Content
Netgraf CMS
O AUTORZE
LICZBA ARTYKUŁÓW:33

5. Promowanie aukcji

Jedną ze skuteczniejszych metod na to, aby więcej osób trafiło na Twoje Aukcje jest ich promowanie poprzez opcje udostępniane na Allegro. Najpopularniejszą z używanych metod jest jej wyróżnienie i biorąc pod uwagę stosunek ceny do ilości wejść, jest także najskuteczniejszą. Opisze tu jednak wszystkie opcje promowania aukcji.

W związku z tym allegro przygotowało całkiem ciekawy filmik.


Pogrubienie.

To nic innego jak pogrubienie tytułu twojej aukcji tzw. bold, używany również w edytorach np. Word. Dzięki temu w pewien sposób odróżnisz się od konkurencji.

Promowanie aukcji

Polecam stosować z rozwagą to, czy użyć tej opcji, czy nie. Zależy to także od tego jak dużo sprzedawców używa tego wyróżnienia. Jeżeli większość sprzedawców robi to nie zaznaczanie tej opcji, wtedy Cię to wyróżni. Inaczej, gdy wszyscy będą mieli pogrubione tytuły na aukcjach, a Twoja aukcja nie, to właśnie przez to będzie się wyróżniać.

Jeżeli mało sprzedawców używa pogrubienia, będzie mieć to sens, spróbuj i sprawdź jak się to przełoży na ilość wejść i sprzedaż.
Jeżeli jest pół na pół tu decyzja należy do Ciebie. Ciężko ocenić, czy ta funkcja pomoże, czy też nie, czasami lepiej wystawić kolejną aukcje z tym samym przedmiotem za 2 zł w późniejszym terminie,  tak aby np. jedna aukcja kończyła się tydzień po kolejnej, czyli obie aukcje wystawiamy na 14 dni ale jedną z nich, z tygodniowym opóźnieniem.
Jeżeli większość sprzedawców ma pogrubione tytuły, Ty nie robiąc tego, wyróżnisz się.

Koszty

Allegro i Sklepy
Motoryzacja*
Wakacje
Nieruchomości
2 zł
4 zł
4 zł
5 zł

Opłacalność uzależniona jest od kategorii oraz zachowania innych sprzedawców w danej kategorii.

 

Miniaturka allegro.

Moim zdaniem jest to jedna z najważniejszych funkcji jakie istnieją na Allegro, to absolutny standard, który każdy sprzedawca powinien w maksymalny sposób wykorzystać. O tym jak stworzyć dobrą miniaturkę pisałem wcześniej.
Miniaturka pozwala na pokazanie zdjęcia w listingu wszystkich aukcji w danej kategorii.

Ta opcja jest dostępna za darmo we wszystkich kategoriach.

Podświetlenie.

Ta opcja jest bardzo podobna do funkcji pogrubienia, różnica polega jednak na tym, iż po wyborze tej opcji nasza aukcja w listingu, zamiast standardowego białego tła, posiadać będzie jasnoniebieskie i właśnie w ten sposób wyróżniać się będzie z pośród innych aukcji.

Promowanie aukcji allegro


Korzystanie z tej opcji powinno być stosowane dokładnie w ten sam sposób jak pogrubienie.

Allegro i Sklepy
Motoryzacja*
Wakacje
Nieruchomości
3 zł
6 zł
9 zł
9 zł

Opłacalność:
Trochę wyższa niż pogrubienie, ponieważ lepiej wyróżnia aukcje.

 

 

Wyróżnienie.

To chyba najczęściej używane i w wielu przypadkach bardzo skuteczna forma wyróżniania ofert.
Polega ona na umieszczeniu Aukcji na liście ponad aukcjami innych użytkowników, którzy nie skorzystali z tego wyróżnienia. W wielu kategoriach sprzedaż przedmiotów bez tej funkcji się po prostu nie opłaca, ponieważ aukcji jest tak dużo, że bez promocji taka aukcja jest na bardzo dalekiej pozycji.


lista promowanych ofert
Opcja wyróżnienia jest bardzo droga, kosztuje w zależności od tego w jakiej kategorii wystawiamy naszą aukcję - od 9zł do 29zł, także w zależności od tego, czy wyróżniamy je przez sklep Allegro.
Jeżeli wystawiamy i promujemy wiele aukcji warto posiadać standard allegro, który obniża cenę za wyróżnienie.


Opłacalność:
oceniam na wysoką ale uzależnione jest to przede wszystkim od tego gdzie i co sprzedajemy, dodatkowo jeżeli mamy dobrze przygotowaną aukcję i używamy Sellbooster, który pokazuje inne nasze przedmioty - zwiększamy w ten sposób ruch na naszych aukcjach nie promowanych, aby w ten sposób osiągając dodatkowy ruch.


Strona działu.

Ta opcja sprawi, że Twoja aukcja pojawi się na stronie działu.
Strona działu to kategoria w której znajdują się jeszcze podkategorie, czyli taka, do której ostatecznie nie są przypisane oferty. np.

np. http://allegro.pl/dzial/elektronika
czyli wszystkie główne kategorie w menu Allegro, promowane aukcje pojawią się gdzieś na dole.
Z racji tego iż promowanych ofert jest pokazywane tylko 5 - w zależności od tego jak dużo osób wybierze tę opcję wyróżnienia, tak dużo aukcji trafi do kolejki wyświetleń. Im jest ich więcej tym mniej opłacalna jest ta opcja, a jeżeli połączymy to z faktem, że ktoś musi zjechać nisko na dół, aby cokolwiek zobaczyć, całość sprawia że moim zdaniem te wyróżnienie nie jest opłacalną metodą, przynajmniej tak wynika z moich doświadczeń.
Koszt opcji promowania wynosi ok. 15zł


Najważniejsze zasady korzystania z opcji promowania.

 1. Promuj oferty sprawdzając to co robią inni sprzedawcy. Używaj pogrubienia i podświetlenia tylko wtedy, gdy ma to sens.
 2. Pamiętaj, że wystawienie jednego, tego samego przedmiotu dwa razy, z odpowiednim odstępem czasu jest czasami lepsze, niż korzystanie z niektórych opcji promowania. Również dzięki temu, że możesz dla przykładu - przygotować inny tytuł drugiej aukcji, z innymi słowami kluczowymi.
  Jeżeli martwisz się o stany magazynowe, Sellasist synchronizuje je na bieżąco, nawet wtedy, gdy wystawiasz więcej niż jedną aukcje tego samego przedmiotu.
 3. Wykorzystuj zwiększony ruch dzięki promocji, do tego, aby sprzedawać przedmioty na innych swoich aukcjach lub aby pokazać klientowi podobne przedmioty, które mogłyby go zainteresować.
  np. osoba szukającą trampków w rozmiarze 42 mogłaby być przekierowana na wszystkie Twoje aukcje zawierające rozmiar 42.
  Techniki takie nazywamy tzw.
  Crosssellingiem , up i downsellingiem
 4. Sprawdzaj co jest najbardziej odpowiednie dla Ciebie - to, że coś jest mało efektywne dla danego produktu nie znaczy, że musi być nieefektywne dla Ciebie.POPULARNOŚĆ

Każdy kupujący chętniej kupi na aukcji w której dużo innych osób już coś kupiło.

"Skoro inni już kupili coś na tej aukcji, to musieli zrobić to z jakiegoś powodu. Dlatego kupię to i ja. Tyle osób nie może się mylić." - Takie myślenie to trochę taki owczy pęd i kierowanie się psychologią tłumu ale właśnie tym często kierują się klienci. Jak możemy na to wpływać? Przecież widomo, że każdy z nas chcę sprzedawać jak najwięcej, na wszystkich swoich aukcjach i jest to główny cel. Jest jednak kilka tricków, które możemy wykorzystać po to, aby mieć większą popularność:

