Włącz pobieranie zamówień – Zaznacz tę opcję, aby aktywować pobieranie zamówień z konta Shopify do Sellasist.
Pobieraj zamówienia od daty – Ustaw datę, od której system ma zacząć pobierać zamówienia. Brak ustawionej daty spowoduje, że zamówienia będą pobierane od momentu uruchomienia pobierania zamówień z Shopify.
Zamówienia pobieraj do statusu – Wybierz z listy odpowiedni status, do którego zamówienia będą pobierane z konta Shopify. Jest to kluczowe dla utrzymania porządku i precyzyjnego zarządzania zamówieniami.
Możesz tu precyzyjnie określić, do jakiego statusu zamówienia z konta Shopify mają być pobierane. Ważne jest, aby dokładnie wybrać odpowiedni status z listy dostępnych opcji. Możliwe jest, że w systemie istnieją różne warianty statusu "Nowe", takie jak „Nowe Allegro”, „Nowe Idosell”, „Nowe Shopify”. Precyzyjne nazewnictwo i selekcja statusu, do którego mają być pobierane zamówienia, są kluczowe dla utrzymania porządku w przetwarzanych zamówieniach.
Pobieraj zamówienia ze statusami – Wybierz z listy statusy zamówień, które mają zostać pobrane.
Uwaga! Należy pamiętać, że przy wyborze daty wstecznej dla rozpoczęcia pobierania zamówień, system przypisze wszystkie zamówienia, niezależnie od ich aktualnego statusu w Shopify, do wybranego statusu w Sellasist, np. „NOWE Shopify”. To oznacza, że nawet zamówienia już zrealizowane w Shopify zostaną przypisane do nowego statusu w Sellasist.
Wybierz statusy, w których będą aktualizowane zamówienia.
Określ, które statusy zamówień mają podlegać aktualizacji. To konfiguracja, która pozwala na kontrolę nad tym, w jakich statusach zamówienia będą dalej aktualizowane. Zapobiega to problemom takim jak różnica statusów zamówień między systemami.
Jest to kluczowe, gdyż zamówienia znajdujące się w pierwszym zaznaczonym statusie będą traktowane jako rozpoczęte do realizacji i nie będą przyjmowały dalszych aktualizacji danych ze sklepu Shopify. To umożliwia efektywną kontrolę nad procesem realizacji zamówienia, zwłaszcza gdy informacje o płatności lub innych aspektach zamówienia mogą opóźniać się z różnych przyczyn.
Synchronizacje dotyczące zamówień Sellasist:
Aktualizuj statusy zamówień - Zaznacz, jeśli chcesz, aby statusy zamówień były aktualizowane w Sellasist zgodnie z danymi z Shopify. Ważne jest, aby statusy były odpowiednio zmapowane w zakładce Mapowanie statusów, inaczej aktualizacje nie będą przeprowadzane. W tej opcji ważne jest zrozumienie, że każdy zaznaczony status będzie podlegać mapowaniu. Jeśli zaznaczysz tylko jeden status, to tylko on będzie aktualizowany zgodnie z ustawieniami, które określiłeś. To daje dużą elastyczność w konfiguracji, ale równocześnie wymaga dokładnego planowania, aby zapewnić prawidłowe przetwarzanie zamówień.
Synchronizacje dotyczące produktów Sellasist:
Aktualizuj stany magazynowe - Po zaznaczeniu, stany magazynowe będą przenoszone z Sellasist do Shopify.
Aktualizuj ceny - Ceny będą aktualizowane i przenoszone z Sellasist do Shopify.
Mapowania pól produktów
Ustawienia zaawansowane, doradzamy zostawić ustawienia domyślne. W przypadku problemów z mapowaniem produktów (np. podczas importu) należy przypisać odpowiednie kody w celu prawidłowej identyfikacji produktu.
W tej konfiguracji są trzy główne pola do uzupełnienia: EAN, Numer katalogowy oraz Symbol. Każde z tych pól służy do identyfikacji produktów w specyficzny sposób, zależnie od tego, jak są one używane w danym sklepie. Jeden kod może pełnić różne funkcje w zależności od konfiguracji.
W Shopify każdy produkt jest traktowany jako wariantowy, niezależnie od tego, co jest sprzedawane. Każdy produkt, który nie ma określonego standardowego rozmiaru jak np. S, M, L, jest automatycznie klasyfikowany jako „Uniwersalny”. W związku z tym, system wykorzystuje różne pola do identyfikacji produktu: Symbol wyświetlany; Kod producenta w standardzie, Kod zewnętrznego systemu, które mogą służyć jako uniwersalne identyfikatory dla rozmiarów.
Wypłaszczanie wariantów do produktów prostych
W panelu administracyjnym Shopify produkty posiadają kilka wariantów, np. kolory czarny, czerwony i niebieski. Do tej pory dany produkt był importowany jako jeden z określonymi wariantami (Karta produktu ⇨ Warianty i opcje). Teraz podczas importu powstaną osobne produkty, np. długopis czarny, długopis czerwony, długopis niebieski.
