Produkty nieprzypisane do kategorii głównej będą niewidoczne w pliku. Produkty muszą mieć uzupełniony numer EAN i numer katalogowy. Bez tych danych produkty nie są widoczne w pliku XML, ponieważ Google odrzuca produkty bez nich.  POWIĄZANE ARTYKUŁY:

  Zobacz jak powiązać sklep z Google Analytics

  Dowiedz się więcej o weryfikacji

  Oceń tę informację:

  - +

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

skontaktuj się z nami

Biuro obsługi Klienta jest czynne od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 16.

Dołącz do Newslettera

Bądź na bieżąco

zapisz sie do newslettera

Zdobywaj informacje o nowościach i bądź na bieżąco z naszymi promocjami! Nasz newsletter jest zupełnie bezpłatny i informujemy w nim jedynie o najważniejszych sprawach dot. sprzedaży internetowej.

Kontakt
 • telefon: 799 355 450
facebook youtube status webinar