 1. Możemy starać się przekierować ruch na konkretne aukcje. Możemy wykorzystać do tego celu fajną funkcję jaką posiada Sellbooster, to funkcja bannerowa, dzięki której możemy wstawić banner graficzny do wszystkich aukcji wraz z linkiem, a w panelu Sellboostera aktualizować możemy w dowolnym momencie jego grafikę oraz link. Grafika i link zmieni się również na aukcjach, tam gdzie jest Kup teraz.
 2. Kolejna metoda to kupowanie bez rejestracji, gdzie wykorzystując tę metodę oraz system zwrotów prowizji zwiększamy popularność naszych wybranych aukcji. Ostrzegam, że metoda ta jest niezgodna z regulaminem Allegro i może spowodować zawieszenie konta, a w wyjątkowych przypadkach nawet jego usunięcie.

CENA

Jasne i wiadome jest, że w większości przypadków ludzie kupują na Allegro ze względu na to iż jest tu najtaniej. Tak wiec, bardzo dużo osób szukając produktu sortuje listę produktów po cenie.

 


Wyróżniamy dwa sortowania:
- Po cenie
- Po cenie wraz z kosztami dostawy


Po cenie.
Aby nasza aukcja mogła być jak najwyżej, musimy mieć najtańszy produkt pamiętając przy tym, że jeżeli np. nie mamy wyróżnienia, a 30 innych przedmiotów ma, to pomimo że mamy najniższą cenę i tak będziemy pod listą promowanych, które również są posortowane wg. Ceny.
Co zrobić, aby być wyżej, a jednocześnie nie obniżać naszej ceny? Możemy obniżyć cenę przedmiotu np. o 1zł, a cenę za wysyłkę zwiększyć o tę samą złotówkę. Dzięki temu nasza aukcja będzie wyżej w sortowaniu po samej cenie, a zysk będziemy mieli ten sam. Oczywiście należy to skorelować w zależności od tego jak mamy skonstruowany cennik dostawy.


Po cenie wraz z kosztami dostawy.
Równie często używana funkcja co pierwsza, z tym że koszty wysyłki sumują się z ceną produktu.
W tym przypadku również zależy nam na tym, aby być jak najwyżej i nie obniżać przy tym naszego zysku. Do tego celu wykorzystamy fakt, że Allegro sumuje najtańszą opcję dostawy jaką posiadamy, a jeżeli chcemy wysyłać paczki kurierem, bo np. dodatkowo na nim zarabiamy, to dodajemy dodatkową metodę płatności. Najtańszą jaką jesteśmy w stanie otrzymać (lub nawet do niej dołożyć) od jakiejkolwiek firmy i załóżmy, że jest to Poczta Polska, dodajemy wtedy w cenniku na aukcji taką wysyłkę z najniższą ceną, a następnie robimy wszystko, aby klient jej nie wybrał np. tworząc tabelkę z informacją, że paczki się czasami gubią lub podajemy, że wysyłka tą opcją dostawy wydłuża czas dostarczenia o X dni. Swój efekt osiągnęliśmy, bo na pewno więcej osób zapozna się z naszą aukcją, a klientów, którzy wybiorą najtańszy sposób dostawy będziemy mogli również obsłużyć.

Łącząc metodę, jedną z drugą - możemy w ten sposób zwiększyć wejścia na nasze aukcje nawet i o 100%, a co za tym idzie, także naszą sprzedaż.

 

Artykuł jest częścią artykułów jak zwiększać sprzedaż na allegro

 Sposoby, aby klient trafił na nasze aukcje:

 Sposoby, aby klient kupił od nas:

 • Wygląd aukcji
 • Wiarygodność sprzedającego
 • Opis aukcji i Zdjęcia
 • Realizacja zamówienia
 • Cena

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Liczba komentarzy: 0
Dołącz do Newslettera

Bądź na bieżąco

zapisz sie do newslettera

Zdobywaj informacje o nowościach i bądź na bieżąco z naszymi promocjami! Nasz newsletter jest zupełnie bezpłatny i informujemy w nim jedynie o najważniejszych sprawach dot. sprzedaży internetowej.

Kontakt
 • telefon: 799 355 450
facebook youtube status webinar