Content
Netgraf CMS
O AUTORZE
Filip Marciniak
Community Manager eSprzedaz.com
LICZBA ARTYKUŁÓW:74

Autor artykułów jest Community Managerem w firmie eSprzedaż, byłym Koordynatorem projektu eSprzedaż zrealizowanego w ramach dotacji UE z programu Innowacyjna Gospodarka. Specjalista e-commerce, autor kilku publikacji, które ukazały się między innymi w Gazecie Finansowej, a także współautor pomocy dla usług i narzędzi eSprzedaż. Jego autorskie prace ukazały się także na wielu blogach oraz stronach poświęconych tematyce sprzedaży internetowej.

 

Wszelkie uwagi do artykułów
prosimy wysyłać na mail: prezentacje@esprzedaz.com

Pozycjonowanie sklepów internetowych - od czego zacząć?

Ze względu na bardzo duże zainteresowanie tematem pozycjonowania wśród sprzedawców posiadających własny sklep internetowy, zdecydowałem się odświeżyć i zaktualizować temat samodzielnego pozycjonowania, tym razem zdecydowanie bardziej pod kątem konfiguracji i ustawień dostępnych w sklepie w oprogramowaniu Sellingo.pl. Niemniej jednak sprzedawcy posiadający własne sklepy w innym oprogramowaniu będą mogli także wyciągnąć ciekawe informacje z tego artykułu.

Wszyscy korzystamy z wyszukiwarki Google do różnych celów. Szukając tanich lotów, odpowiedzi na trudne pytania, czy właśnie konkretnych produktów, które zamierzamy kupić. Pomyśl, jak wielu klientów mógłbyś zyskać, jeżeli po wpisaniu konkretnego hasła na górze strony wyników wyszukiwania w Google pojawiłby się adres właśnie Twojego sklepu?

Potrzebujesz pozycjonowania?

Wypełnij formularz

Zacznijmy od początku, czyli terminów i definicji, o których należy wiedzieć:


Pozycjonowanie - pozycjonowanie w wyszukiwarce internetowej jest działaniem, które podejmujemy aby zwiększyć widoczności naszej strony internetowej lub sklepu internetowego w organicznych wynikach wyszukiwania, najczęściej w wynikach wyszukiwarki Google. Jest to zdecydowanie najpopularniejsza wyszukiwarki i w Polsce pozycjonowanie w 99% dotyczy właśnie tej wyszukiwarki. Pozycjonowanie powinno być prowadzone w zgodzie z wytycznymi wyszukiwarki. Działania optymalizacyjne, tzw. SEO (Search Engine Optimization) jest więc częścią pozycjonowania.

SEO - czyli Search Engine Optimization to działania optymalizujące stronę tak, aby wyszukiwarka lepiej ją oceniała/punktowała, a co za tym idzie, wyświetlała jej adres wyżej w wynikach wyszukiwania.

Wyszukiwarka - np. Google.pl, Bing.pl, yandex.com, duckduckgo.com, pl.search.yahoo.com - W rankingu międzynarodowym Google posiada trochę ponad 80% udziałów, a w Polsce aż 96,3%. Rzadko kiedy więc prowadzi się działania optymalizacji strony specjalnie pod inne wyszukiwarki niż Google.

Słowo kluczowe, wyraz kluczowy, frazy kluczowe, keyword
- Zapytanie lub jego część wyszukiwana w wyszukiwarce internetowej. Słowa te powtarzają się także na stronie wynikowej, wyświetlanej w wynikach wyszukiwania, między innymi na tej podstawie wyszukiwarka wiąże zapytanie z wynikami.

dobór słów kluczowych dla sklepu internetowego

Wyniki wyszukiwania - Strony wyświetlane w wyszukiwarce po kliknięciu w "szukaj".

 

wyniki wyszukiwania

 

Jak widać na powyższym obrazku, wyniki wyszukiwania oprócz organicznych wyników zawierają także płatne reklamy Google AdWords na samej górze i dole strony.

Temat pozycjonowania jest bardzo szeroki i składa się na niego wiele różnych czynników. Samo Google przyznaje, że w rankingu stron w wyszukiwarce skrypt bierze pod uwagę ponad 200 różnych czynników definiujących wysokość pozycji strony. Nie musimy jednak ich znać, możemy także samodzielnie pozycjonować naszą stronę używając jedynie kilku dobrych praktyk, które sprawią, że nasza strona będzie lepiej oceniana i pojawiać się będzie coraz wyżej w wynikach wyszukiwania.

Najważniejsze to tworzyć stronę w celu, w którym powstała. Jeżeli powstaje blog dla zainteresowanych gotowaniem amatorów, to tworzymy go tak, żeby ściągnąć potencjalnych zainteresowanych. To ich ruch i faktyczne zainteresowanie poprawi pozycję naszej strony. Twórzmy treści i podejmujmy działania, które chcieliby zobaczyć nasi klienci. Dzięki temu zainteresowanie naszą stroną będzie rosnąć, a odwiedzający sami będą zaglądać na naszą stronę.

Myślmy o użytkownikach, odbiorcach naszych treści. To dla nich to robimy. Działania SEO mają jedynie rozszerzyć grupę odbiorców ale jeżeli tylko pod SEO będziemy pisać treść, to nawet jeżeli ktoś trafi na naszą stronę - długo na niej nie zostanie. Nasz współczynnik odrzuceń będzie rosnąć, a pozycja naszej witryny spadnie.

Bardzo dużą wartość dla Google ma teraz wersja mobilna strony. Bez przystosowania strony internetowej do urządzeń mobilnych możemy być pewni, że nie uzyskamy wysokich wyników.

 

sklep internetowy

Certyfikat SSL domeny to jeden z ważniejszych obecnie czynników wpływających na ocenę strony w rankingu Google. Przeglądarka Chrome jest produktem Google i od niedawna znacznie zaostrzyła wyświetlanie informacji i komunikatów dotyczących tego, czy strona jest zabezpieczona, czy nie. Na pewno jest to więc nie tylko ważny czynnik pod względem SEO, ale także czynnik wpływający na bezpośrednie postrzeganie Twojej strony przez użytkowników.

czytaj też: Darmowy Certyfikat SSL

Ważnym jest również, aby treści na Twojej stronie były unikalne. Nie powielone czy skopiowane z innej strony. Unikalna treść to podstawa, która wyróżni Twoją stronę w wyszukiwarce. Treść jest tym elementem, którego szukają użytkownicy. Powinna więc zawierać słowa kluczowe, czy całe zdania, których najczęściej szukają odbiorcy. Wpisują je w wyszukiwarkę internetową np. na potrzeby tego artykułu powinienem w treści zawrzeć takie zdania - Jak skutecznie pozycjonować własny sklep internetowy? Jak pozycjonować samemu? Czy zawarte w tytule - Jak samodzielnie pozycjonować sklep internetowy? Być może znalazłeś ten artykuł wpisując podobne frazy lub ich część w Google. Teraz wiesz dlaczego trafiłeś właśnie tutaj. W swoich tekstach powinieneś wykorzystać tę samą metodę starając się zawierać w nich odpowiednie słowa kluczowe. Nie można jednak przesadzać, pamiętaj zawsze o odbiorcach. Tekst ma być dla nich korzyścią w postaci informacji.


czytaj też: Tworzenie kontentu na stronach www


Przejdźmy do pozycjonowania sklepu Sellingo.pl

Na samym początku ustalmy słowa kluczowe, na których zależy nam najbardziej. Możemy to zrobić zastanawiając się po prostu jakie hasła sami wpisalibyśmy w wyszukiwarkę Google szukając asortymentu jaki oferujemy. Co wpisalibyśmy szukając takiego sklepu internetowego jak nasz. Zastanówmy się co wpisaliby nasi potencjalni klienci.

Jeżeli mamy już listę słów kluczowych, możemy zacząć tworzyć teksty. Pamiętaj, że najważniejszą zasadą jest to żeby stawiać na jakość, a nie czynnik SEO. Nasze teksty mają więc nieść treść na której skorzystają odbiorcy. Słowa kluczowe nie powinny być więc zbyt gęsto zawarte w treściach. Umieszczaj je tylko tam gdzie rzeczywiście pasują i mają sens. Lista słów kluczowych pomoże Ci o nich pamiętać i należy oczywiście brać ją pod uwagę tworząc treści. Nie warto jednak pisać tekst tylko po to, aby upchać w nim słowa kluczowe. Powinny być one naturalnie zawarte w treści.

W sklepach Sellingo.pl stworzyliśmy specjalny moduł pozwalający znacznie szybciej uzupełnić poszczególne słowa kluczowe, tytuły i opisy dla stron zawartych w sklepie, szczególnie dla stron produktów.

Aby przejść do globalnych ustawień SEO, po zalogowaniu się do panelu administracyjnego sklepu kierujemy się do karty Administracja -> SEO. To tu znajdziemy możliwość edycji pliku robots.txt oraz globalnych ustawień dla poszczególnych stron.

Zwykle w tym miejscu znajdziemy już wstępne ustawienia, które bez potrzeby edycji pozytywnie wpłyną na ranking naszej strony w Google. Aby jeszcze to usprawnić możemy np.:

1. Dodać ścieżkę do Sitemap w pliku robots.txt
W ustawieniach pliku robots.txt możemy dodać linijkę ze ścieżką wskazującą na mapę strony, w tym celu, w polu edycji pliku robots.txt dodajemy kolejną linijkę zawierającą link do mapy strony np.:

Sitemap: http://ADRESTWOJEGOSKLEPU.pl/sitemap.xml

Zwróć uwagę na adres, który musi być adresem Twojego sklepu, oraz na to, czy Twoja domena posiada certyfikat SSL, jeżeli tak - zamiast "http" na początku, podaj adres z "https".

Przykładowy plik robots.txt powinien wyglądać więc np. tak:

User-Agent: *
Disallow: /public/libraries
Allow: /
Sitemap: http://ADRESTWOJEGOSKLEPU.pl/sitemap.xml


2. W pozostałych polach możesz uzupełnić Title (nazwę strony), Keywords (słowa kluczowe) oraz Description (opis strony). Edytując te pola należy kierować się poniższymi zasadami:

a) Długość nazwy strony nie powinna przekraczać 70 znaków.
b) Długość opisu strony nie powinna przekraczać 200 znaków.
c) Jeżeli liczba znaków przekroczy te limity lub w tekstach będą zawarte litery, które są po prostu szerokie i nie mieszczą się w polu opisu, Google zmieści tyle ile się da i na końcu skróconego opisu postawi wielokropek. Warto więc dla pewności pisać ciut krótsze teksty, szczególnie jeżeli zawierają wiele szerokich liter jak W, M, a mało wąskich jak I, czy l.


3. Przy niektórych polach masz do dyspozycji listę zmiennych, które możesz wykorzystać.

Zmienne podmieniają się na wskazane wartości, pobierane najczęściej z wcześniej wprowadzonych już nazw, kategorii, cen itp. Nie musisz więc uzupełniać poszczególnych pól w każdym produkcie o ceny, czy martwić się ich zmianą. Wystarczy użyć zmiennej w polu, wpisując np. "Tylko u nas! {category_main} {name} za jedyne {price}!" - co Google odczyta później jako "Tylko u nas! Rowery Author Horizon ASL 2017 za jedyne 1269,50 zł!", a przy każdej naszej zmianie, czy to nazwy kategorii, produktu, czy po zmianie ceny - pola te zaktualizują się automatycznie.

4. Podczas dodawania obrazków do produktów możesz dodać Tytuł (Title) oraz Opis (Alt), które także brane są pod uwagę przez Google, warto jest więc te pola także skrupulatnie uzupełniać. Znaczenie ma także sama nazwa pliku obrazka, jego odpowiednie opisanie może sprawić, że nie tylko ranking naszej strony wzrośnie w wyszukiwarce ale i obrazek pojawi się w Google grafika skąd także możemy pozyskać ruch.


Aktualizuj stronę i dodawaj treści

Regularne uzupełnianie strony o nowe teksty oraz inne materiały jak zdjęcia czy filmy może bardzo pozytywnie wpłynąć na pozycjonowanie. Strona jest wtedy widziana przez pajączki, roboty wyszukiwarek służące do indeksowania stron w rankingu, jako aktywna, działająca i administrowana na bieżąco. Także wprowadzanie zmian i odświeżanie starych tekstów wskazuje na to, że coś na stronie się dzieje i nie jest to martwy wytwór z nieaktualną treścią. Google w rankingu stara się umieszczać strony wartościowe dla odbiorców, postaraj się więc, aby Twoja strona była dla nich wartościowa.