Zrozumienie i poprawna konfiguracja tych pól jest istotna, gdyż błędy w mapowaniu mogą prowadzić do problemów, takich jak nieprawidłowe przyporządkowanie produktów podczas importu.
Jeśli masz problemy z niewłaściwie zmapowanymi produktami, właśnie te ustawienia są pierwszym miejscem, które należy sprawdzić w celu zdiagnozowania i rozwiązania problemu.
Po zaznaczeniu wybranych opcji, kliknij niebieski przycisk Zapisz.
Zamówienia powinny zostać w tym momencie automatycznie pobrane
z Shopify, jeżeli wszystkie powyższe opcje i mapowania zostały poprawnie ustawione.
Dowiedz się więcej:
KROK 4 - Szablony ustawień
Dzięki szablonom ustawień możemy włączyć/wyłączyć automatyczne aktualizacje, gdy wprowadzamy zmiany z poziomu Sellasist. Dostępne opcje to:
- Opis przedmiotu
- Cennik dostaw
- Cena produktów
- Stan magazynowy
Ten krok jest wymagany przed rozpoczęciem importu. Jeżeli nie skonfigurujesz przynajmniej jednego szablonu ustawień, który będzie posiadał status Domyślny, a będziesz chciał wykonać import w panelu Sellasist pojawi się informacja o blokadzie.
Szablon taki jest przypisywany automatycznie do ofert, tworzonych podczas importu. Szablon automatycznie zaktualizuje ustawiania synchronizacji na takie jak w szablonie dla powiązanej z nim oferty.
Uzupełnij pola:
Nazwa szablonu - podaj taką, aby łatwo odszukać potrzebny szablon.
Synchronizacje określają, które elementy oferty będą automatycznie uaktualniane, gdy wprowadzisz zmiany w Sellasist. Zalecamy synchronizację wszystkich elementów.
Pierwszy nowo utworzony szablon, zawsze dostanie status Domyślny. Status, można zmienić tworząc kolejny szablon i jemu przypisać Domyślny.
Uwaga! Zawsze jeden szablon musi pozostać domyślny, jest on dodawany do ofert podczas wykonywania importu Nie można usunąć szablonu, który przypisany jest do oferty, natomiast można edytować jego ustawienia.
W kolejnym kroku zostanie opisany import asortymentu i ofert celem powiązania danych z bazą, a także generowanie raportów synchronizacji.
KROK 5 - Importy
Aby integracja z Shopify działała poprawnie, wymagane jest, aby produkty w zamówieniach były powiązane z produktami w Sellasist.
W tym celu należy wybrać:
- Importuj produkty - jeżeli w Sellasist nie ma produktów, które znajdują się w Shopify. W tym procesie zostaną pobrane wszystkie produkty i dodane do Sellasist. Możesz wybrać parametry, po których zostaną rozpoznane produkty, aby nie utworzyć duplikatów. Zaimportowane produkty automatycznie zostaną powiązane z produktami z Shopify.
- Powiąż produkty - w celu ręcznego lub automatycznego powiązania produktów znajdujących się w bazie Sellasist. Powiązanie produktów jest kluczowe do synchronizacji cen, stanów magazynowych oraz do procesów zbierania i pakowania.
Alternatywną metodą importu jest eksport danych z Shopify oraz pobranie ich za pomocą naszego importera, a następnie powiązanie produktów. Więcej informacji znajdziesz w
instrukcji.

Wybierając opcję: Import produktów
Parametry importu:
Import wskazanych IDs – importuj wybrane identyfikatory produktów.
Import od Daty – wskaż konkretną datę, od której import ma zostać wykonany.
Wybierz unikalny identyfikator – wybierz z listy
Wybierz unikalny identyfikator, na podstawie którego system będzie rozpoznawał, czy produkt już istnieje w Sellasist. Możesz wybrać EAN, Symbol lub Numer Katalogowy, w zależności od wcześniejszej konfiguracji w sekcji „Mapowanie pól produktów” i "Ustawienia zamówień".
*Przykładowo, jeśli zdecydujesz się wybrać EAN jako parametr identyfikacyjny, proces mapowania będzie opierał się na tej właśnie wartości. Aby to było możliwe, musimy korzystać z konfiguracji zdefiniowanej w sekcji „Mapowanie pól produktów” w systemie. Konkretnie, jeśli EAN jest ustawiony jako "kod producenta w standardzie", co oznacza, że jest głównym kodem produktu, wtedy będziemy używać tego kodu do mapowania produktów w Sellasist z odpowiadającym im EAN.
Ten sam mechanizm dotyczy innych identyfikatorów, takich jak symbol i numer katalogowy. W zależności od tego, jak są one zdefiniowane w sekcji mapowania, będą one używane do identyfikacji i synchronizacji produktów między systemami. Ustawienia te są kluczowe, aby zapewnić precyzyjne i spójne powiązania produktów, co jest niezbędne dla efektywnego zarządzania zapasami i informacjami o produkcie.
Opcje dodatkowe:
Zaimportuj wraz ze stanem magazynowym – opcjonalne, w zależności od potrzeb.
Zaimportuj tylko aktywne produkty – importuje tylko te produkty, które są aktywne w Shopify.
