Content
Netgraf CMS
O AUTORZE
LICZBA ARTYKUŁÓW:33

1. Wyszukiwarka - Jak działa wyszukiwarka Allegro?

Postarajmy się przeanalizować możliwości wyszukiwarki Allegro, tak aby znając jej funkcje lepiej dobierać tytuł aukcji i słowa w nim zawarte. Słowa, które są kluczowe aby nasza aukcja pojawiła się w wynikach wyszukiwania. Należy nie zapominać również o innej roli tytułu, który nie może być tylko i wyłącznie zlepkiem słów kluczowych  (choć czasami musi być np. "sprzedaż tonerów" ale o tym później przy omawianiu tytułu aukcji) 

Jedyna informacja jaką posiadamy od allegro znajduje się w pomocy:
http://pomoc.allegro.pl/artykul/27605/jak-korzystac-z-wyszukiwarki
Najpierw postaram się odpowiedzieć na pytania, które sam sobie zadałem po przeczytaniu pomocy. 

Pytanie nr 1 – Czy wyszukiwarka allegro obejmuje różne odmiany wyrazu?

W pomocy allegro znajduje się następujący wpis.
„Wyniki wyszukiwania obejmują różne odmiany wyrazu zawartego w tytule oferty”

Zatem podając w tytule aukcji np. Radio wpisując Radia wyszukiwarka powinna odnaleźć naszą aukcję. Sprawdźmy.  
Test polegał na wystawieniu aukcji, które w tytule miały słowa kluczowe. Następnie odmienialiśmy je przez przypadki, które mogliby wpisać klienci. Test wykonaliśmy na sandboxie Allegro, czyli środowisku testowym, które jak twierdzi Allegro - jest identyczne z tym oryginalnym.
Szybko się jednak okazało, że środowisko do testów nie działa tak, jak normalne Allegro tzn. ta funkcja nie działa tam w ogóle, nie wyszukując wystawionych aukcji z tytułami identycznymi z tymi, które udało nam się wyszukać na normalnym allegro.

Słowo wpisane w tytuł aukcji: Trafienia: Brak trafień:
Czapka
Czapki, czapce, czapką, czapkę
Czapeczki, Czapeczki
Dom Domem, Domu, Domowi, 
Domeczek
Koszula Koszuli, koszulę, koszulą
Koszulka, koszulki
But Butowi, Buta, Butem, Bucie
Buty
Dziecko Dziecku
Dziecka, Dzieciakiem, Dzieci
Łóżko Łóżka, Łóżku, Łóżkiem, 
Łóżeczko

Odpowiedź: Tak, Allegro obejmuje różne odmiany wyrazów ale tylko przez przypadki, a w niektórych przypadkach nie radzi sobie z wołaczami. Gorzej, że wyszukiwarka nie obejmuje liczb mnogich.
Dodatkowo, jeżeli zaznaczymy żeby wyszukiwanie szukało również w opisach to słowa zawarte w opisie również odmieniają się w ten sam sposób.

Przykład wykorzystania tytułu z odmianą 
POMPA WTRYSKOWA AUDI A4 A6 VW SKODA 2.5 TDI NAPRAW 
Aukcja dotyczy usługi, a więc "Naprawy". Zdawałoby się, że w tytule aukcji mamy błąd ale tak naprawdę tę aukcję klienci znajdą wpisując również słowo „naprawa”, a dzięki temu można było także umieścić więcej słów kluczowych opisujących sam przedmiot. 


Pytanie nr. 2 - Czy wyszukiwarka Allegro szuka również po parametrach?

„Po wpisaniu szukanego wyrażenia lub słowa możesz zaznaczyć opcję Szukaj też w opisach i parametrach. Dzięki temu skracasz czas wyszukiwania oferty. Nie musisz wybierać interesujących Cię parametrów, wystarczy wpisać je w wyszukiwarce (np. Nokia Lumia nowy brak blokady).”

Odpowiedź: Tak, szuka ale tylko i wyłącznie gdy klient zaznaczy opcję, aby szukał również w opisie i parametrach gdzie już w samym opisie powinniśmy posiadać parametry przedmiotu, więc gdyby funkcja ta działała bez zaznaczania opcji miałaby dla nas większe znaczenie.

Pytanie nr. 3 - Czy wyszukiwarka bierze pod uwagę znaki specjalne tj. ; , . & ‘ ) ( ? 

Odpowiedź: Wyszukiwarka Allegro nie bierze pod uwagę znaków specjalnych. Oznacza to iż Tytuł który będzie posiadał nazwę Toner HP,3456,2345 będzie traktowany dla wyszukiwarki jako: Toner Hp 3456 2345. Nie musimy więc dodawać spacji po przecinkach aby wyszukiwarka szukała nam osobno każdego słowa. 

Pytanie nr. 4 - Czy wyszukiwarka wyszukuję również część słowa i łączy frazy w zapytaniu? 

Sprawdźmy jak wyszukiwarka poradzi sobie z różnymi zapytaniami zawierającymi część słów lub łącząc słowa, które są w różnych miejscach w tytule. 
Oto nasz tytuł aukcji: raz dwa trzy cztery 12456789 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

A oto zapytania. 
raz trzy - wynik pozytywny 
124 – wynik negatywny
1 5 2 10 – wynik pozytywny 

Odpowiedź: Tak, łączy, więc konstruując tytuł aukcji nie musimy brać pod uwagę tego w jakiej kolejności myślimy, że klienci wpisują słowa kluczowe, a tym bardziej marnować na to miejsce w tytule.

Pytanie nr. 5 - Czy wyszukiwarka Allegro jest „niewrażliwa” na polskie znaki?

Odpowiedź: Tak, wyszukiwarka Allegro nie bierze pod uwagę polskich znaków. Jeżeli w tytule lub opisie zrobimy błąd w postaci np. zamiast słowa "góry" wpiszemy "gory" to nasza aukcja zostanie odnaleziona również w przypadku gdy to klient wpisze w wyszukiwarkę "gory", a my będziemy mieć wpisany poprawnie tytuł.
 

Artykuł jest częścią artykułów jak zwiększać sprzedaż na allegro

 Sposoby, aby klient trafił na nasze aukcje:

 Sposoby, aby klient kupił od nas:

  • Wygląd aukcji
  • Wiarygodność sprzedającego
  • Opis aukcji i Zdjęcia
  • Realizacja zamówienia
  • Cena

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Liczba komentarzy: 0
Dołącz do Newslettera

Bądź na bieżąco

zapisz sie do newslettera

Zdobywaj informacje o nowościach i bądź na bieżąco z naszymi promocjami! Nasz newsletter jest zupełnie bezpłatny i informujemy w nim jedynie o najważniejszych sprawach dot. sprzedaży internetowej.

Kontakt
  • telefon: 799 355 450
facebook youtube status webinar