Pisz blog

Blog jest odpowiedzią na Twoje pytanie, gdzie i jakie treści pisać? Wykorzystaj do tego celu sekcję aktualności sklepu. Pisz o tym jak pakujesz przesyłki, jakie rodzaje dostawy oferujesz i dlaczego. O aktualnych promocjach i ofertach specjalnych. Na pewno masz się czym podzielić ze swoimi potencjalnymi klientami, a oni na pewno mają jeszcze masę pytań. Postaraj się także na bieżąco spisywać ich najczęściej zadawane pytania i stwórz na swojej stronie swoiste FAQ. W tekstach zawartych w Aktualnościach postaraj się linkować do kategorii, czy konkretnych produktów. To także umocni Twoją stronę. Linkuj także do Facebooka i z powrotem. Wymiana linków z innymi stronami także znacznie wzmocni pozycję strony w Google.

czytaj też: Jak wykorzystać aktualności w sklepie internetowym?


Uzupełniajmy treść gdzie tylko jest to możliwe

Również nazwy obrazków i ich alt, czyli nazwa alternatywna powinny zostać odpowiednio uzupełnione. Staraj się, aby nazwy zdjęć zawierały nazwę produktu, który przedstawiają np. zamiast "IMG00230417.jpg" nazwijmy obrazek np. "brazowe_buty_skorzane.jpg" gdzie alt="Zdjęcie brązowych skórzanych butów męskich w rozmiarze 45" - dzięki temu nazwa obrazka posłuży nam za słowo kluczowe lub klient trafi do nas przeszukując grafiki w Google. Alt zdjęcia jest alternatywnym opisem zdjęcia przeznaczonym dla osób niewidomych, które także przeglądają strony internetowe podobnie jak pajączki Google. Osoby niewidome korzystają często z czytników ekranu, robią to nie widząc grafik, korzystając jedynie z treści pisanych.

czytaj też: Budowanie marki i sprzedaż we własnym sklepie internetowym


Czy samodzielne pozycjonowanie jest możliwe?

Tak jak pisałem na początku, pozycjonowanie jest bardzo szerokim tematem i porusza sporo trudnych dla laika zagadnień lecz nawet odrobina dodatkowej wiedzy robi znaczną różnicę dla kogoś kto się w tym temacie nie orientuje. Darmowe materiały edukacyjne na temat pozycjonowania, podobne do tego tekstu, są ogólnie dostępne w internecie i wystarczy trochę poszukać żeby dowiedzieć się czegoś więcej. Rozszerzenie wiedzy na ten temat na pewno przyniesie Ci dużo korzyści.

Jeżeli jesteś jednak zainteresowany pozycjonowaniem świadczonym przez profesjonalistów to zwykle nie są to duże koszty. Często dostępne są także dwa rodzaje pozycjonowania, tanie pozycjonowanie na zasadzie pakietów słów kluczowych lub trochę droższe pozycjonowanie z płatnością za efekt. Oba modele rozliczania mają zalety i wady, oba przyniosą Ci jednak znacznie większe korzyści, niż koszt inwestycji. Pozycjonerzy często współpracują z zewnętrznymi stronami, które dzięki swojej wysokiej pozycji oferują wymianę linków lub publikację ich na swojej stronie. Często posługują się także siecią zaplecz, które linkują miedzy sobą treści i dzięki temu podbijają pozycję Twojej strony.

Druga część poradnika dostępna jest już na stronie - Metody samodzielnego pozycjonowania strony internetowej - czyli jak samodzielnie pozycjonować sklep internetowy cz.2

Zobacz także nasze poprzednie poradniki dotyczące samodzielnego pozycjonowania:
Samodzielne Pozycjonowanie cz. 1 - Podstawy
Samodzielne Pozycjonowanie cz. 2 - Indeksacja
Samodzielne Pozycjonowanie cz. 3 - Tworzenie zaplecza

Skorzystaj z naszej oferty pozycjonowania.

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Liczba komentarzy: 0
Dołącz do Newslettera

Bądź na bieżąco

zapisz sie do newslettera

Zdobywaj informacje o nowościach i bądź na bieżąco z naszymi promocjami! Nasz newsletter jest zupełnie bezpłatny i informujemy w nim jedynie o najważniejszych sprawach dot. sprzedaży internetowej.

Kontakt
  • telefon: 799 355 450
facebook youtube status webinar