Aktywne produkty to takie, które mają włączony status aktywności w systemie zewnętrznym (czyli Shopify). Nieważne czy mają stan magazynowy 0 czy cenę zero zł, jeżeli jest ustawiony status jako aktywny to zostaną zaimportowane do Sellasist.
Wybierając opcję: Powiąż produkty
Ta opcja pozwala na automatyczne lub ręczne powiązanie produktów już istniejących w Sellasist z odpowiadającymi im produktami w Shopify. Kluczowym elementem jest tutaj wybór odpowiedniego unikalnego identyfikatora, który może być EAN, numerem katalogowym lub symbolem produktu.
Wybierz unikalny identyfikator – wybierz z listy
Po tym parametrze będziemy powiązywac produkty już znajdujące się w Sellasist z produktami w Shopify. Jeżeli w Sellasist znajdują się produkty o tym samym identyfikatorze to produkt z integracji zostanie powiązany do produktu o najniższym ID. Produkty, które nie zostaną powiązane zostaną wyszczególnione w raporcie.
Powiąż produkty przez – masz możliwość wyboru sposobu powiązania do wyboru Automatycznie przez API albo Powiąż produkty ręcznie
Automatycznie przez API – Produkty są automatycznie powiązane na podstawie unikalnego identyfikatora. Ta metoda umożliwia automatyczne powiązanie wszystkich produktów na podstawie wspólnego identyfikatora, takiego jak EAN czy symbol. Jest to wygodne rozwiązanie, gdy oba systemy mają kompletnie zsynchronizowane bazy produktów z identycznymi identyfikatorami.
W innym przypadku produkty posiadające różniące się dane nie zostaną powiązane. Pamiętaj, że aby powiązać warianty one również muszą posiadać unikalny identyfikator.
Powiąż produkty ręcznie – Możesz pobrać i edytować plik z całą bazą produktów, wskazując produkty do powiązania, a następnie załadować zaktualizowany plik.
Możesz pobrać plik z całym katalogiem produktów dostępnym w Sellasist, następnie ręcznie zaznaczyć w nim produkty do powiązania, a następnie załadować zaktualizowany plik z powrotem do systemu. W tym celu klikamy Przeglądaj i ładujemy zaktualizowany plik w polu Umieść zaktualizowany plik.
Ta metoda pozwala na precyzyjne dopasowanie produktów, które mogą różnić się identyfikatorami w obu systemach.
Pamiętaj! Możesz wrzucić sobie plik jaki sam stworzyłeś ale o takich samych parametrach/ identyfikatorach jak nasz wzorcowy plik.
Kliknij przycisk Powiąż produkty.
Dodatkowe informacje:
Proces importu. Import składa się z dwóch etapów:
I etap - Przygotowanie do importu: W tym etapie system zbiera informacje wyłącznie o identyfikatorach produktów, które mają być zaimportowane. Nie są one jeszcze zapisywane w Sellasist, co pozwala na szybki i sprawniejszy import.
Na tym etapie te produkty otrzymują status "Przygotowany do importu" i posiadają tylko Nazwę oraz Zewnętrzny identyfikator.
II etap - Import właściwy: Na tej podstawie przeprowadzany jest faktyczny import produktów, już z pełnymi danymi.
Proces importu jest monitorowany za pomocą paska postępu, który wskazuje stan przetwarzania import
Wszystkie działania konfiguracyjne i operacyjne są rejestrowane w logach czynności, co pozwala na bieżący monitoring i szybką interwencję w przypadku wystąpienia błędów.
Uwaga! Aby w imporcie asortymentu zostały uwzględnione szczegóły związane ze stanem magazynowym itp., pamiętaj o zaznaczeniu odpowiedniego checkboxa podczas tworzenia go. Wszystkie mapowania, ustawienia i synchronizacje dotyczące zamówień, muszą być także poprawnie skonfigurowane.
Pamiętaj! Nowy moduł integracji w Sellasist nie oferuje już możliwości ciągłego pobierania produktów, co jest świadomym wyborem mającym na celu redukcję obciążenia serwerów i kolejek.
Ekran w trakcie importu:
Import może chwilę potrwać i czas jego trwania jest zależny od wielu czynników, m.in. ilości importowanych danych, obciążenia serwerów, wydajności połączenia internetowego, liczby atrybutów produktów, formatu danych itp.
Rozwiązywanie problemów i pomoc techniczna
1. Diagnostyka problemów:
W przypadku wystąpienia błędów lub problemów, sprawdź logi czynności oraz komunikaty błędów. Często zawierają one kluczowe wskazówki dotyczące przyczyny problemu.
2. Kontakt ze wsparciem technicznym:
Jeśli problemy będą się powtarzać lub ich rozwiązanie wykracza poza dostępne w panelu narzędzia, skontaktuj się z Działem Wsparcia Technicznego Sellasist. Opisz szczegółowo błąd, który wystąpił oraz prześlij logi, co ułatwi szybsze rozwiązanie problemu. Zapraszamy do kontaktu pod adresem e-mail: biuro@esprzedaz.com.
POWIĄZANE ARTYKUŁY: