Content
Netgraf CMS
O AUTORZE
LICZBA ARTYKUŁÓW:33

4. Pozycja na liście

Poprzednie omawiane elementy odniosą skutek dopiero gdy klient będzie miał ku temu okazję, a więc, będzie miał możliwość zobaczenia naszej aukcji. O tym jak wysoko znajdzie się nasza aukcja decydują poniższe czynniki:

 • Trafność – to sposób wyświetlania aukcji, który w większości przypadków domyślnie sortuje aukcje gdy szukając produktów wpisujemy słowo kluczowe do wyszukiwarki.
 • Czas – domyślne sortowanie, gdy klient wchodzi bezpośrednio do kategorii.
 • Promowanie aukcji
 • Cena – nie jest to domyślne sortowanie ale bardzo często jest wybierana przez klientów.
 • Popularność

Trafność.

Trafność jest tematem bardzo dyskusyjnym. W tym artykule skupię się przede wszystkim na tym żeby pokazać co trzeba zrobić, aby być jak najwyżej w wynikach. Zaznaczam jednak, że trafność jest wynikiem algorytmu, który zna tylko Allegro, tak więc „trafność” porad może okazać się tak samo trafna jak sam parametr.

Od strony klienta - trafność polega na „dopasowaniu” ofert do zapytania klienta i podsunięcia mu jak najlepszych ofert, jak najbardziej zgodnych z szukanym słowem kluczowym. Czyli klient wpisuje np. "botki" do wyszukiwarki i otrzymuje listę aukcji, która według Allegro jest najlepsza i najtrafniejsza.

Jak działa trafność według Allegro:
http://pomoc.allegro.pl/artykul/31249/jestem-sprzedajacym-na-czym-polega-sortowanie-po-trafnosci
„Jak działa trafność?
Po wpisaniu przez kupującego frazy w pole wyszukiwania, trafność sprawdza, co wcześniej robili inni użytkownicy szukający tego samego przedmiotu za pomocą tej samej frazy, do jakich kategorii przechodzili, jakie produkty kupowali, jakie obserwowali itp. Oferty wystawione w tych kategoriach uznawane są za trafniejsze od pozostałych.
Następnym krokiem jest uwzględnienie wszystkich statycznych parametrów każdej z ofert. Sprawdzana jest m.in. jej cena na tle konkurencji, dopasowanie do tytułu, wiarygodność sprzedającego.
Ponadto, mechanizm trafności uwzględnia zaangażowanie kupujących, czyli atrakcyjność oferty mierzoną przez działania użytkowników prowadzące do zawarcia transakcji.”
Jak weryfikujemy działanie trafności?
Oceniamy je na podstawie wielu wskaźników, takich jak m.in.:
 • liczba dokonanych transakcji,
 • wartość dokonanych transakcji,
 • czas potrzebny na dotarcie do interesującej oferty,
 • liczba kliknięć potrzebna na dotarcie do interesującej oferty,
 • pozycja, z której była wybierana zakupiona oferta.

 

Nas jako sprzedawców interesuje to, jak być najwyżej w liście, musimy więc wpasować się w proponowany model trafności. Jak to zrobić? Z naszych obserwacji wynika, że największy wpływ na wynik mają:

 

 

 • Tytuł - ważne, aby wpisywana fraza znajdowała się w Tytule aukcji.
 • Sprzedaż na danej aukcji – ważne jest, aby dana aukcja posiadała jak największą sprzedaż. Jeżeli mamy produkt, który chcemy wypromować, warto z innych aukcji kierować klientów właśnie na niego. W tym celu warto skorzystać z usługi Sellbooster, która ułatwi nam to zadanie. Jako jedyny panel miniaturek Sellbooster posiada funkcję dzięki której możesz wybrać z listy swoich produktów, takie produkty, które chcesz żeby pokazywały się na innych aukcjach. Sellbooster posiada również  funkcję bannerów, która pozwoli Ci na umieszczenie bannera graficznego i podlinkowania go do wybranej aukcji. Dzięki Sellbooster, taki banner możemy podmienić w panelu w każdej chwili, zmieniając również jego link. Takie zmiany będą widoczne na wszystkich Twoich aukcjach, również tych z zakupami.
 • Konto –  moim zdaniem pod uwagę w tym przypadku brane są jedynie ilość komentarzy pozytywnych i i negatywnych, oraz to, czy posiadamy Standard Allegro.
 • Opis aukcji – czyli wypełnione parametry, odpowiednia kategoria oraz zdjęcia, dodane do produktu (niestety kolejne koszty).
 • Promowane aukcji

 

 

Czas.

Przed wprowadzeniem trafności miał on największy wpływ na to, jaką pozycję zajmuje Twoja aukcja w wynikach wyszukiwania oraz w liście aukcji po wejściu do którejś z kategorii. Był to domyślny parametr po którym sortowały się aukcje i dalej tak jest, z tym, że tylko kiedy klient wejdzie bezpośrednio do wybranej kategorii. Z racji tego iż dalej bardzo dużo osób właśnie w ten sposób przegląda oferty, jest to dla nas nadal ważny czynnik służący do tego, aby zwiększyć ilość wejść na nasze aukcje.

Tak więc, głównym naszym zadaniem jest zaplanowanie naszych aukcji tak, aby kończyły się one w jak najlepszych godzinach oraz tak, aby jak najwięcej aukcji z danej kategorii znajdowało się na pierwszej stronie, szczególnie jeżeli wystawiamy wiele produktów w jednej kategorii.

Jakie są najlepsze godziny wystawiania aukcji?
Najlepszymi godzinami na wystawianie aukcji jest godzina 22 w weekendy (30 na wykresie to niedziela), wtedy największa ilość użytkowników odwiedza serwis Allegro.
wykres 1
wykres 2

Nie zawsze mamy jednak czas, aby o tak późnej godzinie wystawić aukcje. Co wtedy możemy zrobić? Wystarczy skorzystać z opcji wystawienia aukcji o wybranym czasie, znajdującej się po prawej stronie w formularzu wystawiania aukcji Allegro, taka opcja jest jednak dodatkowo płatna. Można również zrobić to bez dodatkowych opłat wykorzystując Sellasist.

Domyślnie na jednej stronie Allegro wyświetla się 60 aukcji. Załóżmy, że w kategorii w której sprzedajesz jest łącznie 180 aukcji, a Ty wystawiasz w niej 7 aukcji. Postaraj się wystawić je co dwa dni i zaplanować czas wystawiania w przybliżeniu na godzinę 22. Tak aby aukcje same wystawiły się ponownie, użyj Sellasist, który automatycznie wznowi Twoje aukcje z pełnym lub aktualnym stanem magazynowym, dzięki temu 2-3 z Twoich aukcji będą zawsze znajdować się na pierwszej stronie listy aukcji.

 

 

Artykuł jest częścią artykułów jak zwiększać sprzedaż na allegro

 Sposoby, aby klient trafił na nasze aukcje:

 Sposoby, aby klient kupił od nas:

 • Wygląd aukcji
 • Wiarygodność sprzedającego
 • Opis aukcji i Zdjęcia
 • Realizacja zamówienia
 • Cena

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Liczba komentarzy: 0
Dołącz do Newslettera

Bądź na bieżąco

zapisz sie do newslettera

Zdobywaj informacje o nowościach i bądź na bieżąco z naszymi promocjami! Nasz newsletter jest zupełnie bezpłatny i informujemy w nim jedynie o najważniejszych sprawach dot. sprzedaży internetowej.

Kontakt
 • telefon: 799 355 450
facebook youtube status webinar